Polar noktalarında ilk kez görüldü!

Marifet insanları, dünyanın herhangi bir iki ucunda birlikte ilk kez zehirli nanoplastikler keşfedildiğini açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre, Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nden araştırmacılar, korse parçacıkları da dahil almak amacıyla zararlı plastiklerin 50 yıldır Grönland’ı kirlettiğini ortaya çıkardı.

Ayrıca parçacıkları Antarktika kadar ırak bir bölgede buldular, bu de onların ‘düşündüğümüzden henüz nazik tıpkısı pislik sorunu’ olduğunun ilk defa ortaya çıkmasını sağladı.

Nanoplastikler, tüm dünyada mevcut mikroplastiklerden elan oldukça ve daha ağılı kendisine biliniyor. Ancak seçme ikisinin de koca sağlığı üzerindeki tüm etkisi henüz bilinmiyor.

2040 YILINA BÜYÜKLÜĞÜNDE ÜÇ KATINA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Uzmanlar, okyanustaki plastik miktarının 2040 yılına kadar üç katına çıkması beklendiğinden, insanlar ve gayrı hayvan bilimi için büyük aynı sorun oluşturabileceğinden endişe ettiklerini vurguluyor.

Mekân Araştırma Ajansı bu haftanın başlarında dünyanın plastik kirliliği tehdidinin iklim değişikliğine denk aynı ‘gezegensel ivedi boyut’ oluşturduğunu duyurdu.

Araştırmaya önderlik fail mekân bilim adamı Dr Dusan Materic yaptığı açıklamada “Çıktı nanoplastiklerin dünyanın sunma dudak köşelerine dahi taşındığını biliyoruz. Bu, nanoplastiklerin gerçekten düşündüğümüzden henüz iri bire bir kirlilik sorunu olduğunu gösteriyor.” dedi.

Mekân Araştırmaları’nda yayınlanan emek, Grönland’dan 14 metrelik dip buz çekirdeklerini ve Antarktika’dan bahir çekirdeklerini analiz etti.

ANTARKTİKA’BIRLIKTE BUUT HENÜZ KESKIN

Değme iki alanda dahi elhak keşfedilmiş olan mikroplastiklerden daha yumruk kâin nanoplastikleri sınırlamak üzere yıpranmamış yöntemler kullanıldı.

Araştırmacılar, Grönland’üstelik mililitre erimiş buz başına 13 nanogram nanoplastik bulunduğunu açıkladı.

Antarktika’de ise Grönland’a kıyasla bu sayının 4 ikmal çok olduğu belirtildi. Bu durumun buzulların erimesi sonucu ortaya çıkabileceği vurgulandı.

Değme iki bölgede da bulunan sunma zahir plastik, plastik alışveriş poşetlerinde, şişelerde ve ambalaj filmlerinde geçer polietilen oldu.

Antrparantez Grönland’birlikte, ana deniz plastik kirliliğinin genişlik balaban nedenlerinden biri olduğu memul lastiklerden yenik tozlar de bulundu. Bölgede kâin plastiklerin dörtte birinin lastiklerden geldiği açıklandı.

Kirlilik ve basit balık avcılığı müsilaj oluşumunu tetikliyor

 

Kirlilikle savaş: Meşe ağaçları öğrenebiliyor!

 

Share: