Otomotive envestisman yapana teşvik

Hükümet, otomotiv yatırımı yapacak yatırımcıya algı desteği sağlayacak. Buna bakarak, Türkiye’bile sunma beş altı 100 bin skor kapasiteli bakir araba fabrikası kuran veya bulunan yatırımını arz az 100 bin adet zait yatırımcılara ‘Gümrük Vergisi’ (GV) desteği verilecek.

KARAR YAYIMLANDI

Cemaziyelevvel ‘Yatırımlarda Heybet Yardımları Hakkında Başkalık Yapılmasına Dair’ karar Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’üstelik yayımlandı. Karara göre, Türkiye’bile genişlik 100 bin adet kapasiteli bakir makine fabrikası kuran yahut mevut yatırımını bildirme beş altı 100 bin skor zait yatırımcılara ‘Gümrük Vergisi’ desteği verilecek. Bu şartlara uyan yatırımcılar motor üstüvane hacmi 1.600 cc’ye kadar olan otomobilleri kazanç ödemeden ithal edebilecek. Hibrit/ elektrikli araba yatırımlarında ise 2.500 cc’ye kadar olan otomobiller amacıyla Gümrük Vergisi ödenmeyecek. Bu azamet kurulacak kapasitenin yüzdelik 15’i ile vabeste olacak. Yani 100 bin kapasiteli yapı amacıyla 15 bin anahtar ‘Gümrük Vergisiz’ getirilebilecek.

VOLKSWAGEN İÇİN Mİ?

Teşvikin öncelikli namına Volkswagen (VW) amacıyla getirildiği düşünülüyor. VW resmi kararını açıklamasa dahi yeni üretimlik yatırımı amacıyla Türkiye’nin seçildiği belirtilmişti. VW, 1.3 milyar euro yatırımla 300 bin adetlik bir üretimevi kurmayı planlıyor. Bu destekle, 45 bin adete kadar otomobili gümrük vergisiz ithal edebilecek. Destekten Adapazarı’nda hibrit modeller üreten Toyota’nın bile yararlanması bekleniyor. Toyota bulunan kapasitesine ilave olarak 100 bin adetlik eskimemiş tıpkı yatırım gerçekleştirmesi halinde 2.500 cc motor hacmine eş 15 bin otomobili gümrüksüz getirebilecek. Türkiye’bile yatırımları olan Fiat, Renault, Hyundai dahi kâin kapasitelerini minimal 100 bin adet artırırsa destekten yararlanacak. Türkiye, GV’yi talih menşeine göre farklı oranlarda uyguluyor. DENIZ bu vergiden muaf. Uzakdoğu ülkelerine yüzde 10, ABD’ye yüzdelik 60 kazanç var. Sonuç dönemde ithalatın güç olduğu Cenup Afrika ile Meksika’dan mevrut araçlara bile yüzde 10 TOKİ vergisi getirilmişti.

Share: