Otomotivde tedarikçiler ihracat lideri

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi meşbu ve minibüs ücretlerine getirilen bindirim kararının ardından taksimetre üreticilerinin ve tamir derece servislerinin tanıtmalık doldurma için fahiş değer belirlediği ihbarları konusunda harekete geçti. Vekâlet, fahiş denk uygulandığı ve rekabeti yasaklayıcı unsurlar olduğu iddialarının incelenmesi üzere Tecim Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Başvuru metni, Uran ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Fahiş kıymet iddialarının Tecim Bakanlığı Nahak Karşılık Kıymetlendirme Kurulu’nca değerlendirilmesi mergup müracaat metninde şu ifadelere kayran verildi:

“Malumunuz olduğu üzere İstanbul’da UKOME kararı ile taksimetre ücretlerine zam kararı münfail olup bu değişmeyen sonrasında bugün itibariyle taksimetrelere kullanılmamış tarifenin yüklenmesi ve muayenesinin yaptırılması işlemlerine başlanmıştır. Taksimetreler 3516 dar Ölçüler ve Ayarlar Kanunu kapsamında yer almakta olup ait mevzuata bakarak çıkışlı onarım derece servisleri marifetiyle tanıtmalık yüklenme işlemleri yapılmakta peşi sıra çıkışlı istikşaf servisleri aracılığıyla kontrolleri yapılarak araştırı ve damgası yapılmaktadır. Bakanlığımız çıkışlı taharri servisleri eliyle yapılan tetkik ve damgalama işlemlerine müteveccih ücreti belirleme yetkisine eş olup bu ecir 2022 yılı üzere 132 TL pozitif KDV namına belirlenmiştir. Ancak mezun tamir ayar servisleri marifetiyle yapılan işlemler için alınacak ücretler serbest etraf koşullarında oluşmakta olup bu konuda bakanlığımızın ücret tayin yetkisi bulunmamaktadır. Bu bağlamda taksimetre üreticilerinin ve onarım derece servislerinin tanıtmalık yükleme üzere koordineli şekilde 950 TL kabil fahiş fiyatlar belirledikleri bilgisi şifahi yerine Bakanlığımıza iletilmektedir. Bakanlığımız aracılığıyla araştırı ve damgalama işlemi üzere belirlenen 132 TL zait KDV ücrete oldukça benzer benzeri proses olan tanıtmalık yükleme işlemi üzere yaklaşık 950 TL ücret alınmasının nahak denk istimara kurulunuzca incelemeye alınması gerektiği değerlendirilmektedir.”

Taksiciler yılın evvel sabahında etraflı kuyruklar oluşturdular

 

Share: