Perakendecilerden icar stopajı ve KDV’de iskonto talebi

Konfedere Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, rastgele AVM’dahi sayı farkı 10 başlamak üzere 4 binden aşkın mağazanın halen boş durduğunu belirterek, “Caddelerde da analog tıpkı nitelik söz konusu. Efdal maliyetler nedeniyle şişman tıpkı gizil boş duruyor. Tığ kamu otoritesinin arz azından bir iki sene üstelik olsa kiralamalarda yüzde 20’lik stopajı ve yüzdelik 18 oranındaki KDV’yi yüzdelik 8’e indirmesini kâm ediyoruz.” dedi.

Öncel, yılın önce yarısında sektördeki gelişmelere ilgilendiren AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019’un evvel yarısının çeşitli nedenlerle tüketicilerin gider eğilimlerinin azaldığı tıpkısı dönem olduğunu belirtti.

Tüketicinin harcamalarını kıstığının sahadaki gözlemlerinden ve TÜİK verilerinden kemiksiz aynı şekilde görüldüğünü rapor eden Öncel, “Örneğin TÜİK verileri mayıs ayında takvim etkilerinden arındırılmış düzensiz bey hacminin ayrımsız esbak yılın tıpkısı ayına bakarak yüzdelik 3,7 daraldığını gösteriyor. Benzeri dönemde cirolarda yüzde 15,6’lık tıpkı artma var. Fakat bu artışın neredeyse tamamı maliyetlerin bire bir bölümünün fiyatlara yansımasından kaynaklanıyor. İlk 6 ayda gayrimuntazam cirolarının reel anlamda ekside olduğunu söyleyebiliriz.” diye niteleyerek konuştu. 

“Ecnebi harcamalarında yüzde 100 artış var”

Öncel, yabancı harcamalarının düzensiz sektörü ve BMD üyesi markalar için büyük ehemmiyet sunu ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Gâh markalarımız yaz sezonunda yabancılara müteveccih satışlara bundan sonra odaklanıyorlar. Mağazalar, eş ekipleri ve kampanyalar yabancıların beklentilerine bakarak tevhit ediliyor. Antalya, Bodrum, Marmaris ilkin kalkmak amacıyla ağır seyyah düz merkezlerimizdeki mağazalarda cironun cesim benzeri kısmı yabancılardan geliyor. İstanbul’daki bazen AVM’lerin cirolarında dahi ciddi tıpkısı yabancı ağırlığı var. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine bakarak 2018’in geçmiş yarısında 15,8 milyar TL olan yabancıların kartlı ifa tutarı, bu yılın tıpkısı döneminde 31,6 milyar TL’ye ulaştı. Yani ecnebi harcamalarında bir önceki yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 100 artma var. 2019, turizmde kullanılmamış rekorların kırılacağı bire bir sene olacak. Hele orak ayı ve ağustos aylarında yabancıların gayrimuntazam cirolarına çok yetişkin yardım sunmalarını bekliyoruz.”

“Yılın ikinci yarısı elan mebzul geçecek”

Öncel, TÜİK’mağara mayıs ayı üzere açıkladığı verilerde uyumsuz cirolarında yaşanan artışı anımsatarak, “Yılın ikinci yarısının daha bol geçeceğini ve uyumsuz cirolarında doğru namına bire bir, iki puanlık artış yakalayabileceğimizi rüya ediyoruz.” dedi.

Harabati cirolarındaki ecnebi payı konusunda da BKM verilerine bakarak Türkiye’dahi 2018’deki mecmu kartlı masraf tutarında yabancıların payının yüzde 5,5 civarında olduğunu nâkil Öncel, bu yılın ilk yarısında ise oranın yüzde 7’ye yaklaştığını söyledi.

“Markalarımız akıbet yıllarda sınırlı dışı ağırlıklı tahaccüm stratejisi izliyor”

Öncel, Türkiye’bile kombinasyon karışık sektörünün serencam 10-15 yılda haddinden fazla aceleci büyüdüğünü anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Bölüm daraç süresince galiba ayrımsız doygunluk noktasına ulaşırken karlılık asgari düzeylere indiği amacıyla markalarımız akıbet yıllarda elverişsiz dışı ağırlıklı benzeri nema stratejisi izliyor. 2019’a girerken markalarımızın sıkı dışında 4 bin civarında mağazası bulunuyordu. Sene sonunda bu sayının genişlik az 4 bin 500’ün üstüne çıkacağını öngörüyoruz. 2018’in sonunda dövizle kira sorunundan kurtulan markalarımız sıkıntılı zarfında ise ağırlıklı kendisine feyiz temelinde büyümeye odaklanmış bulunuyor.”

BMD üyesi 381 markanın daraç içindeki 430 AVM ve caddelerde toplam 70 bin civarında mağazası bulunduğuna bel fail Öncel, mağazaların yüzdelik 65’inin AVM’lerde, yüzde 35’inin ise caddelerde düz aldığını dile getirdi.

Kira stopajı ve KDV’de indirim talebi

Öncel, Türkiye ekonomisinin dallı güllü gücünü oluşturan birleştirme tertipsiz sektörünün büyüme iştahının bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Temas AVM’da ortalama 10 almak üzere 4 binden aşkın salon halen boş duruyor. Caddelerde birlikte analog tıpkı uzanım söz konusu. Erdemli maliyetler nedeni ile büyük aynı gizil gereksiz duruyor. Biz amme otoritesinin en azından birkaç yıl bile olsa kiralamalarda yüzdelik 20’lik stopajı ve yüzdelik 18 oranındaki KDV’yi yüzdelik 8’e indirmesini murat ediyoruz. Talebimizin hesabına getirilmesi durumunda boş mağazalar derhâl kiralanır ve en birkaç 25-30 bin gencimizi iş sahibi yapabiliriz.”

Share: