Özen: 1 Kasım’da başlıyor… Ödemeyene cezası var!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Taşınmazlar Vergisi akıbet ifa tarihi amacıyla ferasetsiz tadat başladı. Herhangi Bir sene ödenen taşınmazlar vergisi amacıyla ev, hisse senedi yeri, yer, toprak, rabıta, bahçe, yazlık sülale üzere taşınmaz sahipleri bu sene 2. taksit ödemelerini gerçekleştirecekler.

Bir Tane evet da iki taksit halinde ödenen bu rüşvet metrekare tutarlarında tadilat olabileceği amacıyla seçkin sene güncelleniyor. Vatandaşların bu noktada tutarları nasıl kontrol etmesi gerekiyor.

İsteyen eşhas yurt vergisi sonuç ifa tarihine kadar tahakkuk fail alacak borçlarını biricik seferde ödeyebileceği kadar isteyen şahıslar birlikte taksit taksit ödeme etme imkanından bilistifade ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

İLK SEFER ÖDEYECEKLER DİKKAT

Hürriyet’ten Kübra Genç’in düzenlediği habere göre; Ifa ile ilgili yerine belediyelerden tahsis edilen bildirge doldurulur. Bunun beraberinde bildirge amacıyla başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve şayet bahis konusu bina ise istimal izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir. Beyanname amacıyla meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve rüşvet numarası bildirilmeli.

Yük Taşınmazlar Valüasyon ve Danışmanlık ilk defa gayrimenkul vergisi ödeyeceklere uyarılarda bulundu:

– 2021 yılı içerisinde emlak satın alanların ödeme yükümlülüğü 2022 yılında başlıyor. Yani 2021 yılına ilgilendiren yurt vergisi 2022 yılı içerisinde ödeniyor. Ifa için gayrimenkulün sınırlanmış bulunduğu belediyeye başvurarak başvurulmalı ve yılın akıbet gününden geçmiş beyanname doldurulmalı.

– 2021 yılında satın alınan tıpkısı dünyalık amacıyla erbap olunan tapu bedeli ve etiket ile bu arada mülkün ilişkin bulunduğu kaymakamlık belediyesine gidilerek beyanda bulunulması gerekiyor.

– Taşınmazlar vergisinden affedilmiş olunan bazı vaziyetler bulunuyor. Içtimai asayiş kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri bulunmayan emekliler, geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, gaziler, sakat vatandaşlar, ile Gaziler, engelliler, ahiret yolculuğu etmiş emeklilerin yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları amacıyla taşınmazlar vergisinden affedilmiş tutulmuşlardır.

– Bu muafiyet durumu çabucak konutlar için geçerlidir. Diğer servet türleri muafiyetten faydalanamıyor. Muafiyetten sezmek amacıyla ilgili belediyelere vacip evraklar ile referans yapılması gereklidir.

– Ayrıca muafiyet kapsamına giren kişilerin ecir, ticari, sınai ve mesleksel elektrik geliri, zirai neşelilik geliri, işyeri yahut ev kira geliri, ürem ve getiri geliri yahut bir türde aynı dirimsel elde etmemesi gereklidir. Fakat 2021 yılı için 49 bin TL’yi geçmeyen gelir muafiyetten faydalanmaya bariyer değildir.

EMLAK VERGİSİ ORANLARI MADUN TÜRLERE AYRILIYOR

Abra Emlak ödemelerle ait büyükşehir ve zir türlere dikkat çekerek, “Yurt vergisine ana değerlerin tespiti, Gayrimenkul Vergisi Derece Takdir Komisyonları vasıtasıyla yapılmaktadır. Emlak vergisi oranları, gayrimenkulün niteliğine göre, bölük, yer, arazi ve aksiyon yeri kadar alt türlere ayrılıyor. Büyükşehir statüsüne cemaat illerde gayrimenkul vergisi oranları büyükşehir niteliği olmayan illerin iki moskof efdal olarak uygulanıyor. Taşınmazlar vergisi oranı büyükşehir statüsündeki illerde binde 2; büyükşehir statüsüne eş sıfır illerde ise binde 1 oranı üzerinden hesaplanmaktadır. İşyerlerine ilgilendiren emlak vergisi büyükşehirlerde binde 4; büyükşehir niteliğine haiz sıfır illerde ise binde 2 oranıyla uygulanıyor. Arazi niteliğindeki gayrimenkuller için büyükşehirlerde binde 2, sair belediyelerde ise binde 1 oranında vergi uygulanırken, arsalar amacıyla büyükşehirlerde yurt vergisi oranı binde 6, özge şehirlerde ise binde 3 kendisine hesaplanıyor” açıklamasında bulundu.

TAŞINMAZLAR VERGİSİ ÖDEMELERİ NASIL HESAPLANIYOR?

Konuyla ilgilendiren açıklamada mevcut Yurt Danışmanı Yalaz Kahraman, “2021 yılında uygulanacak olan 1319 sayılı kanunun 44. Maddesinin 2.fıkrasında vadi alan algı oranlarına esas mesken kalifiye gayrimenkul değerlerinin ast ve peş sınırları, 2020 yılına ilgili değerlerin 2020 yılı için belirlenen baştan valüasyon oranının yarısı olan (yüzdelik 9,11/2=) yüzde 4,555 (dört virgül beş yüz elli beş) oranında artırılması yoluyla; 5.227.000 TL ile 7.841.000 TL beyninde olanlar (bu cirim dahil) 5.227.000TL’yi aşan kısım için-Binde 6, 10.455.000 TL’ye büyüklüğünde olanlar (bu tutar karışma) 7.841.000 TL’si üzere 7.842 TL, ilavesi üzere –Binde 6, 10.455.000 TL’den fazla olanlar 10.455.000 TL’si üzere 23.526 TL, üzere –Binde 10 namına tayin edilmiştir” dedi.

3 FARKLI IFA SEÇENEĞİ

Emlak vergisi ödemesi gayrimenkulün ilişkin bulunduğu belediyeye yapılmaktadır. Belediyelerin veznelerine gidilerek, EFT/Devretme aracılığıyla ya da bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılması türlü. Taşınmazlar sahibinin gayrimenkulden değişik bire bir şehirde bulunması halinde, ödemeler tekmil belediyelerden yapılabilir.

Bunun birlikte, Gelirler İdaresi Başkanlığı web sitesi (gib.gov.tr) üzerinden ve E-Izzet kapısı yoluyla İnternet Idrak Dairesi üzerinden birlikte yapılma imkânı bulunuyor. Öte yandan PTT şubelerinden, banka şubelerinden, bankaların genel ağ şubelerinden ve cep telefonları üzerindeki etkin uygulamalardan da yurt vergisi ödenmesinin gibi.

Yiğit, “Online gayrimenkul vergisi ödemelerinde ise 3 değişik alternatif bulunuyor” dedi ve sıraladı:

1- Gayrimenkulün sınırlanmış olduğu belediyenin banka namına havale evet birlikte EFT yapabilirsiniz.

2- Dirimsel İdaresi Başkanlığı web sitesinden üstelik taşınmazlar vergisi ifa işlemleri yapabileceğiniz alanlar ortada kayran alıyor.

3- E-Azamet platformu üzerinden muhtelif idrak borçlarınızı da ödeyebilirsiniz.

E-fehamet sistemi üzerinden antre yaparak taşınmazlar vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. E-fehamet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/gib-rüşvet-borcu-isticvap) adresinden ödemeler yapılmaktadır. Bunun dışında bazen bankalar üzerinden da gayrimenkul vergisi yapılabilmektedir.

ÖDEMEYENE CEZASI VAR

Ödeme yapılmadığı takdirde gayrimenkulün vabeste bulunduğu belediyeye başvurulması lüzumlu. Mavera yandan genel ağ kazanç dairesi üzerinden da temerrüde sakıt taşınmazlar vergisi borcunu hıfzetmek kabil. yurt vergisi tutarının birlikte, teehhür süresine üzerinden tahakkuk fail gecikme faizinin ödenmesi gerekiyor. Teehhür durumunda aylık yüzdelik 1,6 oranında ceza uygulanıyor.

Yiğit gayrimenkul vergisi ödemeleri gerçekleşmediği takdirde haciz işlemlerine büyüklüğünde kısık ayrımsız sürecin olduğunu belirterek, “Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmayan kişilerin algı borçlarını ödemeleri mecburi olup emlak vergisi borcu ödenmediğinde mahiye gecikme faizi işletilmekte olup belediyelerin idrak alacağı nedeniyle haciz hakları birlikte bulunmaktadır. Fakat çoğu şehremaneti yurt vergisi borcu dolayısıyla haciz yapmayı yeğleme etmemektedirler. Bunun nedeni kazanç borcu olan habbe tapu satışı yapılamamasıdır. Tapudan ahit ve bey kabil işlemlerde yurt vergisi takanak sorgulaması yapılmakta olup satma öncesi kesinkes matlup tahsili yapılır ve tapu devrine o şekilde izin verilir” dedi.

Evergrande sonrası Çin gayrimenkul sektörü yavaşladı

 

Bölük fiyatlarında rekorlar sürüyor

 

IMF’den borsa ve bölük piyasası uyarısı

 

Share: