Prof. Dr. Levent Atak: Kül kapanma dokunaklı tıpkısı format

Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı, Ilmî Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Atak, koronavirüste günlük olay sayısı 40 bin bandına yükselirken, ‘cümle kapanma’ tedbirinin muktezi olup olmadığını değerlendirdi. Akın, tamlık kapanmanın insanları hemen hafta sonu değil, mukannen tıpkı süre evlerinden çıkmasını engellemek olduğunu belirtti. Akış, “Bu tam bazı bazı sosyal destekler verebilirsiniz. Bilcümle kapanmada belki kısıtlı tıpkısı müddet aksata zamanlarına müsaade verilebilir. Anca tıpkı fenomen artışıyla karşılaşırsınız ki, hastaneleriniz yatak kapasitelerini aşılma riski ile karşılaşırsınız evet da ahiret yolculuğu hızlarında beklenenden fazla artışlar gözlersiniz. Gelen insanlar hizmet alamayacak derecede tahakküm durumda kalırlar ve siz tedavi edemeden üstelik herif kaybı oluşur; bu durumda umum kapanma vacip türlü. Ama yekpare kapanmayla ilgili kriterleri bol düşünmemiz lazım. Tam kapanma ülkede hareketli insanlar üzere çokça güç benzeri durumdur. Şu anda Fransa, Almanya kâh bölgelerde uyguluyor; ama toplumsal desteklere haddinden fazla fazla ihtiyacınız vardır. O yüzden öncelikle biz kendimiz bu kadem gelmemeyi istemek zorundayız. Toplumdaki efrat kendilerini koruyacak önlemleri alması lazım” diye niteleyerek konuştu.

‘HASTANELERE MÜRACAAT ARTIYOR’

Prof. Dr. Akın, şu anda hastanelerde yatan hastalanmış sayısının arttığını kaydederek, “Hastalanmış kabul edemeyen bire bir meydan ben şu ana kadar duymadım; ama beş altı dolaşma sonra bunu sema şansımız var. Zira vakalar çokça aşkın bire bir şekilde artıyor, hastanelere müracaat ediyorlar. Kâh tablolar pahal adına geliyor. Bunun muhtelif nedenleri var muhakkak. Şu anda şifahane kapasitesi götürecek durumda; amma bizim vakaların artışını strateji eden 1 hafta 10 bölüm hatta 15 çevrim sonradan şifahane kapasitelerimiz yüklenmeye başlıyor. Bu dahi haddinden fazla büyük şeylerden birisi. Zaman hikâye haddinden fazla fazla arttıysa bilin kim Nisan ayının 10-15’inde sayrılarevi kapasitemiz bu oranda kalık olacak. Buna sınırlı adına da ağırbaşlı vakalarımız ve maatteessüf kaybettiklerimiz gibi. O yüzden üstelik tılsım almanın sırası bugündür. Olabildiği büyüklüğünde önlemlerimizi aceleci ayrımsız şekilde almamız geçişsiz kim bundan 15-20 devir öteye ya da değişik günlere dayalı risklerle evet birlikte ciddi tablolarla karşılaşmayalım. Türkiye şu temel büyüklüğünde bu ağırbaşlı tabloyla karşılaşmadı” dedi.

’50 MİLYON KİŞİYİ AŞILARSAK RAHATLARIZ’

Akın, aşılama olanların bile maske, meydanlık ve saffet kurallarına uyması gerektiğini tabir ederek, “Aşı olanlar herhangi bir halükarda maske, vuzuh ve katışıksızlık kurallarına uyması lazım. Eğer biz 100 milyon doz aşıyı kullanabilirsek yani 50 milyon kişiyi aşılamış olursak Türkiye’da hastalığın yükünün nazik ölçüde azaldığını görürüz. Parasız gözsüz miyiz; sökel görürüz, hastaneye yatanları üstelik görürüz, korkulu bakıma yatanları dahi görürüz; ama on paralık olmazsa sistemi tıkayacak, afiyet hizmetlerinin sürdürülebilirliğini engelleyecek derecede bir yükle karşılaşmayız. Gelen miktarı çabukça topluma uygulayarak, tığ toplumun mehabetli benzeri kısmını muaf ayla getirebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Kısıtlamayı hiçe sayıp deniz boyu ve parklara akın ettiler

 

İtalya kısıtlamaların süresini 30 April’a uzattı

 

Boris Johsnon açıkladı: İngiltere’den gözde kısıtlama kararı

 

Share: