Pandemi bölüm ve mağaza kiralarını vuracak

Pandemi sebebiyle, icar ödemelerinde yaşanan mesail ve rahat belirsizlikten sunu haddinden fazla etkilenen taşınmazlar alanları tarumar ve büro olacak. PwC ve Urban Land Institute’den (ULI) yapılan ortak açıklamayla, taşınmazlar sektörünü farklı boyutlarıyla ele düz araştırı “Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2021” raporunun sonuçları paylaşıldı.

Bu yıl 18’inci sayısı yayımlanan rapora bakarak gayrimenkul sektörünün zarfında bulunduğu döngüsel göçük, gayrimenkuldeki teferruatlı vadeli yapısal değişikliklerle tıpkısı döneme denk gelirken, emlak sektörü hala bağan veya negatif getiri oranlarında da akla yatkın faiz elde edilebilecek yatırım alanlarından biri olarak görülüyor.

Avrupa genelinde yaklaşık 1000 art dozaj seksiyon temsilcisinin katıldığı araştırmaya göre, pandemi cihetiyle ilkin icar ödemelerinde yaşanan mesail ve makro belirsizlikten sunu çok etkilenen gayrimenkul alanları perişan ve yazıhane olacak. Bu genişlik yatırımcıların ve kiracıların operasyonel risklerini henüz tafsilatlı şekilde değerlendirmelerine, yurt yöneticilerinin ise getirileri güvence altına ahzetmek için nispetle daha kıvrak oldukları segmentlere odaklanmalarına sebep oluyor.

“Dijital Değişim” yatırımcıların seksiyon tercihlerini etkiliyor

Raporda, pandeminin global kaynak kaynaklarının dağıtımında meydana getireceği değişiklikle alay malay sektöre yönelik anamal akışının gene da bundan sonra evcil ve Avrupa kaynaklı olacağı düşünülüyor. Katılımcıların çoğu halen Asya sermayesinin Avrupa’ya daha fazla yöneleceğini beklemesine karşın, mübayaa işleminden önce yatırımcıların gayrimenkulü fiziki olarak müşahede imkanının ortadan kalkmış olmasının eski yıllara nazaran bu anamal akışında düşüş beklenmesine dahi faktör oluyor.

Kovid-19’un etkisiyle dünyada dijitalleşmenin hızlanmasıyla kendini gösteren “Dijital Değiş” yatırımcıların büro tercihlerini etkiliyor ve lojistik, haber ve iletişim merkezleri kabil alanlar erdemli potansiyelleri ile öne çıkıyor. Yaşam bilimleri ve sağlık alanları popülerlik kazanırken, “hane” yatırımcıların listesinde kayırıcı sıralarda yer almaya bitmeme ediyor.

Taşınmazlar yöneticileri panorama ile ilgili yerine temkinli

Gayrimenkul yöneticileri panorama ile ilgilendiren namına temkinli yaklaşırken, 2020 yılı temmuz ve eylül aylarında gerçekleştirilen görüşmelere bakarak ticari güvenin 2021’üstelik azalacağını düşünenlerin oranı yüzdelik 28 oldu.

Bu azamet 2019’dahi yüzde 13, 2020’üstelik yüzde 15 olurken, katılımcıların yüzde 44’ü 2021’üstelik karlılıkta birlikte düşüş beklediğini belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzdelik 88’i “epidemi yahut pandemi”yi 2021 yılının yeryüzü mehabetli bulut konusu adına belirtirken, bu endişeyi yüzdelik 79’la arsıulusal siyasi istikrar konusu, yüzde 65’le belde konuları izliyor. Kovid-19 ile gelişigüzel Çevresel, Sosyal ve (Kurumsal) Yönetişim (ESG) stratejileri haddinden fazla elan fazla ehemmiyet kazanırken, araştırmaya katılanların çoğu Kovid-19 öncesinde bile çevresel etkiyi azaltmayı üstlenme ediyordu, yeni dönemde bu stratejilerinin içtimai boyutunun daha ehemmiyet kazandığı görülüyor.

Raporda, yatırım ve geliştirme potansiyeli açısından Avrupa kentleri sıralamasına da kayran verildi. Bu yılın raporundaki kent sıralamaları, pandemiye karşın akışkanlık ve denge sunduğuna inanılan şehirlere odaklanarak pazara cephe veren fırsatları ve temkinli yaklaşımları yansıtıyor. Yatırımcıların, Almanya’nın büyüklük yerine Kovid-19 ile mücadelesindeki bağıl müspet performansından cesaret alması ile Berlin, 2021’birlikte beklentilerin arz olumlu olduğu site kendisine önceki tam düzlük buldu. 31 Avrupa kentinin yer aldığı listede Türkiye’den külah edilen tek kent olan İstanbul, bu sene sabık yıl olduğu kabil gene 30’uncu sırada yer alırken, “Gayrimenkulde Gelişen Trendler Listesi”nin önce 10 kenti Berlin, Londra, Paris, Frankfurt, Amsterdam, Hamburg, Münih, Madrid, Milano ve Viyana olarak sıralandı.

“Yatırım kararlarının eski alışkanlıklarla alınamayacağı kesinleşti”

Açıklamada görüşlerine vadi verilen PwC Türkiye Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu, içinden geçilen süreçten kaynaklanan tıpkı varagele olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Hayat Bilimleri kabilinden niş kategorilerde özellikli yurt geliştirme ve kiralama iştahı çokça meydanda”

ULI Türkiye Başkanı Galibiyet Baysal, raporda ankete katılan yurt yatırımcıları aracılığıyla Veri Ambarlama/İşleme Merkezleri ve Geri Hizmet Tesisleri’nin ardından arsıulusal envestisman ilgisi bakımından Hayat Bilimleri Merkezleri/Ekosistemleri’nin düzlük aldığını aktardı. Baysal, şu bilgileri verdi:

10 sene evvel ilk sıralarda kayran düzlük Muhtelit Kullanımlı Projeler, AVM’ler ve ofisler pandemi sonrası yatırımcılar gözetiminde gözden düşerken Avrupa’dahi Şimal Amerika’yı 15-20 sene gecikmeyle izleme etse bile ‘Avlu Bilimleri’ kabil niş kategorilerde spesifik yurt geliştirme ve kiralama iştahı haddinden fazla belirgin benzeri şekilde ön plana çıkmaktadır. Sağlık Teknolojileri ve Tıp konusunda dünya çapında uzmanlara araştırmacılara cemaat olan ülkemizde da eskimemiş hizmete giren Kent Hastaneleri, Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastaneleri ve Tababet Fakülteleri ile Afiyet Bilimleri Üniversiteleri’nin etrafında bu türlü ekosistemler yetiştirmek için sadece mühim ayrımsız tasrif dahilinde harekete geçmeliyiz.

 

Başkaları 14 yılda 51 milyar dolarlık taşınmazlar aldı

 

Türkiye’birlikte gayrimenkul satışı 10 ayda 2 milyonu aştı

 

Gayrimenkulde rant vergisi uygulaması başladı

 

Share: