Plastik ambalajlardaki kimyasallar obeziteye misil açıyor

EurekAlert’in haberine bakarak, “Environmental Science & Technology” ünlü hakemli dergide vadi düz himmet, gergin olması ve gıdanın raf ömrünü uzatması zımnında geniş kendisine kullanılan plastik ambalajların binlerce ayrımlı kimyevi özellik içerdiğini ortaya koydu.

Norveç Veri ve Teknoloji Üniversitesinin (NTNU) öncülüğünde ve Almanya’daki Goethe Üniversitesinin katkılarıyla oluşturulan ayrımsız araştırı grubu, plastiklerin ne kimyasalları içerdiklerini kabul etmek üzere aralarında yoğurt kapları, meşrubat şişeleri ve mutfak süngerleri gibi günce ürünlerin düz aldığı 34 farklı plastik ürünü inceledi.

İncelenen ürünlerde 55 binden fazla değişik kimyevi bileşen bulunurken, bunlardan 629’u tanımlandı. Tanımlanan maddelerden 11’inin âdem metabolizmasına kötülük verdiği gözlemlendi.

Yağ hücresini geliştiriyor

Yıpranmamış çalışmada incelenen plastik ürünlerin üçte birindeki kimyasalların, yağ hücresi gelişimine katkıda bulunduğun ortaya daha çok. NTNU Biyoloji Bölümünden Martin Wagner, incelemelerinin, plastik ürünlerin müfrit kilo ve obeziteye illet olabilecek maddeler içerdiğini gösterdiğini aktardı.

Dünyada yaklaşık 2 milyar kayırıcı müfrit kilogram sorunu yaşarken, bunların tahminî 650 milyonu obezite kategorisine giriyor.

Pandemi döneminde obezite hastalığı arttı

 

Çok ağır kişilerin torunlarında obezite riski faziletli

 

Share: