Polonya’da Sovyet döneminden kalma anıtlar yıkıldı

Polonya, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına aksülamel olarak Sovyet dönemine ilişkin 4 askeri anıtı yıktı.

Avrupa ülkelerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline alın tepkileri bitmeme ederken Polonya, Sovyetlerin simgelerini koymak amacıyla harekete geçti. Polonya, Rusya’ya aksülamel yerine Sovyetlerden kalma Altın Ordu anıtlarını yıktı. Byczyna, Bobolice, Glubczyce ve Staszow bölgelerinde meydan düzlük anıtlar işçiler tarafından vinçler kullanılarak yıkılıp kaldırıldı.

Glubczyce’de anıtın uğrunda konuya ilişkin izah özne Polonya Fehamet Gün Enstitüsü Başkanı Karol Nawrocki, anıtların kişi halkını ve özge ulusları köleleştirip ve öldürmekle suçlanan bir sistemi dubara ettiğini söyledi. Nawrocki, “Bu bire bir sıkılma anıtı, kazananların kurbanları aşağıladığı ayrımsız abide. 1945’te Sovyetler Birliği bize özgürlük değil eksantrik aynı lento getirdi. Polonya’yı ele geçirdikten bilahare onu çalıntı olarak gördüler” dedi.

Öte yandan, Rusya yasalarına göre büyüklük dışında mevcut Sovyet ordusu anıtlarını kaldıranlara cebin üç yıla kadar mahpushane cezası veriliyor.

Sovyetler dönemine ilgili 4 abide, 1945’te Nazi Almanya’sı birliklerine cebin savaşırken ölen Altın Kalabalık askerleri anısına dikilmişti. – VARŞOVA

Share: