Otoban projesi Çandarlı-Aliağa-Menemen’de yer fiyatlarını uçurdu

EVA Emlak Değerleme İzmir Toprak Müdür Filiz Akkaya, 2017 yılında inşasına başlanan İzmir-Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu projesinin Çandarlı-Aliağa-Menemen hattında alelhusus yer ve konut fiyatlarında akıbet üç yılda dokunaklı artışlara etmen olduğunu kaydetti. 

Menemen’bile arsa fiyatları 3 yılda %39 arttı

Otoyol projesinin Menemen ilçesindeki güzergâhı olan Koyundere ve Asarlık mahallelerinde son üç yılda otoyol projesi ile değer artışı yaşandığını belirten Akkaya, şu bilgileri verdi: “Hele Koyundere mahallesinde itidalli gelire hitap eden binalarda 3+1 ofis fiyatları averaj 250.000 ile 350.000 TL civarında. Tekrar bu bölgelerde aylık 800 ile 1300 TL civarında kiralık ofis ulaşmak olanaklı. Koyundere mahallesinde otoyolun mahalle sınırına kadar açılması cihetiyle hele bölük fiyatlarında %10 civarında artma oldu. Otoban bağlantısı bölgedeki arsa fiyatlarını bile ortalama %8,5 civarında artırdı. Bu mahallede ortalama basamak imarlı arsa birim fiyatı 1.250 TL/m2 civarında. Menemen ilçesi genel yerine değerlendirildiğinde ise otoyolu projesinin bölgedeki arsaların fiyatlarını gösterişli ölçüde artırdığı görülüyor. Yer fiyatlarındaki serencam üç almanak çoğalma averaj %39 civarında. Yatırımcılara kopya verecek olursak, Koyundere, Ulucak mahalleleri özellikle kalkışmak üzere Bulunmaz–Villakent bölgesi ile Egekent toplu bölük bölgeleri 2020 yılında bile prim yapmaya bitmeme edecek.” 

Aliağa geri hizmet avantajını güçlendirecek

Aliağa bölgesinin ise yapılmakta olan otoyolla gelişigüzel kebir aynı lojistik avantaja cemaat olacağını vurgulayan Akkaya, “2021 yılında tamamlanması beklenen otoyolun, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerini birlikte kapsayan balaban aynı bölümünün bu tarihten henüz öncesinde faaliyete girmesi bekleniyor. Otoyol güzergâhı üzerinde dünyanın yeryüzü büyükleri arasına girecek Çandarlı Limanı ve Türkiye’birlikte özel sektörün genişlik nazik yatırımlarından biri olan Star rafinerisi kabilinden cesim projeleri birlikte İzmir merkezine çabuk ve konforlu ayrımsız şekilde bağlayacak. Yapılacak bu projelerle Veli’deki birçok sanayi bölgesinin yurtdışındaki yatırımcılar amacıyla az buçuk henüz ulaşılabilir ve elan envestisman yapılabilir arkaç gelmesi bekleniyor. Yatırımların, çevredeki istihdam sayısına ve bu nedenle nefer artışına büyük etkisi ise gayrimenkul fiyatlarını aracısız etkileyecek nitelikte. Ilk Teşrin 2018’bile hizmete başlayan Star rafinerisi, inşaat sürecinde 19.000 nüsha, sonrasındaki pres sürecinde ise 1.100 sayı istihdam oluşturarak bölgeye cesim tıpkısı şahıs artışı sağladı. 2015 yılından 2018 yılına kadarki olan 3 yıllık benzeri süre içerisinde Aliağa’nın nüfusu %9 civarında büyüyerek tıpkı 3 yıldaki nema oranı %3 olan İzmir ve %4 olan Türkiye geneli zat artış hızından oldukça acul isim artışı sergiledi. Aliağa’daki nüfus artışı son 3 yılda gayrimenkul fiyatlarında üstelik %50’lik bir artışa illet oldu. Siteler mahallesi, Yıpranmamış mahalle ve Halas mahallesi hane satışlarının bati olduğu ve arzu gören bölgeler” dedi.

Çandarlı’de 3 yılda %93 ayar artışı oldu

Aliağa’daki göz piyasası için vukuf veren Akkaya, şunları belirtti: “Siteler mahallesinde 3+1 yıpranmamış dairelerin birim fiyatları 2400-2800 TL/m2 civarında, Halas mahallesi civarında kullanılmamış konutların fiyatları 2200-2500 TL/m2 arasında. Aliağa’nın oturmuş dokusu içerisinde bulunan Hars mahallesinde ise hane fiyatlarının 2.500-3.000 TL/m2 ortada değiştiği görülüyor. Ticari imarlı arsalarda günümüz yatırım konjonktürü zımnında artım görülmezken, endüstri arsalarında ise %15 civarında artım bahis konusu. Son bire bir yılda ülke genelindeki akışmaz ev piyasasına rağmen Çandarlı’daki bölük fiyatlarında %9 civarında artış kaydedildi. 2016 yılından bugüne bakıldığında ise Liman ve Otoyolu kadar balaban projelerin etkisinde %93 oranında değer artışı yaşandı. Ayrımsız dolaşma içinde İzmir genelinde saymaca ev denk artışı %30 civarında gerçekleşti.”

Çandarlı’birlikte sunu düşük hane fiyatı 200.000 TL

Bölgenin değişen erişim avantajının çevredeki turizm ve yazlık konut amaçlı yerleşimleri bile aracısız etkilediğini belirten Akkaya, “İzmir ile Foça-Çandarlı-Dikili gibi yazlık yerleşim yerlerini bağlayan otoyolun evvel etapta Foça ve Çandarlı’da, elan ahir bilvasıta etkide ise Dikili’ye varan bölgedeki turizm amaçlı hane talebinde değişiklikler yaşatacağı düşünülüyor. Çandarlı’üstelik yer düşük basamak fiyatı 200.000 TL civarındaki 1+1 tipindeki konutlar. 3+1 göz fiyatları ise 420.000 ile 540.000 TL beyninde değişiyor. Çandarlı’de 3.200-3.900 TL/m2 arasındaki konutların büyük bölümü denize 700 metre mesafede. Çandarlı ile Denizköy arasındaki villa tipinde yapılaşmaların gösterişli olduğu bölgede, yer fiyatları yerleşime andıran olan kısımlarda 200.000 TL’den başlıyor. Daha iç kesimlerde 90.000-140.000 TL aralığında imarlı arsalar bulunuyor. Arsaların metrekare ünite fiyatları umumi namına 550-850 TL/ m2 ortada değişiyor” bilgisini verdi.

Share: