Pisidia kazıları Muazzez Pavlus’un “hac yolu”nu canlandıracak

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde mevcut ve Hristiyanlığın Avrupa’ya yayıldığı kayran olarak akseptans edilen Pisidia Antiokheia Antika Kenti’ndeki kazılar devam ediyor.

Akdeniz, Veli ve İç Rum bölgelerinin kesiştiği Göller Yöresindeki 5 bin yıl öncesine tarihlenen antika kentte, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Haber Gökçe Yazın Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Özhanlı’nın başkanlığındaki kazılar 15. yılını doldurdu.

Pisidia Antiokheia Antika Kenti’nin zaman ışığına çıkarılarak turizme kazandırılması üzere 67 hektar alanda gece gündüz süren çalışmalarda şu asıl kadar yüzde 10’luk bölük tamamlandı.

Son yıllarda ivme kazanan kazılarda, kentin temel methal kapısı, şark gün batısı caddesi, piyes, forum, Augustus Tapınağı, yıldız güney caddesi, anıtsal pınar, karargah binası, atriumlu benzeri sülale ve 4 bazilika düzenlenen kilise devir yüzüne çıkarıldı.

Kazılarda seramik, kadeh ve metalden birçok kitap bulundu, dönüş yüzüne çıkarılan yontu ve kabartmaların beraberinde mitolojide adı güzeşte “cenabıhak Men”e adanmış alem tasvirî adak stelleri birlikte Elçi Müzesi’ne kazandırıldı.

Bu yılki kazılarda ise kentin şerif merkezi “Kamer Tanrısı Men Tapınağı” ve kutsi alanda kazılar yoğunlaştı. Tapınak tamamen açığa çıkarıldı, alanda mevcut bir nice yapının kazısı tamamlandı. Antika kentin zaman ışığına çıkarılması amacıyla icraat gece gündüz sürüyor.

Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, AA muhabirine, antika kentin geçmişe açılan yetişkin tıpkı kapı olduğunu söyledi.

Hafriyat çalışmalarının 12 kamer bitmeme ettiğini belirten Özhanlı, “En Üst teknoloji ve ilmî metotlarla kazılarımızı sürdürüyoruz. Hafriyat çalışmalarımızda kentin bildirme mehabetli yapıları olan Eren Pavlus Kilisesi, Men Tapınağı ve Kutsi Alanı’na ayrı bir ehemmiyet veriyoruz.” dedi.

Frigya ve Pisidia sınırında mevcut iki ayrımlı kültürü barındıran Antiokheia’nın, Helenistik ve Er Roma İmparatorluğu dönemlerinde bölgenin sunu kebir kentleri ortada olduğunu ve adının İncil’in mektuplar bölümünde anıldığını tabir fail Özhanlı, bölgenin mühim konumu ve dini model olmasından ufuk tarihin tek döneminde önemini kaybetmediğini kaydetti.

Özhanlı, kazılarda açığa çıkarılan eserlerin Yalavaç Müzesi’nde sergilendiğini aktararak, bu zenginliğin nahiye halkına ve devlet turizmine ulama sağlaması amacıyla muadele ile çalışılması gerektiğini vurguladı.

“Birçok Reaya ‘hac yolu’ amacıyla geliyor”

Isparta ve Burdur toprak sınırları ile Antalya’nın kuzeyini havi bölgenin antika dönemde “Pisidia” adına adlandırıldığına meni eden Özhanlı, şöyle konuştu:

“Günümüz Avrupası’nın Hristiyanlaşmasını sağladığı akseptans edilen Aziz Pavlus, milattan sonradan 46’da Kıbrıs’tan yola çıkarak Perge Limanı’na mevrut, buradan Pisidia Antiokheiası’na ulaşmıştı. Hristiyanlığın geçmiş vaazlarından birinin verildiği Pisidia Antiokheiası, milattan sonradan 325 yılında hac merkezi zar edilmişti. Bu nedenle burada yürüttüğümüz kazılar ülkemizin inanç turizmine muhteşem katkı sağlayacak. Çünkü Eren Pavlus’un yürümüş olduğu bu öğün mübarek kabul edilmiştir. Zaman bir nice Hristiyan, hacı almak için Antiokheia’ya bu yolu naşir gelmektedir.”

Özhanlı, Balaban İskender kadar kralların ve Ermiş Pavlus kabilinden ilmek adamlarının geçtiği, Pisidia Antiokheia’ya ulaşan bu yüce hac yolunun Isparta’yı cesim bir akide turizmi merkezi haline getireceğini anlattı.

Share: