OMÜ’de işaret ağrısı çeken hastalar “balkı kırma” ile sağlıklarına kavuşuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde meri “ağrı kırma” ile işaret ağrısı çeken hastalar sağlıklarına kavuşuyor.

OMÜ Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan, işaret ağrılarının çokça türlü nedenlere kapalı olabileceğini tabir etti.

Bu ağrıların iyileştiren, hikmet ve cerrahi tedavilerinin dışında türlü yöntemlerle da tedavi edilebildiğini belirten Özkan, ağrılarını alışılmış yöntemlerle kesemedikleri hastaların yaşam standartlarını ve hayata katılmasını artırabilmek için Algoloji Kliniğinde “balkı pili” denilen yöntemi uygulayarak hastaların ağrılarını kesmeye çalıştıklarını söyledi.

İlaç, fizik ve cerrahi otama yöntemi karşılık vermediğinde son olarak “ağrı pili’ yöntemini hastalara uyguladıklarına işaret fail Özkan, “Bu pilin onayını yemeden içmeden tığ veremiyoruz, beyin cerrahisi, psikiyatri bölümlerinden birlikte diploma alarak bu uygulamayı yapabiliyorz hastalara.” dedi.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Akademisyen Mustafa Kurçaloğlu ise balkı kırma uygulamasını hastalara son rütbe namına uyguladıklarını dile getirdi.

Kurçaloğlu, “Bu yöntemde hastaların paragraf iliğine epidural kayran dediğimiz bölgeye bir elektrot yerleştirmekteyiz ve bu elektrot vasıtasıyla hastanın omuriliğine daima elektrikli uyarılar verilmekte ve elektrotun madun seviyesinden bacaklarından, belinden, ayağından mevrut başkaca kolundan gelen ağrılı uyaranların beyne gitmesini adeta bire bir telsiz sıklık karıştırıcısı gibi o frekansları karıştırarak dert uyaranlarının beyinde algılanmasını engelleyen benzeri yöntemdir.” diye konuştu.

Bu yöntemin tzahmetli ve teknik benzeri formül olduğuna bel eden Kurçaloğlu, şunları kaydetti:

“Uygulama çıdam talip, beceri hikmet talip ve tıpkısı zamanda pahalı ayrımsız yöntemdir. 2023 itibari ile kısaca 150 bin lira kabilinden aynı maliyeti olan aynı yöntemdir. Bu yüzden algoloji kliniği olarak ferah parasız tefrik etmek zorundayız. Devletin parasını çarçur etmemek adına sayrı seçimini çok gür yapmamız geçişsiz. Bu yöntemin bir avantajı birlikte deneyim periyodunun olması. Yani tığ hastaya arızi pilini takıyoruz evvel. Hastalar eğer yarar görürlerse birkaç hafta sonraları sürekli pilini yerleştiriyoruz.”

Ağrı kırma takılarak sağlığına munsap hastalardan Tülay Bakırcı (54), yıllardır balkı çektiğini ve üç el belen fıtığı ameliyatı geçirdiğini söyledi.

Ameliyatlar sonrası ağrılarının geçmediğini tamlayan Bakırcı, “Temas ameliyatta tıpkı öncekinden daha kötü oldum. ‘Artık yapılacak tıpkısı öz kalmadı.’ dedi etibba. Geceleri uyuyamıyordum ağrılardan, kesiksiz kramp giriyordu. Basak çıkamıyordum, kalitesiz bir hayatım vardı. ‘Pil deneyelim’ dedi doktorum. Sağ olsun faydasını gördüm, ağrılarım yüzdelik seksenin üzerinde geçti. Alışılagelen hayatıma döndüm, çok memnunum.” ifadelerini kullandı.

Share: