ÖTV indirimi makine kredilerine yansımadı

Tablo oyunlarıyla sürücüleri istasyonlarına calip akaryakıtçılar yer çarkıt fiyatı gösterip bildirme fiyatlı fiyattan süt satıyorlar. Çoğu sürücü kandırıldığını bile anlamadan deposunu pahalı akaryakıtla dolduruyor. ‘Euro Dizel 6.84’ ilanına inanıp istasyona giren vatandaşa 7.36 liradan motorin satıyorlar. Oyunu fark edip itiraz edenlere, “6.84’lük bedel 100 litre ve vücut üzere” savunmasını yapıyorlar.

Hükûmet Merkezi Ankara ilkin görünmek için talih genelinde yaşanan resim hileli akaryakıt soygununu gözler önüne serdi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’mağara haberine göre, akaryakıtçılar bildirme haddinden fazla ‘hileli afiş’ yöntemiyle müşteri avlamaya çalışıyor. Bu yöntemde piyasanın 30 ile 40 kuruş altındaki aynı değer bez afişe nazik puntolarla yazılıyor. Ancak fiyatın aceleten konusunda evet de altına elan hoşur puntolarla ‘100 litre ve vücut alımlarda’ ya da ‘1.000 TL üstüne’ ifadeleri ekleniyor. Pimpirik motorin fiyatı büyük puntolarla, ihtar ifadeleri ise daha alelade puntolarla yazıldığı üzere fiyata odaklanan müşteriler pompalara yanaşıp depoyu dolduruyor. Ancak pompadan tenzilatlı fiyat namına 30-40 kuruş henüz efdal olan normal fiyatla motorin veriliyor.

100 litrelik depo bulunmayan

Tablo ile pompa fiyatı arasındaki farkı anlayan sürücülere, “İndirimli karşılık 100 litre motorin alımlarında meri. Tabelayı bereketli okumamışsınız” deniliyor. Oysa otomobillerin deposu sunma fazla 50-60 litre akaryakıt alıyor.

“O tabelalar sanki kamyoncular amacıyla, ancak…”

Konu hakkında bilgelik veren aynı akaryakıt istasyonu çalışanı, “O tabelalar neymiş kamyoncular amacıyla. Fakat berbat değer algısıyla istasyona kamyondan haddinden fazla otomobil geliyor. İndirimli fiyattan süt aldığını zanneden yüzlerce müşterinin deposunu dolduruyoruz. Haddinden Fazla az çoban pompada fiyat karşılaştırması yapıp durumu ayırt ediyor. Kandırıldıkları üzere aksülamel gösterenlere, o ilanların kamyon ve otobüsler amacıyla olduğunu söyleyerek kandırma etmeye çalışıyoruz” dedi.

EPDK tetkik başlattı

Laf ile ilişik derhal inceleme başlatan EPDK, bilcümle bayileri uyararak karşılık panosu ile pompa fiyatları beyninde düzensizlik tayin edilmesi halinde müstelzim adımların çalım tarafından tezelden atılacağı vurgulandı.

İki kamer kapatma

İncelemeye yönelik değerlendirmede kâin EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan uyarılan bayilerin bir daha tıpkısı hatayı yeniden etmesi halinde kapılarına 2 ay süre ile kilit vurulacağını açıkladı.

Yılmayan, “Bizim yeryüzü etkili denetçilerimiz sahadaki tüketicilerimizdir. Onlardan ati seçme şikayet bizim üzere haddinden fazla zer. 13 binden aşkın bayii yetersiz çapında hizmet veriyor. Yasalı düzenlemelere yeraltı ve değişik sağtöresel yollara başvuranları elbirliği ile sektörümüzden temizleyeceğiz” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz şunları söyledi: “Biz bunu sadece eşit tabelası üzerinden çarpık çurpuk aynı algı oyunu evet da ayrıksı sağtöresel aynı pazarlama kurnazlığı namına görmüyoruz. Bu bir zamanda ayn göre bakarak tüketicilerimizi kandırarak nahak yere vergi elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii beyninde sayısı 3-5 bile olsa kimsenin sektörümüze hakeza tıpkısı kuzguni sürmesine izin vermeyeceğiz. Hakeza dokunaklı oruçlu istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik bilimi şekilde bakım verecek evet dahi sektörümüzde namına kayran bulamayacak.”

735 bin TL’ye büyüklüğünde para cezası

Başkan Yılmayan; tıpkı bayinin, tevzi şirketinin başvuru ettiği fiyatın üzerinde ücretle akaryakıt satması halinde açacakları sormaca sonucu 735 bin TL’ye büyüklüğünde yönetsel para cezası bitmek zorunda kalacağını üstelik sözlerine ekledi.

Lübnan’dahi akaryakıt fiyatlarında rekor artış

 

42 ilde akaryakıt şirketlerine denetim

 

Esmer mal aklamak amacıyla mergup eskimemiş hile!

 

Share: