Pekcan: Karşılık artışlarının önüne geçilecek

Tecim Bakanlığının, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Için Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Vekil Ruhsar Pekcan, yaptığı kayıtlı açıklamada, yönetmeliğin ikinci el taşıt ticaretinin adil rakiplik koşulları altında, gösterişsiz, hızlı ve emin ayrımsız ortamda yapılmasını sağlamanın yanında sektörün dimdik bire bir işleyişe kavuşturulması amacıyla hazırlandığını, bu kapsamda ait tamlık tarafların kuruntu ve katkılarının alındığını belirtti. 

Pekcan, halihazırda faaliyette olan işletmelerin bitirme belgesi almaları amacıyla öngörülen ve henüz geçmiş 2 kez uzatılan geçiş sürecinin bu öğün uzatılmadığına bel ederek, “İkinci umum motorlu yağız taşıtı ticareti işleyen ve izin belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020’ye kadar mezuniyet belgesi almaları gerekmektedir. Bakanlıkça olumsuz tayin edilmedikçe, aynı takvim yılı ortamında 3’ten çok kayıt satışı ticari elektrik kabul edilecek ve araç dışı ticari cerrahi müdahale strateji edilerek müeyyide uygulanacak.” bilgisini verdi. 

Satışı yapılan kayıt sayısı hesaplanırken Türkiye Noterler Birliğinden alınan verilerin anne olacağını tamlayan Pekcan, ayrımsız kişinin hem kendi hesabına hem dahi vekaleten yaptığı kül satışların dikkate alınacağını bildirdi. 

Bakan Pekcan, gelişim yeri açma ve düzentileme ruhsatının, mezuniyet belgesi verilmesinde aranan koşullar arasına eklendiğini vurgulayarak şunları anlatım etti:

“Çıktı ikinci ahali motorlu esmer taşıtı ticaretine ilişik hareket yeri küşat ve say ruhsatına topluluk sıfır işletmelere yetki belgesi verilmeyecek. Ayrıca belediyelere getirilen yükümlülükler ile ikinci el motorlu karaca taşıtı ticaretine ilişik onay planlı işletmeler bile Bakanlığımızca takip edilecek ve izin belgesi almadan faaliyette kâin işletmeler belirlenebilecek. Mevzuata uygun neşelilik gösteren işletmelerin haklarını müzaheret etmek namına nazik ehemmiyet haiz ve bu işletmelerce da murat edilen bahis konusu düzenlemelerle, ikinci el motorlu yağız taşıtı ticaretinde haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, suni karşılık artışlarının ve taşıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.”

“Yetki belgesi verilmesinde bürokrasi azaltıldı”
Düzenlemeyle yetki belgesi verilmesi ve yenilenmesinde bürokrasinin de azaltıldığına dikkati çeken Pekcan, “Bugüne kadar hem belediyeler hem bile tecim toprak müdürlükleri tarafından 2 ayrı aksiyon yeri kontrolü yapılmakta iken bundan hakeza bu kontrol sadece belediyeler yoluyla ruhsat düzenlenmeden evvel yapılacak.” ifadesini kullandı. 

Pekcan, henüz önce düzenlenen ve boy bos süresinin 5 yıl olduğu belirtilen mezuniyet belgeleri için yenileme başvurusu yapılması gerekmediğini, Bakanlıkça verilen izin belgelerinin bundan sonra talimatname hükümleri çerçevesinde iptal edilinceye büyüklüğünde makbul olacağını bildirdi. 

Talimatname hükümlerine hilaf debi fail işletmelere Tecim Bakanlığınca hem yönetsel para cezası uygulanacağını hem birlikte yapılan uyarıya rağmen aykırılığı ortadan kaldırmayan veya tekrarlayan işletmelerin yetki belgelerinin tahrip edileceğini vurgulayan Pekcan, bu sayede hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını ve sektörün mevzuata akla yatkın cümbüş göstermeyen işletmelerden arındırılacağını kaydetti. 

“İlanlarda tüketicileri kayışçı bilgi ve belgelere yer verilemeyecek”
Pekcan, ikinci umum motorlu karaca taşıtı ticaretine müteveccih zar eden işletmelerin, bilcümle ilanlarında izin belgesi numarasına yer çevirmek ve izin belgesindeki pres adı veya unvanını soldurmak zorunda olacağına dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

“İlanlarda tüketicileri aldatıcı bilgelik ve belgelere saha verilemeyecek. Bu yükümlülüklere yöntemsiz işletmelere Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacak ve işletmenin izin belgesi iptal edilebilecek. Farklı taraftan, işletmelerin anahtar satma ilanlarının yayımlandığı ilan siteleri mezuniyet belgesine eş sıfır işletmeleri uzuv yapamayacak, ilanlara ilişik rica ve şikayetleri aktif şekilde sonuçlandıracak ve ilanlara ilgilendiren bilgileri Bakanlığa iletecek. Vatandaşlarımızın, ticari neşelilik kapsamında olmayan ikinci el vasıta ilanlarına ise gelişigüzel kısıt getirilmiyor, bu ilanlar bir vakitler olduğu kadar verilmeye devam edilecek. İlan siteleri üzere getirilen bu kurallar 1 Karı 2021’de yürürlüğe girecek. Yapılan düzenlemeler sayesinde yetkisiz sunulan ve aldatıcı niteliği mevcut ilanların etmen olduğu nahak yere rekabet ve mütemmim mağduriyetleri önlenirken, bitirme belgesiz ticari operasyon da Bakanlıkça strateji edilerek cezalandırılabilecek.”

Ekspertiz raporunun satıştan eski 3 aktarılma ortamında alınması gerekeceğini tabir eden Pekcan, raporun bu müddet zarfında alınmaması durumunda, “ifade alınmamış kabil” iş göreceğini vurguladı.

“Güvenli ifa sistemiyle dolandırıcılık riski kaldırılmış edilecek”
Pekcan, ikinci umum pusat gelgel satımındaki akça ödemelerde “Emniyetli Ödeme Sistemi”nin kullanılmasının zorunlu kuzuluk getirildiğini belirterek, “Tehlikesiz Ifa Sistemi sebebiyle araç alım satımında yaşanan dolandırıcılık ve düzmecilik faaliyetleri ile çalınma riskleri kaldırılmış edilecek, dünyalık transferlerinin aceleci ve basit biçimde yapılması ve pusat altına alınması sağlanacak. Ayrıca, kül etraf açısından gündeş, tehlikesiz ve teknolojik bir altyapıyla zaman, iş gücü ve maliyet avantajı yaratılacak, ayrımsız zamanda işlemlerin pusat altına alınması ve amme otoritelerine emniyetli verilerin sağlanması yoluyla taşıt dışılığın azaltılmasına üstelik yardım sağlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha evvel yetki belgesi verilen işletmelere 30 Haziran 2021’e büyüklüğünde süre verildiğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Daha geçmiş Bakanlığımızca izin belgesi verilen işletmelerin, ikinci ahali motorlu kişmiri taşıtı ticaretine ilişik hisse senedi yeri açma ve emek ruhsatlarını ve İşyeri Açılış ve Faaliyet Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’teki ilgili hisse senedi yeri şartlarına haiz olduklarını gösteren belgeyi 30 Haziran 2021’e büyüklüğünde İkinci Umum Motorlu Kara Taşıtları Bilgi Sistemi’ne aktarmaları gerekiyor. Yükümlülüğün bu tarihe büyüklüğünde yerine getirilmemesi halinde bu işletmelerin bitirme belgeleri nakız edilecek.”

İkinci el çevirgeç satışında muhtemel aranjman geldi

 

Share: