Otomobilde ÖTV ve KDV indirimi uzamayacak

Otomotiv sektörünün detaylı zamandır beklediği ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması bekletileri suya düştü.

2018 yılının Teşrinisani ayında başlatılan ve iki kez uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında kalan modellerin ÖTV oranlarında 15 nokta indirime gidilmişti. Fasıl temsilcileri uygulamanın devamını istek ederken Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar hükümetin bu konuda tıpkı hamle atmayacağını belirttiler. 

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Umumi Heyet Başkanı Haydar Yenigün, pazarda yüzde 60’lık bir daralmanın bahis konusu olduğunu belirterek, “Türkiye 2015 yılında ayrımsız milyonluk aynı pazara ulaştı. 2018 yılında bu ilişki 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna müteveccih spekülasyonlar var “ dedi.

“ÖTV ve KDV indirimleri uzatılmayacak”

Sektörün desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Yenigün, 30 Haziran’dahi sona ermiş ÖTV indiriminin sonlandırılmasının sektöre alçak aksi etkileri olduğunu, açacak satışlarının tevakkuf noktasına geldiğini belirtti. Yenigün düşürülen ÖTV’nin aşamalı artışının sektörün dinamiklerini bozmadan gerçekleşmesi gerektiğini vurgularken, ÖTV ve KDV desteğinin sürmeyeceğine dayalı bilgileri olduğunu söyledi.

Share: