Otomotiv üretimi Ocak’ta düşüş gösterdi

Ekincilik ve hayvancılıkta Türkiye’nin yeryüzü balaban buluşmaları ortada gösterilen AGROEXPO Uluslararası Ekincilik ve Hayvancılık Fuarı’nda traktör ve tarım makineleri üreticileri, geliştirdikleri yıpranmamış analog ve teknolojileri üreticilere tanıttı.

Dövizdeki dalgalanma sonrası 2 sene önce daralma yaşanan ve geçen mevsim mebzul tıpkısı dönem nâkil traktör pazarında, mütemmim ilgisinin aheste olması üretici firmaları sevindirdi.

TürkTraktör Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, yaptığı açıklamada, kullanılmamış işaret, dublör ve finansman kampanyalarıyla fuara katıldıklarını ve aktif bire bir devir geçirdiklerini söyledi.

Salgının bilcümle dünyayı etkilediği 2020 ve 2021 yıllarında tarımın öneminin ortaya çıktığını ve bu durumun traktör piyasasına da yansıdığını belirten Canbeyli, 2021 yılında traktör üretiminin, alelhusus tedarik zinciri kaynaklı sıkıntılardan muhit berenarı stresli geçtiğini anlattı.

Canbeyli, eksiksiz olumsuzluklara karşın dolgunca benzeri yılı geride bıraktıklarını ve yeni yıldan bile ümitli olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tamlık olumsuzluklara karşın 2021 yılında Türkiye, traktör üretiminde rekor kırdı, 72 bin 600 traktör üretimiyle tarihimizin bildirme efdal traktör adedine ulaştık. 64 bin 70 traktör satışına ulaşarak dünyadaki 4. şişman traktör pazarı namına 2021 yılını kapattık. Bu anlamda üretimin bu seviyeye gelmesi bizler amacıyla iri ayrımsız bayram kaynağı. Sıkıntıların bitmesiyle umarım bu yıl daha gani devir geçiririz. TürkTraktör kendisine da biz bu istihsal içerisinde esasen üzerimize düşeni ziyadesiyle adına getirdik, 48 bin üretim yaptık ve tarihimizin en yüksek seviyesine kazanmış olduk. Hemen üretim değil, ihracatta dahi 16 bin 100 civarında bey gerçekleştirerek yeryüzü faziletli rakama ulaştık.”

Satışlara müstevli ve şevket destekleri etkisi

Erkunt Traktör Yetersiz İçi Komutan Müdürü Alp Kosova birlikte hem sabık yıl hem de 2020 yılında kürsü namına iki gani sene geçirdiklerini belirtti.

Müstevli sonrası azık ihtiyacının artmasıyla ekincilik ürünlerinin derece bulduğunu, çiftçinin ürününün tamamını pazarda değerlendirdiğini ifade fail Kosova, “Bunun sonucu yerine 2020 ve 2021 yılında departman, ayrıntılı süredir görmediği komutan adetlerine ulaştı.” dedi.

Tamlık bunlara rağmen bu iki yıl içinde mütenevvi tedbir sıkıntıları yaşadıklarını, alelhusus çip ve kadeh konusundaki sıkıntının üretimi etkilediğini ve talebe bilcümle adına cevap veremediklerini aktaran Kosova, taleplerin halen sürdüğünü dile getirdi.

Çipte tedbir sorununun ilkgüz ayına kadar tamamen çözüleceğinin konuşulduğunu, buna karşın talebi karşılayacak büyüklüğünde traktör üretmelerinin el göründüğünü kaydeden Kosova, “Komutan anlamında bakarsak familya ayında tıpkısı sıkıntı yok. Devletin açıkladığı destekler, süt destekleri, yüreklilik destekleri çok gani. Onlarla beraber haddizatında satışın geçtiğimiz yıldaki kabil 64 bin civarında oluşacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İzmir Fuarı’nda domestik motorlu traktör tanıtıldı

Alp Kosova, motorunu yerli imkanlarla geliştirdikleri traktörü fuarda tanıtmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Lansmanını yaptıkları “eCapra Engine” motorunu uluslararası pazarda görücüye çıkardıklarını dile getiren Kosova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Domestik motorumuz eCapra Engine’ı 75 beygir ve şeş traktör modellerinde görebiliyoruz. İzmir Fuarı’nda 4 modelimizle sergiledik. Mayıs ayından sonra dahi 80 atlama beygiri ve üstü için çalışmalarımız bitmeme ediyor. Onları de Konya Fuarı’nda tanıtmayı planlıyoruz. Türkiye kendisine dışa bağımlılığı bitirmeye çalışıyoruz, motoru dışardan kabul etmek istemiyoruz. Biz ahzetmek değil, ihraç eylemek istiyoruz. O yüzden çalışmalarımız hep bu yönde.”

QNB Finansbank 2021 yılında bile muvazeneli büyümesini sürdürdü

Türkiye’nin kabak çelik üretimi 2021’da rekor kırdı

Türkiye’nin elektrikli traktörüne balaban bağ

 

Share: