Prof. Dr. Kurt: “HIV virüsü vücudun bağışıklığını çabuk bir şekilde düşürdüğü amacıyla Verem basilini hareketli hale geliyor”

Prof. Dr. Aldanmaz: “HIV virüsü vücudun bağışıklığını çabuk benzeri şekilde düşürdüğü üzere Verem basilini etkin kuzuluk geliyor”

Prof. Dr. Baharat Kurt:

” Türkiye’dahi hareketli Verem sayısı 8-9 bin civarına indirilmiş durumda”

“Ince Ağrı aşısı yüzde 0 ila 80 arasında koruyuculuğu olan tıpkı aşı ve nasıl yaptırmak gerekiyor”

“Tüberküloz hastası tayin ettiğimiz antlaşma kesin mümasil çevresini da tarıyoruz”

ANKARA – Ankara Etlik Site Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Baharat Aldanmaz, “HIV virüsü vücudun bağışıklığını acul tıpkı şekilde düşürdüğü için Verem basilini (mikrobunu) çalışkan kuzuluk geliyor. İkisinin arasındaki alım satım budur” dedi.

Solunum yolu hastalığı olan ve mikroskobik damlacıkların çekicilik eliyle taşınmasıyla yayılan Verem (Verem) hastalığı, 15 günden ayrıntılı süren öksürük, erdemli yara, kötü göğüs ağrısı, halsizlik ve usanç belirtileriyle görülüyor. Ayrıca deli dolu Tüberküloz hastalığına eş olan şahıslar, kendisiyle mail temasta mevcut 5 ile 15 kişiyi enfekte edebiliyor. İhlas Selen Ajansı muhabirine hususi açıklamalarda kâin Ankara Etlik Kent Hastanesi Ciğer Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Baharat Kurt, dünya nüfusunun kısaca yüzde 3’te 1’inin ince ağrı mikrobuyla enfekte olduğunu anlatım ederek, virüsün enfekte olan şahıslar ortada yüzde 5 ile 15 arasında aktif kuzuluk geldiğini vurguladı.

“Türkiye’de canlı Tüberküloz sayısı 8-9 bin civarına indirilmiş durumda”

Tüberküloz hastalığıyla mücadele anlamında Türkiye’de şanlı adımlar atıldığını belirten Aldanmaz, “Aracısız gözetimli tedavilerle Tüberküloz hastalarının sayısı bölüm geçtikçe azalmaktadır. Dünya yüzeyinde 2018 yılından itibaren Verem insidansının (hastalıkların kullanılmamış olgularının sayısı) biraz yükselmekte olduğunu görüyoruz amma dünyada 10 milyon büyüklüğünde deli dolu Verem hastalığının olduğunu üstelik biliyoruz. Türkiye’birlikte ise 2005 yılından itibaren etkili Verem pestil sayısı 20 binlerde iken şu anda 8-9 bin civarına inik durumda. Burada bile başarı direkt gözetimli tedavi sebebiyle oluyor. Ince Ağrı Çekişme Dispanserlerinin çok hareketli çalışması sebebiyle Tüberküloz hastalarının tedavileri uyumlu benzeri şekilde yapılıyor ve tedavi bitimine büyüklüğünde güzelce bir şekilde takip ediliyor” ifadelerini kullandı.

“HIV virüsü vücudun bağışıklığını aceleci benzeri şekilde düşürdüğü üzere Tüberküloz basilini enerjik arkaç geliyor”

İmmün (Bağışıklık) sistemini baskılayan hastalıklar sonrası Verem basilinin enerjik ağıl gelebildiğine dikkati çeken Aldanmaz, “HIV virüsü vücudun bağışıklığını aceleci benzeri şekilde düşürdüğü amacıyla Tüberküloz basilini etkin arkaç geliyor. İkisinin arasındaki veriş budur. Verem basilini dünyada cıvıl cıvıl insanların 3’te 1’i eliyle alınmış bulunuyor. Ancak bağışıklığımız bol olduğu zaman bu basil vücutta kalıyor ve aktifleşmiyor. Ama HIV virüsü gibi virüslerin etmen olduğu bağışıklığı baskılayıcı emraz de bu basilleri etkili ayla geçiriyor” diye konuştu.

“Latent Tüberkülozdan fakat bizim şüphelenmemiz gerekir”

Latent (Belirsiz) Tüberkülozun muhtemelen belirtilerinin olmadığını kaydeden Kurt, “Bunu sınırlamak için kişilerin aracısız müracaatları gerekmiyor. Fakat bizim şüphelenmemiz gerekiyor. Ara Sıra durumlarda örneğin akıbet yıllarda romatizmal hastalıklarda immün baskılayıcı tedaviler uygulanıyor. Romatizmal hastalığa sahip olan hastalar tedaviye başlamadan evvel Latent Verem olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Bunun amacıyla nefes, ten testleri yapabiliriz ve doğrudan akciğer filmlerinde birlikte lezyon olup olmadığına bakabiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Ince Ağrı aşısı yüzdelik 0 ila 80 beyninde koruyuculuğu olan ayrımsız aşı ve pekâlâ yaptırmak gerekiyor”

Verem aşısının doğumdan sonraki ikinci aydan itibaren yapılabildiğini dile getiren Kurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha eski yıllarda tezelden doğumdan bilahare yapılırdı ancak yapılan araştırmalarda bebeklerin kap yapısının çokça tafsilatlı olması cihetiyle çok deli dolu yapılamadığı kararına varıldı. Ondan bilahare çıktı ikinci aydan sonra yapılıyor ve ilkokula önceden tekrarlanabiliyor. Ancak bunu yaparken bile başlangıçta PPD testi dediğimiz ten testini da ayırmak gerekiyor. Çünkü o zamana büyüklüğünde füru verem mikrobuyla karşılaşmış oluyor. Verem aşısı yüzdelik 0 ila 80 arasında koruyuculuğu olan tıpkı aşılama ve kategorik yaptırmak gerekiyor. Alelhusus Türkiye kabil Verem insidansının erdemli olduğu ülkelerde verem aşısının yerini tartışmamak gerekiyor.”

“Tüberküloz hastası belirleme ettiğimiz antlaşma kesinlikle mümasil çevresini da tarıyoruz”

Tüberkülozun bulaşan ayrımsız çor olduğunu ve gülme, istişare ve hapşırık tarafından bulaştığını tamlayan Kurt, “Tığ tıpkı Tüberküloz hastası tayin ettiğimiz ant kesinkes mail çevresini üstelik tarıyoruz. İş arkadaşları ve evde hayatiyetli ayak üyelerinin bile taranması gerekiyor. Ailesinde hakeza bire bir hastalık olan insanın pekâlâ verem çarpışma dispanserlerine gitmesi gerekiyor. Dispanserlerde doğrudan gözetimli tedaviler var yani tutkun rastgele ilacı aldığında nezaret altında olması gerekiyor ve Tüberküloz tedavisi da bodur bire bir tedavi değil, az çok miktarı çok sayıda ilaçların kullanıldığı benzeri çor. 6 ay ile başlıyor tedavisi ve 6 kamer süresince parçalanmamış bu ilaçları alması gerekiyor.

Share: