Polonya Reisicumhur Duda: “Kiev’in silaha ihtiyacı var”

Polonya Reisicumhur Andrzej Duda, Ukrayna’nın sesinin duyulması gerektiğini belirterek, ” Kiev’in silaha ihtiyacı var. Bunu daima söylüyorum. Silahlar eleştiri ve haddinden fazla eke.” dedi.

Duda, Acun Ekonomik Forumu’na (WEF) karışmak üzere geldiği İsviçre’nin Davos kasabasında, “Güvenliği ve Barışı Yeniden Bina Etmek” başlıklı oturumda konuştu.

Rusya’nın ateş parçası olduğunun altını çizen Duda, “Bir Nice Acımasız askeri cephede ve korkarım şu an yıpranmamış bire bir saldırıya hazırlanıyorlar. Bu çok makro.” ifadelerini kullandı.

Duda, Ukrayna’nın sesinin duyulması gerektiğini belirterek, “Kiev’in silaha ihtiyacı var. Bunu daima söylüyorum. Silahlar ciddi ve çok yetişkin. Ukrayna’ya hele gündeş tank ve füzeler göndermeliyiz ama geçmiş olarak Rus saldırılarını durdurmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’ya gönderilen yardımların ehliyetli olmadığını vurgulayan Duda, daha çok yardımın sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Polonya Reisicumhur Duda, Polonya’nın Ukrayna’nın komşusu olduğunu anımsatarak, “Biz benzeri Avrupa Birliği (DENIZ) ve NATO üyesiyiz. Ukraynalıları anlıyoruz. Batı’nın siyasal topluluğunun tıpkı parçası oluşmak istediklerini biliyoruz. NATO ve AKARSU üyesi gelmek istiyorlar ama ilk bu savaştan kurtulmaları geçişsiz. Ülkelerini, bağımsızlıklarını korumaları gerekiyor. Bu nedenle onlara arkalama etmemiz lazım. El Erki istiyorlar ve biz de demokratik ülkeleriz. Ukraynalıların sesi duyulmalı. Onları dinlemeliyiz.” diyerek konuştu.

Duda, “Polonyalılar ülkedeki çokça sayıda Ukraynalıdan etraf şaşkın mu?” şeklinde sorulan soruya şöyle karşılık verdi:

“Halkımızla hava duyuyorum. değme zorlamayla sınıra yardıma gitmediler. Tığ Ukraynalılara mülteci değil konuk diyoruz. Haddinden Fazla edisyon ayrımsız durumdalar. Şayet Ukrayna’yı vikaye etmek üzere savaşan Ukraynalı kahramanlar üzere bire bir özdek yapmamız gerekiyorsa, o babalar, kardeşler ve oğullar amacıyla onların ailelerini, eşlerini, çocuklarını ve kız kardeşlerini korumalıyız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bu bizim amacıyla alışılagelen ayrımsız çizi. Polonya, Ukrayna’ya cebe ve savunma konusunda koruyucu olmaya devam edecek.”

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştüğünü ve Kiev’in NATO’ya birlik üyeliği üzerine düşün alışverişinde bulunduklarını belirten Duda, “Zelenskiy bana, ‘Şu dakika savaşta olduğumuz için akseptans etmemelerini anlıyorum amma ülkemin güvenliği üzere garantiye ihtiyacım var. Lütfen NATO müttefiklerinle konuş ve bizim buna ihtiyacımız olduğunu söyle’ dedi. Bu aşağılık çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Share: