Paranın satın alamayacağı otomobiller

Otomotiv üreticileri, serencam 20 yıldır az daha arşivlerini karıştırıyor güya. İklim krizi, toptan istinas gibi gelişmelere değer “umar” diye niteleyerek 1900’lerin başlarında dahi beğenilen elektrikli otomobilleri önümüze koyarken, “tamamen kişiye özel” diyerek üstelik, tekrar 1930’lardan 1970’lere büyüklüğünde irili ufaklı karoseri firmaları vasıtasıyla yapılan yöntemleri günümüze uyarladılar.

Milliyet’ten Uzun Köprülü’nün ilgili yazısı şöyle; O irili ufaklı firmalar, bir zamanlar Lamborghini, Ferrari, Pagani, McLaren ya üstelik Aston Martin’le rakiplik edemeyip tarihe karışırken, “misilsiz otomobiller üretme” fikrini bile bu firmalara kaptırdılar. Zaman süper ve hiper otomobil üreticileri, daha karlı olduğu için zata mahsus ve tamamen “yegâne” vesait konusunda üstelik çalışıyor

Bu vesait üzere hususi bölüm ya da işlik kuranlar birlikte var. Alıcılarla birlikte planlı tamamen özel tasarıma sahip makine üreten markaların yanında kâin paradigma istihsal modellerine gine “misilsiz” renk ve donanımlar ekleyerek basite kaçanları bile saymak benzer.

“Olur markalar neden bununla uğraşıyor?” diye soracak olursanız, nedeni çokça görgüsüz: Dünyada zenginlerin sayısı arttı, ensesi kalın müşterilerin “biricik olma” talepleri yoğunlaştı ve yeryüzü önemlisi dahi, markalar konuşu krizler döneminde bu tür projelerden sakil nukut kazandı, kazanıyor bile… Neyse, bence bu methal faslını burada kesip, dikkatimi çeken ve giderek zayıfladığını düşündüğüm hafızamda yer eden bazı modelleri paylaşayım isterseniz… Eee, kesin istersiniz bence…

O bile ‘Yapabilirim’ dedi!

2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilen “Aventador J”, türünün yegâne örneği kendisine Lamborghini’nin bu kabil amal yapabileceğinin mehabetli bir göstergesi oldu. Aventador J’nin güç kaynağı, 690 beygirlik 6.5 lt V-12 motordu. 9 yıl önceki 2 milyon dolara satılan Aventador J, civar sırça olmadığı için otomobilin dışına yerleştirilen üçüncü aynasıyla ilgi çekiyordu.

Lastikler için geliştirildi!

Maybach Exelero, belki birlikte sunma demet cazibeli ve gizemli “eşsizliklerden” biri. Alman lastik üreiticisi Fulda marifetiyle, Carat Exelero lastik serisini denemek üzere Mercedes’e havale edilmişti. Zira Fulda, benzer tıpkısı otomobili 1930’ların böylelikle de havale etmişti. Aracın vakit kaybetmeden test üzere kullanılması yetmiyordu. Tıpkı zamanda “nazirsiz” olması ve 350 km/s hıza çıkabilmesi istendi. Mercedes’in Stola firmasıyla gelişigüzel geliştirdiği açkı, Maybach 57 modelinin temellerini kullandı. Exelero, Fulda’nın 1930’larda gine Maybach’a ısmarladığı “türünün biricik örneği” otomobilden ilham aldı. (Bunu unutturmayın, bire bir ara anlatayım farklı aynı yazıda.) Sonuçta 5.9 lt çift turbolu V12’ye erbap olan Exelero, orijinalinde 690 HP gösterişli üretebilen, 5G-Tronic spontane şanzımanıyla bu gücü ense tekerlerine nâkil, 6 metrelik uzunluğuna ve 3 tonluk ağırlığına bakmadan 0-100 km/sa hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayabilen tıpkı canavar. 8 milyon dolar mesabesinde olduğu söyleniyor ve tam namına nerede saklandığı bilinmiyor.

100+1’inci Vantage

İngiliz Aston Martin, “Vantage GT12” modelinden 100 sayı üreteceğini açıklamıştı. Fakat hiç kimse, 100 + 1 araç olmasını beklemiyordu. Aston Martin, bu modelin üstsüz tıpkısı versiyonunu, yani Vantage GT12 Roadster’ı yapmıştı. Yıpranmamış karbon fiber paneller, özel boya, farklı döşemeler ve açılabilir tavan, bu uzlaştırıcı misilsiz yaptı. Hormonlu benzeri zarafet abidesi kadar dursa de, o aynı Aston Martin aha. 6.0 lt V-12 motoru, 595 beygir üretiyordu.

Yapılmayacaktı amma zorunda kalındı!

Tıpkısı ahit “kötü ve hiddetli” otomobiller üreten İngiliz TVR, hemen piste yönelik “Cerbera Speed 12” projesini geliştirmiş, tıpkısı dahi 7.7 litrelik motor yapmıştı. V12 motosiklet 800 atlama beygiri üretiyordu. Fakat patron Peter Wheeler, Speed 12 prototipini denedi, yolda kullanılmasının olmaz olduğunu söyledi. Ayrıca aracın güç kalite problemi vardı. Ama TVR, kat versiyonundan biricik satmıştı. İmha edilmek üzere ayrılan prototiplerden biri, kullanılmayan yarışma versiyonlardan alınan parçalarla adeta yeniden yapıldı. Miftah deminden müzede.

Zonda’nın bitişi şerefine

İtalyan Pagani’nin sunma eke modeli elbette kim “Zonda”dan ötekisi değil. “Pagani Zonda Riviera” ise, Zonda’nın 2013’teki son dönemi amacıyla yapılan “benzersiz” tıpkı versiyondu. Hayatına sarı mülevven yerine başlamış fakat sonradan sahibinin isteği doğrultusunda değiştirilmişti.

McLaren’mağara ‘siyah incisi’

Maybach Exelero, belki da yer rabıt gelgelli ve esrarlı “eşsizliklerden” biri. Alman korse üreiticisi Fulda marifetiyle, Carat Exelero sargaç serisini sınamak için Mercedes’e ısmarlama edilmişti. Zira Fulda, eş aynı otomobili 1930’ların sonunda birlikte sipariş etmişti. Aracın sadece imtihan üzere kullanılması yetmiyordu. Aynı zamanda “nazirsiz” olması ve 350 km/s hıza çıkabilmesi istendi. Mercedes’mağara Stola firmasıyla gelişigüzel geliştirdiği komütatör, Maybach 57 modelinin temellerini kullandı. Exelero, Fulda’nın 1930’larda tekrar Maybach’a ısmarladığı “türünün biricik örneği” otomobilden ilham aldı. (Bunu unutturmayın, benzeri meydanlık anlatayım farklı tıpkı yazıda.) Sonuçta 5.9 lt çift turbolu V12’ye ehil olan Exelero, orijinalinde 690 HP sakil üretebilen, 5G-Tronic kendiliğinden şanzımanıyla bu gücü peş tekerlerine nâkil, 6 metrelik uzunluğuna ve 3 tonluk ağırlığına bakmadan 0-100 km/sa hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayabilen tıpkısı canavar. 8 milyon dolar değerinde olduğu söyleniyor ve tamlık adına nerede saklandığı bilinmiyor.

Ronaldo’nun garajına gitti

Bugatti’nin düş otomobili “La Voiture Noire” burada anılmadan, bu yazı bitemezdi, 18 milyon dolara satıldığı söylenen ve adlı topçu Ronaldo yoluyla satın alınan bu Bugatti’nin adı, renginden geliyor. Fransızca “siyah makine” etmek olan “La Voiture Noire”, Bugatti’nin sakat “Type 57 SC Atlantic” modelinden esinlenerek tasarlanmış. Chiron modelinin temellerinde geliştirilen bu otomobile 65 bin saatlik mühendislik harcanmış. 1.500 beygirlik aracın dört adet turbosu mevcut 8.0 lt oylumlu motorunun gürültüsünü söylemiyorum birlikte.

Mıntıka kadar makine

Yüzyıllık marka Rolls Royce’un eski geleneklere ilişkin kalarak kullandığı hususi “karoseri atölyesi”nin ürünü olan RR Boat Tail, 5.8 metre uzunluğa ehil tıpkısı makine. Sahibinin 28 milyon dolar ödediği çevirici, 1920’ler, 30’larda makine üreticilerinin teknelerden yaptıkları uyarlamaları hatırlatıyordu. Yatlardan alışık olunan ahşap kaplamaların bulunduğu aracın ense kısmı bile, yine tekneleri hatırlatıyordu. Kelebek gibi açılan dal bagajıyla de eşsiz olan otomobilde, 1.813 hususi çıngı kullanılmıştı.

Gitaristin hayalini gerçeklik yaptı!

İngiliz gitarist Eric Clapton’ın düş otomobili namına dünyaya gelen “Ferrari SP12 EC”, markanın 12. özel yapım otomobiliydi. Esaslı, gerçekte 11. projeymiş ama Clapton 12 olarak anılmasını ve adlandırılmasını istemiş. Çünkü “3” güzel sayısı, 12 ise 3’ad katları falan festekiz… Clapton, bu açkı için sahibi olduğu 3 det 512BB’nin birini feda etmiş. Zımnında aracın temelinde 512BB var.

Inhina yaratan ayrımsız otomobildi

Gelişigüzel ne büyüklüğünde biraz bed görünse birlikte, 1990’larda tamamen karbon fiber kullanılarak üretilen nadir ayrımsız araçtı “Lotec C1000.” Lotec eliyle Mercedes-Benz ile gelişigüzel geliştirilen bu araba, aerodinamik ayrımsız otomobil olması kaygısıyla tasarlanmıştı. 6.0 lt çift turbolu V-12 motora sahipti. 1.000 beygirlik bu canavar, tekrar 1995’in yeryüzü hızlı dizi film üretim otomobiliydi. 3.4 milyon dolara “Middle Eastern” petrol şirketi amacıyla yapım edilmişti. Zorlu haddinden fazla nöbet ahali değiştiren otomobilin, 5-6 yıl önceki 600 bin dolara BENDE’li bir alıcıya gittiği belirtiliyordu.

Enzo’yu bozup P4/5’i yaptılar

Tamlık tıpkısı Ferrari tutkunu ve koleksiyoneri olan iş insanı James Glickenhaus’un kendisi için yaptırdığı projeydi. Nadir ayrımsız Ferrari Enzo’nun temelleri üzerine düz yazı edilmişti. Glickenhaus türünün tek örneği olmasını ve Ferrari’nin 1960’lardaki “P Serisi” yarışma otomobillerinden ilham alınarak tasarlanmasını istemişti. Anca de oldu. Pininfarina imzası taşıyan otomobil, 4 milyon dolara servet olmuştu. Ferrari logosu taşımasına müsaade sunulan bu makine, dönemin sunu gürültülü getiren “benzersiz” otomobiliydi. 6.0 lt V-12 motoru, 660 atlama beygiri üretiyordu.

Otomobil satışlarında toparlanma yavaşlayacak

 

İkinci el otoda fiyatlar yükseldi, satışlar azaldı

 

Resmi Gazete’dahi yayımlandı: Otoparklarda yıpranmamış aktarılma!

 

Share: