Pekcan: Volkswagen fabrikasının yeri dahi mahsus

Vekil Pekcan’ın açıklamasından satır başları şöyle;

(KUL ile ticari münasebat için)

Öncelikle 100 milyar dolarlık ticaret hacmi bir güdeleme oldu bizim ilişkilerimiz üzere. Nisan ayında ilk defa aynı araya geldik. Ross’la 7-8 görüşmemiz var. E-mümasil, telefon yüz yüze görüşmelerimiz. Sektörlerin içinde bulunduğu çalışma grupları kurduk. Izlem planı oluşturduk.

TİM ve ilişki başkanları özellikle kalkışmak üzere hepsiyle çalışmalar yaptık. El haritalarımızı belirledik. İzmir fuarı öncesinde ve sonrasında da görüştük. Sonrasında Ross’la aynı araya geldik. Ego detaycıyımdır, Ross da çokça detaycı.

(Rüçhan sektörler…)

Rüçhan mukannen sektörleri seçtik. MEMLUK’da kendi talebini iletiyor. Öncelikle tekstil, hazır çul mobilya, otomotiv ve doğal taş var. Alelade banal haddinden fazla iştirak var. 2000 mobilyacı var, yegâne biricik muhattap olamayız dedi. Tığ de onunla ilişik himmet yapacağız.

Uluslararası pazarlarda birbirimizin rakibi olmayacağız. Tıpkı bilcümle olacağız. KUL ile ticaretimiz 20 milyar dolar. 8.3 milyar dış satım, onlarda 10 milyar dolar dış satım görünüyor. Gâh rakamlar ayrımlı görünebiliyor.

(Otomotiv ihracatı)

Amade çul, yapı, mobilyaya gereğince otomotivde farklılık var. 100 milyon dolarlık yatırım gerekiyor. MEMLUK pazarının beklentileri farklı. Sakıntı çıngı daha ayrımlı konu ve elan çabuk misil alabiliriz.

(Cumhur Reisi Erdoğan ve Trump’ın görüşmesi)

Kısım bazında bizim da çalışmalarımız var. Bizim de ticaret bakanları olarak hedeflerimiz bereket yönünde. ESIR’ye yaptığımız bugünkü ihracatımızın yüzdelik 50’sini getirdim dile. Çelikle ilgilendiren az buçuk elan tutucu davranıyor Ross. Tığ bile Meksika gibi, Kanada üzere bazen çalışmalar var. Onlar kabil tığ da akseptans edebiliriz.

Biz de 22 ürüne ilişik alacak getirdik. Polat sektöründe daha şümullü geçim olursa haddinden fazla elan gür olur. Serbest tecim anlaşması haddinden fazla tafsilatlı soluklu aynı gelişim. Bizim üstelik AB’ye olan yükümlülüklerinden kontekst… Tercihli tecim anlaşması rüçhan hedefimiz.

(İhracat pazarları)

Biz 29 Ağustos’ta ihracat planımızı açıkladık. Haddinden Fazla kilolu çalışmalar yaptık. Görüşleri aldık. Kendi stratejimizi belirledik. Murat ülkeleri neye göre seçtik. Acun nüfusunun yüzde 55 olan dış alım hacminin yüzdelik 43.7’si olan ülkeler. İhracat oranımıza baktığımızda 1000’üstelik 5. Evvel 1000’birlikte 5’i ikiye katlayacağım dedik. İhracatımızın içindeki erdemli teknoloji ürün yüzde 3,5. Teknoloji ağırlıklı ihracatımızı bırakmak hedefimiz. Uygulayım Bilimi oranı yüksek, tecim hacmi çoğalma potansiyeli olan sektörler olsun dedik. Evet seyreden ya dahi içre hayatiyetli ülkeler olacağız. 5 devir; makine, otomotiv, kimya, gıda ve ruh.

(Bakanlıklar arasındaki WhatsApp grubu)

Tığ farklı bakanlıklarda telefonla 10 dakikada çözüp uygulamaya geçiyoruz. WhatsApp grubumuz dahi var. Hazır çul ve nesiç bizim gururumuz. İki sektörde gerideyiz. Bunlar, kimya ve bilişim, danışma cihazları sektörleri.

(Volkswagen’in Türkiye’ye yatırımı)

Volkswagen’in yıpranmamış üretim otomobili için Türkiye üzere müspet bakılıyor. Alman bakanlarımızla birlikte konuştuk. Bu şekil açıklamalarda bulundular. Manisa’de yapılacak, yöresi bile mahsus ancak o konu Bakanımız Varank’ın mücahede alanı elbette. Bazı tüyoları üstelik Alman Ticaret Bakanlığı’ndan alıyoruz.’Türkiye lehinde karar verildi’ diyorlar bize esasında… 

Share: