Omikron varyantı görülenlerin üçte ikisi daha önceki kovid nâkil eşhas

Ülke çapında pandeminin başlangıcından bu yana düzenlenen React ünlü aynı çalışmanın sonuçları, Kovid’e gene yakalanma olasılığı daha erdemli görünen grupları ortaya koyuyor.

Bugüne kadar 2 milyondan çok kişinin katıldığı React’ın 17’inci fazı 2022’nin ilk iki haftasını kapsıyor. Bu sürede iş kapsamında 100 bin kişiye PCR testi yapıldı.Bu kişilerin tahminî 4 bininin tesleri zait daha çok. Bu, pandemi başladığından beri tanıdık sunma yüksek orandı.

Kovid vakalarının ne varyanttan kaynaklandığı arama edildiğinde neredeyse tamamının Omikron olduğu görüldü.

Bu gönüllülerin üçte ikisi (Yüzdelik 65) elan ilk Kovid geçirdiğini söyledi. Bu şahıslar arasında keyif çalışanları, çocuklu haneler yahut tıpkı evde hayatiyetli haddinden fazla sayıda fert var.

Ancak kâh durumlarda PCR testlerinin bozuk virüs izlerini yakalaması de gibi. Bu nedenle birçok kişinin yeniden Kovid’e yakalandığını kesin kendisine ikna etmek henüz mümkün değil.
Diğer tahminler, gelişigüzel 10 Omikron vakasından birini yeniden Kovid’e yakalana kişilerin oluşturduğunu söylüyor.

Şu anda, hükümet tarafından açıklayan günlük Kovid hadise sayıları, test için gönüllü olan kişilerin sayısını yansıtıyor ancak İngiltere, İskoçya, Galler ve Yıldız İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta hastalığın yeniden bulaştığı kişileri dahil etmiyor.

‘Hastaneye yatışlar artabilir’

React bulguları ayrıca, koronavirüs enfeksiyonlarının son zamanlarda yavaşladığını ancak hele füru ve zihayat gençler arasında faziletli kaldığını gösteriyor.

Imperial College London’dan React Program Direktörü Prof. Dr. Paul Elliott, “Okuların açılmasından bilahare henüz aşkın ayrımsız araya geldikleri üzere ayrıntılar beyninde bir lahzada kalan bire bir yaygınlık var. Açıklık ayına nazaran 65 gözyaşı üstü yaşlı insanlarda bile hastalığın yaygınlığı arttı. Bu de hastaneye yatışların artmasına hastalık olabilir” dedi ve ekledi:

“Bu nedenle durumu yakından izlemeye devam etmemiz dirimlik önem taşıyor.”

 İki doz aşılama, Omikron’a karşı çok birkaç dulda sağlıyor
Testi artı çıkan gönüllülerden kaçının aşılarının parçalanmamış yerine yapıldığı daha belli değil.
Ancak iki düze aşılama, Omikron’a karşı haddinden fazla az esirgeme sağlıyor.
İngiltere Esenlik Güvenliği Ajansı CEO’su Dr. Jenny Harries, aşıların kamu enfeksiyonları önlemese üstelik, hayatları korumada çokça koca tıpkısı tumturak oynadıklarını söyledi.
Dr. Jenny Harries, “Kendinizi ciddi hastalıklardan ve Omikron’a sınırlı hastaneye yatıştan korumanın sunu gür yolu aşı koyulmak. Elan aşı olmamış herkesi gibi olan genişlik gücük sürede yekpare dozlarını olmaya çağırıyorum. Aşılamanın etkisi, kırıcı hastalıkları önlemede ve hastaneye yatışlarda görülüyor” dedi.
Harries, “Vakaların düşüş eğiliminin bitmeme etmesi ve insanları koruduğumuzdan inanmak üzere, alelhusus canlı ve havalandırmanın yurt olduğu alanlarda umum sağlığı tavsiyelerine uymamız bibi yetişkin. Arkadaşlarınızı ve ailenizi müzakere ediyorsanız, dışarı çıkmadan evvel tıpkı imtihan yaptığınızdan sakıncasız olun” diye niteleyerek konuştu.

Belçika’da vakaların yüzde 94,5’i Omikron

 

Share: