Pandemide sahil satışlarında rekor 

Milyon dolarları bulan fiyatlarına karşın satılık sahil ve yaka dairelerine demet yoğunluğunu sürdürürken, kiralık deniz boyu ya birlikte yalı dairesi icat etmek az daha imkansız. Kiracı olanlar ise evlerinde çıkmamak kiralara 2-3 kata vasıl bindirim yaparken, satılık yalıların fiyatları ise bağlam dolayısıyla artıyor. İstanbul Boğazı’nın gelişigüzel iki yakasında 366’sı tarihi yapıt niteliğinde 600 yalı saha alıyor. Sahil ve deniz boyu daireleri normalde sessiz titreşimsiz umum değiştiriyor ve yılda arz 2-3 yalı ya dahi sahil dairesi ancak satılıyor. Pandemi dönemiyle alay malay yalılara demet derece derece artıyor. Sonuç 1.5 yılda satılan deniz boyu ve kıyı dairelerinin sayısı 30’u esbak durumda. Rakamların yıl sonuna büyüklüğünde 40’ı bulması bekleniyor. Bu rakamlar ise akıbet 20 yılda yapılan satıştan elan aşkın.

DEVIR AÇISI ÖNEMLİ
Satılık yalı ve deniz boyu dairelerin sayısı 55’i bulurken, koronavirüs önlemlerinin dahi etkisiyle sunu haddinden fazla balaban bahçeli, şişman rıhtımlı ve verimli sira kayran yalılar yeğleme ediliyor. Çağ açısına alelhusus önem veriliyor. Boğaz’ın Avrupa Yakası sabahleyin güneşini haddinden fazla dolgunca alırken, Rum Yakası ise akşam güneşini haddinden fazla elan ongun alıyor. Yalıların devir görmesi ayrıca bahir etkisi nedeniyle binada oluşabilecek rutubeti göğüslemek adına ehemmiyet en ediyor.

KİRALIK SAĞLAMAK İMKANSIZ
Koronavirüs sürecinde manzaraları, bahçeleri, balkonları dolayısıyla İstanbul Boğazı’nın incisi yalılara ve kıyı dairelerine talep güç oranda arttı.  En haddinden fazla açık bahçeli ve rıhtımlı yalılara talep gelirken, fiyatlarda yükselişe geçti. Satılık yaka ve sahil dairelerinin fiyatları 20 milyon ile 750 milyon TL ortada değişiyor. Kiralık kıyı dairelerinin fiyatları pandemi öncesinde 35-40 bin TL’yken bugün haddinden fazla bayındır 60-65 bin TL’ye kiralanıyor. Sahil kiraları ise 150-160 bin TL’den başlarken, şu anda 200-250 bin TL’ye kadar derkenar durumda. Bu fiyatlara denk kiralık tıpkısı yalı evet üstelik yaka dairesi ulaşmak ise az daha imkansız durumda.

ARAŞTIRMADAN ALMAYIN
Deniz Boyu ya üstelik deniz boyu dairesinde daim olmak isteyenlerin, bu gayrimenkullerin durumlarıyla ilgilendiren Anıtlar Yerleşmiş ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden bilgi almaları gerekiyor. Yalıların bozuk yayın, iskan, bayındırlık durumlarının gerçekli araştırılması gerektiği belirtiliyor. 

BILDIRME PAHALI BÖLGELER
Anadolu Yakası’nda Vaniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, Avrupa Yakası’nda ise Yeniköy ve Süt Kuzusu genişlik pahalı semtler. Çengelköy ise 15 Orak Ayı Şüheda Köprüsü’nü benzeri gerdanlık kadar gören manzarasıyla bağlam çeken bölgeler arasından kayran alıyor.

“35 KESIM YALI VE YALI DAİRESİ SATILDI”
Yaka emlakçısı Sinem Ayıkcan Yılmayan, “Pandemiyle beraber akıbet 1.5 – 2 yıldır emniyetsiz benzeri murat artışı var. Özellikle bahçeli, şişman bahçeli, teraslı, balkonlu kıyı ve yaka dairelerine çokça gösterişli tıpkı irade var. Şu anda üstelik Çengelköy’deyiz  eski işaret bire bir kıyı olan Baha Koca Yalısı’ndayız. Perese kendisine Boğaz’ın yer domuzuna noktalarından bir tanesi. Çünkü köprüyü gerdan kadar görüyor, tam karşımızda Halide Kadın Korusu, art tarafta Vahdettin Köşkü ve köprünün altında eski İstanbul çokça güzel gıdık gibi karşımızda duruyor. Pandeminin başından bugüne kadar satılan yalı ve sahil dairelerinin hep rakamı sonuç 20 yılın satışıyla az daha denk durumda. Adi yukarı 35 modül yalı ve kıyı dairesi satıldı amma inanılmaz benzeri murat var, ağır sıklet ayrımsız deste var. Sene sonun kadar satışlar 40’ı geçer diye düşünüyoruz. Pandemi dönemi de olsa yalının konumu çok haddinden fazla önemlidir zira yer şişman değeri lokasyon belirliyor. Ondan bilahare arsa açınız. Denize olan cephesi henüz açık olan yalılar her devir haddinden fazla elan kıymetlidir. Yalısı olan insanın banko teknesi oluyor, bölge ile ulaşımını keşfetmek istiyor. Onun dışında tarihi eserse tescilli olması çokça balaban, alırken nasıl Anıtlar Kurulu’na, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’hangi mutlaka gidip bakılması gerekiyor. Yasallık haddinden fazla haddinden fazla muhteşem” dedi.

“AZ DAHA KİRALIK KALMADI”
Yılmaz, sadece satılık yaka yerine 50-55 devam yalının şu anda alıcılarını beklediğini belirterek, “Sahil dairelerini da işin içine katarsanız bu miktar 65’i az buçuk aşıyor. Pandemi döneminde hangi deniz boyu, hangi üstelik sahil dairesi az daha kiralık kalmadı diyebilirim. Kiralar güvenilmez arttı doğrusu, yaklaşık 2-3 katına sâdır kiralar var. Giren müstecir hiçbir şekilde geçmek istemiyor. Eski kiracılarda haddinden fazla bati anlamda icar zammı yaparak bulunduğu evde yaşamayı tercih ediyor. Pandemi öncesi süfli yukarı 35-40 bin TL’ye verdiğimiz tıpkı gayrimenkulü zaman çokça bayındır 60-65 bin TL’ye kiraya verebiliyorsunuz. Bu yalı dairesi için çıktı uygulanan. Bahçeli, teraslı, 200-250 metrekare kullanım alanı olan dairelerden bahsediyorum. Kiralık deniz boyu filhakika çokça haddinden fazla az. İçindekiler az daha kıpırdamadı. Ama çokça aşkın arayış var. Yalıların kiraları de 150-160 bin TL’den başlarken, şu anda 200-250 bin TL’ye esas rakamları hamiş durumda” diye konuştu.

“VANİKÖY, KANDİLLİ, YENİKÖY VE ÇAĞA SUNMA DEĞERLİ BÖLGELER”
Tıpkısı başka emlakçı Misyon Ayhan ise deniz boyu ve deniz boyu dairelerinin ortalama kıymet aralıklarının 20 milyon ile 750 milyon TL ortada değiştiğini belirterek, şunları söyledi: “Küçük Asya Yakası’nda Vaniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, Avrupa Yakası’nda ise Yeniköy ve Çağa en pahalı semtler yerine biliniyor. Sonuç dönemde pandeminin bile artmasıyla birlikte insanların artık gelgel alabilecekleri, bahçeye çıkabilecekleri yurt türleri önem bildirme ediyor. Buna de sunu bol yanıt veren gayrimenkul türü yalı ve deniz boyu dairesi. Serencam dönemde haddinden fazla ağırbaşlı ayrımsız canlılık var. Akıbet dönemde 30’u fazla deniz boyu ve yalı dairesi satışı cerayan etti. Bu da akıbet 20 yıla balya gelen tıpkısı rakam. Yani sakil bir elektrik olduğunu gözlemliyoruz. daha çok yerel kıyı ve deniz boyu dairesi alıyor. Fakat yabancıların dahi pahal tıpkısı ilgisi var, onlar bundan sonra tamam, restorasyon gerektirmeyen, ayrımsız zaman önce oturabilecekleri gayrimenkule yöneldikleri amacıyla yalılarda biraz daha tereddütteler. Yalıların semti haddinden fazla koca yani nerede olduğu, büyüklüğü haddinden fazla mefret. Güneş açısı ve rıhtım boyu çok oylumlu. Yasal benzeri problemi olup olmaması balaban. Bu ayrımsız sakat yayın türlü, kagir yapı benzer, iskanlı mı, değil mi? Bunların çok ciddi adına araştırılması gerekiyor.” 

Kıyı satışında balaban zindelik…

Dünyaca adlı yurt yıldızından envestisman önerileri

Share: