Pfizer-BioNtech ve Moderna, ‘3. dozda bildirme faziletli himaye sağlıyor’

Southampton Üniversitesince yapılan ve tababet dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmada, Oxford-AstraZeneca veya Pfizer-BioNTech’in temas 2 dozunu olan 30 yaş üstü 2 bin 878 kişiye 3 ay sonra hatırlatıcı düze uygulandı.

Araştırmada beğenilen aşılar, Oxford-AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Novavax, Johnson&Johnson, Moderna, Valneva ve Curevac oldu.

Katılanların kestirmece yarısının 70 yaşının üzerinde olduğu araştırmada, gâh kişiler arama grubuna alınarak ve plasebo namına meningokok aşısı yapıldı.

7 aşının hiçbirinin düzenlilik endişesi oluşturmadığı bulunan araştırmada, bezginlik, temel ağrısı ve enjeksiyon durumunda balkı genişlik kesif görülen taraf etkiler olarak öne çıkarken, 24 katılımcıdaki canip etkiler okkalı düzeyde oldu.

Araştırmacılar, hatırlatıcı dozların yapılmasından 4 hafta bilahare katılımcıların antikor düzeylerini ölçtü.

Antrparantez viral enfeksiyonlarla mücadelede esas kurum oynayan T hücrelerinin tepkileri bile izlendi.

Alfa, Beta ve Delta varyantlarının birlikte evvel kendisine Çin’dahi ortaya sâdır orijinal hak karşı antikorlara bakılan çalışmada, Oxford-AstraZeneca aşısının 2 dozundan 10-12 hafta sonradan 7 aşının hepsinin bağışıklığı artırdığı ortaya imdi.

İlk 2 dozu Pfizer-BioNTech aşısı olan katılımcılarda ise Valneva hariç sair aşıların bağışıklığı güçlendirdiği görüldü.

Başlangıçta 2 düze Oxford-AstraZeneca aşısı olan katılımcılarda, hatırlatıcı dozların yapılmasından 28 periyot sonradan antikor seviyelerin 1,8 kat (Valneva) ve 32,3 mezuniyet (Moderna) beyninde arttığı gözlendi. Üçüncü doz aşı Pfizer-BioNTech kendisine yapıldığında ise artım 25 ikmal oldu.

İlk 2 dozu Pfizer-BioNTech olanlarda birlikte antikor seviyesi 1,3 itmam (Valneva) ile 11,5 bitirme (Moderna) arasında mübayenet gösterdi.

Araştırmayı başöğretmen Prof. Saul Faust, yaptığı açıklamada, “Değişik teknolojileri kullanan haddinden fazla mütenevvi aşıların, AstraZeneca yahut Pfizer-BioNTech’in konusunda üçüncü doz olarak yarar sağlaması âdeta cesaret donör.” ifadesini kullandı.

ABD’den BioNTech ile Moderna’de 3. düze aşıya yeşil kandil

 

ABD’üstelik 3. düze Moderna ve Pfizer aşısının yetişkinlere uygulanması üzere onay

 

DSÖ: Omikron çok bulaşan

 

Share: