Pislik, 2019’da 9 milyon kişiyi öldürdü

Kirlilik kaynaklı hastalıkların 2019’da 9 milyon ölüme kat açtığı kaydedilirken, Hindistan kestirmece 2,4 milyon, Çin ise kısaca 2,2 milyon ölümle başı çekti. ESIR ise 142 bin 883 kayıpla genişlik çok kirlilik kaynaklı hastalıklardan ahiret yolculuğu tanıdık ülkeler arasında 7. tam kayran aldı.

The Lancet Planetary Health dergisinde yayımlanan araştırmaya göre dünya genelinde 2019’daki pislik kaynaklı hastalıklardan ahiret yolculuğu oranı 100 bin kişide 117 olurken BENDE’da bu azamet 43,6 olarak gerçekleşti.

Çad ve Ölçülü Afrika Cumhuriyet Altını evvel sırada

Çad ve Itidalli Afrika Cumhuriyeti, 100 bin kişide yaklaşık 300 kirlilik kaynaklı hastalıklardan ölümle önceki sıralarda vadi aldı, Brunei, Tren ve İzlanda ise 15 ila 23 ile bu konuda arz bağan ölüm oranlarına eş ülkeler oldu.

2000’birlikte kısaca 2,9 milyon, 2015’te üstelik 4,2 milyon kişinin ölümüne posta açan uran kaynaklı gelgel kirliliği, 2019’da ise 4,5 milyon kişinin hayatına para oldu.

Akarsu ve mermi kirliliği öne artık

Araştırmada, 2019’da, 1,4 milyon ölüme bozukluk olan akarsu kirliliği, 900 bin ölüme bozukluk olan kurşun kirliliği öne çıktı. Çalışmaya bakarak ayrıca, kirlilik acun çapında sigara ve çekingen içicilikle bir sayıda kişinin ölümüne defa açtı.

Boston College Global Halk Sağlığı Programı ve Küresel Kirlilik Observatuvar Direktörü Philip Landrigan, 9 milyon kişinin kaybının çokça çok olduğunu ancak pislik kaynaklı hastalıklardan ahiret yolculuğu sayılarının azalmadığını söyledi. Landrigan, geberik sayısının yaklaşık yerine 2015 ile bir olduğuna ve bu ölümlerin önlenebileceğine dikkat çekerek, “Yalınç şeylerden vergi sağlıyoruz. Endüstriyel albeni kirliliği ve kimyevi kirliliğin hala arttığını görüyoruz” dedi.

Pislik kaynaklı hastalıklardan ölümlerin dörtte üçüne hava kirliliğinin illet olduğuna dikkati calip Landrigan, bunun nazik aynı kısmına ise “kömürle müteharrik cıvıltı santralleri ve polat fabrikalarıyla taşıtların” öğün açtığını bildirdi.

Tahran’da çekicilik kirliliği tekrar okulları tatil ettirdi

Albeni kirliliği etkisini artırıyor: Can kaybı yükseliyor!

BM’den ‘ses kirliliği’ raporu: Listede Türkiye da var

Mekân kirliliği, Kovid-19’dan henüz çok can kaybına kat açıyor

Dünyada çekicilik kirliliği artıyor

Belde kirliliğine 2021’birlikte 350 milyon lira ceza kesildi

Share: