Piyasalar kırıcı zirvelerde

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) direkt hareketlilik desteğiyle gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklandı.

Araştırmaya bakarak, İstanbul’bile değişik eğitim bilimi seviyelerinden işsizler, averaj 9 ay hareket arıyor. İstanbul tendürüst istihdam (15-34 gözyaşı) piyasası içinde “ilköğretim, ortaokul ve altı”, bir numara sırada saha alırken, lisans ve üstü eğitim görenler ise ikinci tam meydan alıyor.

EĞİTİM DÜZEYİ İLE DAMARLI ORANTILI

Raporun “düzentileme durumuna göre en son mezun olunan eğitim kurumu” bölümünde işveren veya kendi namına müteharrik kategorisinde düşük eğitimliler elan faziletkâr oranda olurken, yetişek ve özlük namına emek arasında eğitim bilimi düzeyi ile karşit büyüklük olduğu dikkati çekiyor.

Arz faziletkâr avarelik oranında edebiyat ve güzelce sanatlar fakültelerinden çıkışlı olanlar geçmiş tam saha alırken, ikinci sırada bilgi, mimarlık ve hususiyet fakülteleri geliyor.

Araştırmada, staj yaptığını beyan edenlerin emek hayatında özel namına avantajlı tıpkısı durumda olmadıkları, staj yapmış olmakla, olmamak arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirtiliyor. Staj kabil mesleki yetişek kursu almış almak üstelik mesai hayatında istihdama müteveccih özel tıpkı rehavet yaratmıyor.

“İSTANBUL’DA İŞSİZLİKERİN BALABAN BÖLÜMÜ BAĞAN VE FAZILETKÂR EĞİTİMLİLER”

İNGEV Müessis Başkanı Vural Çakır, araştırı sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul’birlikte işsizlerin şişman bölümünün bağan eğitimliler ve faziletkâr eğitimliler olduğunu söyledi.

Vural Çakır, kadınlarda eğitim bilimi seviyesinin arttıkça düzentileme hayatına katılma oranının yükseldiğini anlatım ederek, “Eş eğitimi arttıkça hareket gücüne ortaklık birlikte artıyor. Bu bile eş eğitiminin önemini gösteriyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği vazıh.” dedi.

Share: