Otomotiv ihracatında Hollanda ve MEMLUK dopingi

AA muhabirinin, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) verilerinden derlediği bilgilere bakarak, otomotiv endüstrisinin ihracatı temmuzda benzeri önceki yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 5 çoğalma gösterdi.

Güzeşte ay elde edilen 2,9 bilyon dolarlık mir, otomotivde 2019’bile maaş bazda yer erdemli dış satım rakamı oldu. Bu dış satım verisi bire bir zamanda otomotiv endüstrisinin tarihinde aylık bazda ulaşılan dördüncü sunma efdal dış eş rakamı olarak kayıtlara geçti.

Temmuzda binek otomobiller ve otobüs, minibüs, midibüs ihracatında yaşanan artışlar, seksiyon ihracatına müspet yansıdı. Türkiye’nin dış satışında evvel sırada düz düzlük otomotiv endüstrisinin devlet ihracatından aldığı behre birlikte yüzdelik 18 olarak gerçekleşti.

Hollanda’ya yüzdelik 131, ABD’ye yüzdelik 55 artış

Geçen kamer, Türkiye’nin otomotiv ihracatında Almanya, 413,6 milyon dolarla bildirme fazla aut bey yapılan talih oldu. Bu ülkeye müteveccih ihracat, aynı önceki yılın bire bir ayına kıyasla yüzde 5 arttı.

Otomotivde ikinci büyük ahzüita olan Fransa’ya ihracat yüzdelik 20’lik artışla 385,8 milyon dolara yükseldi. Üçüncü sıradaki İtalya pazarında ise 269,2 milyon dolar aut satışla yüzde 6’lık artış elde edildi.

Sektörde, temmuz ayında koca pazarlardan Hollanda’ya yüzdelik 131 artışla 146,2 milyon, ABD’ye yüzdelik 55 yükselişle 138,3 milyon ve Polonya’ya de yüzdelik 37 artışla 109,5 milyon dolar ihracat artışları yaşandı.

ABD’ye dış satım artışında, sektörün madun işaret grubundaki binek otomobillerde yüzdelik 343, otobüs, minibüs ve midibüsteki yüzdelik 100’e vasıl yükselişler faal oldu.

Hollanda’ya sektörün alt nişane grubundaki pırtı taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzdelik 319, binek otomobillerdeki yüzdelik 68’lik dış as artışları bile dikkati çekti.

Ev-temmuz rakamları

Türkiye’nin otomotiv ihracatında yeryüzü çok paya cemaat Almanya’ya yılın 7 ayında güzeşte senenin bir dönemine bakarak yüzde 8,5 azalışla 2 milyar 612 milyon dolar ihracat yapıldı. Yeniden bire bir dönemde ikinci balaban pazar olan Fransa’dahi bile yüzdelik 4 artışla 2 milyar 156 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

Familya-orak ayı döneminde eke pazarlardan Hollanda’ya yüzde 18 yükselişle 661 milyon dolar, ABD’ye yüzde 14 artışla 631 milyon dolar, Polonya’ya yüzdelik 7 artışla 680 milyon dolar ve İsrail’e yüzde 25 yükselişle 426 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşıldı.

Share: