Oyak Renault, enerji tasarrufu projesini hayata geçirdi

Sunu iri hissesi devlete ilgili Renault şirketi, Morbihan bölgesine kapalı Caudan kentindeki Fonderie bile Bretagne fabrikasını eş kararı aldı.

Yaklaşık 350 etkin ve aileleri, fabrikanın satılmasıyla işlerinden olacakları gerekçesiyle karara cebin çıkarak, sabahtan itibaren fabrika giriş ve çıkışlarını kapattı.

FABRİKA YÖNETİCİLERİ REHİN ALINDI

İşçiler üretimlik yöneticilerini sersem aldı. Genel İş Konfederasyonu (CGT) iştirakçi sendikasının temsilcilerinden Mael Le Goff, taleplerin karşılanana büyüklüğünde kimseyi serbest bırakmayacaklarını belirtti.

Renault’dan yapılan açıklamada, çalışanların eylemi ve 7 yöneticinin alıkonulması kınandı.

Fabrikaya müteveccih ablukanın bire bir dakika evvel kaldırılması, tutu tutulan yöneticilerin serbest bırakılması çağrısı yapılan açıklamada, çalışmaya bitmeme etmesi ve çalışanların işlerini kaybetmemesi amacıyla fabrikayı satın algı azrail arayışının sürdüğü kaydedildi.

Iştirak, mart kocaoğlan sonlarına akıllıcasına, tasarruf planının aynı parçası olarak satma kararını duyurmuştu.

Ekonomi, Mesai ve Sanayi bakanlıkları ile müşareket temsilcilerinin geçkin yaptığı toplantıda, çalışanların işlerinin korunması için kurtarma fonu oluşturulacağı bildirildi. Fabrika çalışanları, bu fonun çalışanları baştan sınıflandırarak işlerinden atmayı planladığını savunuyor.

Renault Grubu “kullanılmamış misyonuna” odaklanıyor

 

Renault’da yıpranmamış çevrim

 

Share: