Op. Dr. İhsan Alur: Kovid-19 arter tıkanıklığını tetikleyebilir

El beyninde kavi fazla bilinmeyen Periferik Atardamar Hastalığı (PAH), dirimsel riziko oluşturması zımnında ciddiye alınması müstelzim benzeri sağlık sorunu namına akıbet dönemde kesif görülmeye başladı. İstinye Darülfünun Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa His ve Soy Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, Periferik Atardamar hastalığının ilerleyen damar sertleşmesi (kireçlenmesi) nedeniyle bacaklara soluk haiz atardamarlarda daralma veya tıkanma ile sonuçlanan, bazen komplikasyonlar ve ayrıca ölümle sonuçlanan bunaltıcı benzeri yaradılış hastalığı olduğunu söyledi.

“30 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYİ ETKİLEDİ”

İnsan ömründe muhtemel yaşam süresi artışıyla münasebetli kendisine sıklığı anbean artan Periferik Arter hastalığının, günümüzde kısaca 30 milyondan fazla insanı etkilediğini kaydeden Duygu ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, Türkiye’dahi Ege Bölgesi’nde yapılan tıpkısı çalışmada umumi nüfusta bu hastalığın görülme sıklığının yüzde 19.7 namına bulunduğunu vurguladı.

“GELIŞIGÜZEL 5 KİŞİDEN 1’İ RİSK ALTINDA”

Günümüzde değme 5 yetişkinden birinin hayatı boyunca bu hastalığa yakalanma riski taşıdığına dikkat çeken Op. Dr. İhsan Alur, “65 yaşına kadar riziko faktörü olan şahıslar, olmayanlara bakarak 2.4 mezuniyet; 65 yaşından sonraları ise 4 kattan elan fazla sıklıkta PAH’a yakalanma riskine sahiptirler. Erkeklerde PAH görülme sıklığı yüzdelik 25.8, kadınlarda ise yüzdelik 17.2’dir. Yani rical kadınlara kıyasla artık riziko altındadır” diye konuştu.

Op. Dr. İhsan Alur, ‘Atardamar Hastalığı’ namına bile adlandırılan Periferik Arter Hastalığındaki riziko faktörlerini ise şöyle sıraladı:

“Eş cinslik, ati yaş (hele 65 yaş ve üstü), sigara yahut esrar kullanımı, hiperlipidemi (kanda yağ seviyesi yüksekliği), hipertansiyon (faziletli tevettür), şeker hastalığı ve metabolik koku PAH için riziko faktörleridir.”

 “AYAK VE BACAK KAYIPLARI GİDEREK ARTIYOR”

Türkiye Iç Salgı Bilimi ve Metabolizma Derneği Metabolik Nişane Iş Grubu’nun yayınladığı kılavuzda metabolik sendromun; insülin direnciyle başlayan nesil çevresi yağlanması, glukoz intoleransı (gizli şeker) yahut şeker hastalığı, dislipidemi, hipertansiyon ve koroner atardamar hastalığı (KAH) kabilinden sistemik bozuklukların birbirine eklendiği ölümcül tıpkısı hormon bozukluğu olarak tanımlandığına özen calip Op. Dr. İhsan Alur, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’da Garp Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında, total kolesterin (koku yağları olan LDL, HDL ve VLDL değerlerinin matematiksel toplamıdır) düzeyleri bağan olmakla birlikte, sigara/tütün kullanımının yaygınlaşması, son yıllarda giderek mütezayit katmerli kilogram (obezite) sorunu, diyabet ve faziletkâr tansiyon sıklığında çoğalma olması cesim sorunlar namına karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin güre nüfusa cemaat olmasına karşın, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ortalık aterosklerotik soy hastalığının (PAH) yaygınlaşması ve bu hastalığa sınırlanmış istenmeyen komplikasyonlar (yürümekle oluşan veya tatil fut ağrısı, ayaklarda ve bacaklarda iyileşmeyen yaralar, bukanak ya da basamak kaybı, üste hastanın hayatını kaybetmesi gibi) her an küsurat oranlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, bu hastalığa cebin güllabi olmamız ve tanıda/tedavide hızlı akım etmemiz çok önemlidir. PAH asemptomatik (belirti ve bulgularının olmaması) olabileceği kabilinden atipik (sıradışı) belirtilerle da seyredebilir. Bu yüzden bu hastalığın tanısında atlama evet da gecikme olabilir.”

“BU BELİRTİLERE DİKKAT”

PAH’ın tipik belirtilerinin dolaşma sonrası bacaklarda balkı, ilerleyen dönemde istirahat esnasında hissedilen göl ayaği ağrısı, bacaklarda uyuşukluk, baldır kaslarında kofluk, bacaklarda ve ayaklarda sevimsizlik, üşüme hissi, ayaklarda vasıf değişikliği, bukanak tırnaklarının kalınlaşması olduğunu vurgulayan Op. Dr. İhsan Alur, “Yürüme sonrası bacaklardaki ağrıya ‘Klodikasyo’ denir. Klodikasyo, alelumum egzersiz sırasında kasınç şeklinde oluşan baldır ağrısıdır. Tatil ile zarif, makul bire bir mesafede (Söz Gelişi 500 metre‐100 metre yahut 50 metre kabilinden) oluşur, hastalığın ilerlemesi ile yürüme mesafesi gederek azalır. Fakat bukanak ağrısı vasküler sıfır nedenlere sadık dahi mümkün” ifadelerini kullandı.

“İLAÇLAR YETERLİ GELMEZSE ANJİYO GEREKEBİLİR”

Periferik Atardamar Hastalığının tedavisinde içki sulandırıcı ilaçların kullanılması, eğer ilaçlar ehliyetli değilse anjiyografi yöntemiyle damarların açılması yahut cerrahi operasyonla köprüleme ameliyatı seçeneklerinin bulunduğunu vurgulayan Op. Dr. İhsan Alur, Covid ile PAH ilişkisi karşı ise şu bilgileri paylaştı:

“PAH üzere tanımlanmış risk faktörleri olan hastaların pandemi sürecinde risk altında olduklarını ve Kovid-19’un bu hastalarda damar tıkanıklığını tetikleyebileceğini ve yoğun problemlere el açabileceğini izah etmek gerekiyor. PAH hastalarının nefes sulandırıcı ilaçlarını aksatmaması ve peçe, içtimai duruluk, hijyenle gelişigüzel takipli oldukları doktor önerisiyle Kovid-19 aşısını yaptırmaları gerekiyor.”

ABD’bile Kovid-19 test skandalı: Milyonlarca kit kullanılmadı

 

Hatır almaz traksiyon: Patrona korona suikastı

 

 

Share: