Piyasaları rahatlatan ödeme

Çin’in sunu balaban emlak şirketi China Evergrande Group, bu hafta sonu süresi dolacak tahvil kupon ödemesini gerçekleştirerek temerrüdün eşiğinden döndü. Bu boyut, global yatırımcıları aylardır çalışır fail bu dramdaki sonuç koca gelişmeyi belen ediyor.

Kerem destekli Securities Times gazetesinin ‘ilişkin kanallara’ dayandırdığı haberine bakarak, müşareket 83,5 milyon dolarlık ödemenin havalesini gerçekleştirdi ve fonlar ara kazanç sahiplerinin eline Cumartesi gününden önceki geçecek. Şirketin ana ifa tarihini kaçırmasının arkası sıra tahvil kuponu için 30 günce yasalı (ödemesiz) süre Cumartesi haset sona eriyordu. Evergrande’den ayrımsız dil avcısı laf hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirketin temerrüde düşeceğine ilgili çatı aylardır piyasalarda dolaşıyordu ve bu genişlik, sorunun itimat piyasasındaki nakde sıkışık sair yurt geliştirme şirketleri arasında yayılması ve bazı hesaplamalara göre ekonominin dörtte birinden henüz şişman kısmını oluşturan yurt piyasasında güvenin azalması endişelerini artırdı.

Dünyanın arz medyun emlak şirketi Evergrande’nin 300 milyar dolara andıran borcu bulunuyor.
Borcun büyüklüğü nedeniyle küresel piyasalar bile gelişmeleri yakından izlem ediyor.
Eylül ayında 83,5 milyon dolarlık tıpkı güçlükle dışı vecibe ödemesini aksatan ve daraç zarfında da 35,9 milyon dolarlık bir borcu amacıyla anlaşmaya revan şirketin hisseleri güzeşte yıla bakarak yüzde 80 oranında ayar kaybetti.

Çin yurt sektörünün gözü Evergrande’birlikte

 

Evergrande sonrası Çin yurt sektörü yavaşladı

 

Evergrande bugünkü ödemeyi yapabilecek mi?

 

Share: