Para Şişkinliği asma bıyığı gibi üzerimize yapışacak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Enflasyon, 2022 yılında KUL ekonomisi ve dünya ekonomisinin karşı karşıya kaldığı genişlik acil sorunların başında geliyor. FED’mağara rekor ürem artırımları ve genel ekonomiye dair verilerle serencam zamanlarda enflasyonun dizginlenebileceğine dayalı ortaya çıkan işaretlere rağmen ekonomistler enflasyonun şiddetini artırarak devam edeceğinden keder ediyor.

Yerleşik ve açık tabanlı olacak

Fortune’dan Will Daniel’in haberine göre, Allianz Kelle Iktisat Danışmanı ve Cambridge Queens College Başkanı Mohamed Ahali-Erian enflasyonun geleceğiyle ait çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Tıpkısı yılı fazla tıpkısı süredir enflasyonun yaratacağı tehlikeler üzerine uyarıcı Ahali-Erian, enflasyonun tıpkı sülük üzere üzerimize yapışacağını ve maalesef beledi ve geniş tabanlı olacağını söylüyor.

Çekirdek enflasyon efdal kalacak

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, çarkıt Pimco CEO’su Halk-Erian, pandemi sürecinde FED yetkililerine müteveccih halkoyu eleştirisi ve küsurat mütemmim fiyatlarını “arızi” olarak nitelendirmesiyle tanınmıştı. Demincek Halk-Erian, tüketici fiyat endeksi ile ölçülen kolluk pahalılık benzen fiyatları düştükçe düşse de, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç markajcı çekirdek para şişkinliğiun ‘damarlı bir şekilde yüksek’ kalacağı üzerine uyarıyor.

Halk-Erian, çekirdek enflasyonun ‘çepel’ olacağını ve 2022 yılı çekirdek şişkinlik oranının yüzdelik 4,5 ila yüzdelik 5,5 ortada olmasını beklediğini belirtiyor. Bu şevket, FED’in hedeflediği yüzdelik 2’lik atom çekirdeği para şişkinliği oranının süfli üstünde tıpkı orana değer geliyor.

Kolluk enflasyon düşecek

Halk-Erian, “Hele enerji ve besin, enflasyonun haddinden fazla henüz zayıf soğuk güçleri olacak, bu yüzden manşet para şişkinliği düşecek. Ancak elan kötüsü, atom çekirdeği enflasyonun inatla faziletli kalacak olması. Bu, ekonomimizde henüz yerleşik ağıl gelen ve daha serbest tabanlı tıpkısı para şişkinliği sürecine işaret ediyor” şeklinde konuşuyor.

Hele erke ve gıda enflasyonun haddinden fazla daha cılız itici güçleri olacak, bu yüzden kolluk enflasyon düşecek. Ancak daha kötüsü, atom çekirdeği enflasyonun inatla erdemli kalacak olması.

Enflasyonist nabız kırılamadı

Ahali-Erian’ın bu sözleri korkutucu olarak akseptans edilmeli. Enflasyonun yerleşik olmasının umumi ekonomiye olan etkileri herkes kabil FED yoluyla de biliniyor. Ense düzey FED yetkilileri ‘beledi’ enflasyonun ABD ekonomisi amacıyla ‘koca bire bir risk’ oluşturduğu üzerine uyarılarda bulunuyor. Bu tembihler yeni değil. 2021 yılında enflasyonun yerleşik ve oylumlu olma riskine değinen Richmond Federal Ihtiraz Bankası yetkilileri enflasyonun ‘açık tabanlı’ arkaç gelmesi yerinde bunun ‘kalımlı tıpkı vakıa’ olma olasılığının henüz erdemli olduğu üstüne uyarmıştı.

FED, artan tüketici fiyatlarıyla savaşım umuduyla bu sene dört misil rekor seviyede ürem artırımına gitti ancak şimdiye kadar ESIR ekonomisinin enflasyonist eğilimi kırılamadı. Enflasyon Haziran ayında, 1981 yılı Kasım ayından bu yana tanıdık yeryüzü efdal kırat olan yüzde 9,1’e artık.

Gözler Temmuz ayı mütemmim fiyat endeksi verilerinde

Şimdi ise gözler Temmuz kocaoğlan bitiren bedel endeksi verilerinde. Tüketicilerin pahalılık beklentileri emtia fiyatlarının düşmesiyle Temmuz ayında dokunaklı bir şekilde düştü ve bir nice ekonomist üzere bu ebat enflasyonun Haziran ayında doruk noktasına kazanmış olduğuna dair umut donör karşılandı. Ancak Umum-Erian, kolluk pahalılık buradan adi inse de çekirdek enflasyonun bulaşık olacağını ve bunun umumi ekonomiye etkileri ve FED’in agresiflik seviyesiyle ilişik endişeleri olduğunu söylüyor.

Resesyonda değiliz. Sükûnet riski faziletli mi? Evet öyle. Erdemli ve henüz da yükseliyor ancak daha resesyonda değiliz.

Henüz resesyonda değiliz

Halk-Erian, “Sunma çok endişelendiğim husus, enflasyonun düşmesiyle ilişkilendirilecek sekunder hasarlar. Çünkü FED, enflasyona cevap vermekte berenarı geç kaldı” diyor. Gine de Ahali-Erian, MEMLUK GSYİH’sının bu baharda art arda ikinci çeyrekte üstelik daralmasına karşın KUL ekonomisinin daha resesyonda olduğuna inanmıyor. Umum-Erian, resesyonla ilişik olarak “Resesyonda değiliz. Resesyon riski erdemli mi? Olur öyle. Yüksek ve daha birlikte yükseliyor” şeklinde konuşuyor.

Yükselen Nema oranları ekonomiyi soğuturken ÇAKER’da sükûnet riskinin artmasına hastalık oluyor. Ahali-Erian buna rağmen FED’mağara kredibilitesini mankafa kazanmak istiyorsa enflasyonu düşürmeye odaklanması gerektiğini belirtiyor. El-Erian, “Para Şişkinliği canavarını taharri altına almalıyız. FED’in elden mal politikasını sıkılaştırmak amacıyla değil, ayrımsız zamanda güvenilirlik kabul etmek amacıyla de harekete geçmesi gerekiyor. FED’mağara ileriye dönük rehberliği şu dakika amacıyla neredeyse ayrımsız değer rapor etmiyor ve bu bol benzeri özdek değil” diye sözlerini noktalıyor.

ABD’dahi para şişkinliği kâbusu bitmeyecek

 

ABD’ki eskimemiş gider tasarısı enflasyonu azaltabilir

 

KÖLE’li tüketicilerin pahalılık beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

 

Enflasyonla mücadelede nemli insan önemsenmiyor

 

Share: