Randevuya gelmeme oranı yüzde 10’lara büyüklüğünde düştü

Randevuya gelmeme oranı yüzdelik 10’lara kadar düştü

ANKARA – Ankara Bilkent Kent Hastanesi Eş Güdümcü Başhekimi Dr. Akademisyen Aziz Ahmet Surel, randevu sorununa ilgilendiren, “Randevuya gelmeme oranı yüzdelik 10’lara büyüklüğünde düştü” dedi.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Eş Güdümcü Başhekimi Dr. Akademisyen Ermiş Ahmet Surel, Bilkent Site Hastanesi’nde 2022 yılı çerçevesinde verilen hizmet ve bu yıl içerisinde yapılması planlanan icraat karşı açıklamalarda bulundu. Surel, 2022 yılının kendileri üzere haddinden fazla bereketli geçtiğini rapor ederek, ” Pandemi, organ nakli süreçlerine balta vuran benzeri şeydi ve tığ çekicilik namına pandemiye karşın bitmeme ettik. Dört solid örgen naklini özne yegane amme hastanesiyiz. Şükürler olsun, pandemiye rağmen devam ettirdiğimiz rakamların çokça üzerine çıktık. 400’e andıran organ aktarımı gerçekleşti. Bunun yarısı kornea nakli, kalan kısmı solid organların nakillerinden oluşuyor. 40 civarında böbrek nakli, 20 civarında uykuluk nakli gerçekleştirdik. Gayrı nakillerle bu arada 400 civarında nakil yaptık. Hastanemiz 2022 yılı itibariyle günde 30 bin kişinin gelip istikşaf olduğu tıpkı şifahane ve bu 30 bin kişiden kısaca 750-800 gönül seçme ahit hastanemize yatıyor. Bunların yatabilmesi amacıyla tıpkı bu büyüklüğünde hastamız de taburcu oluyor” diyerek konuştu.

“Kısaca 6 milyon vatandaş etüt oldu”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde geçtiğimiz yıl kısaca 6 milyon vatandaşın sondaj olduğunu belirten Surel, “Umumi fiktif ile bakarsak Ankara’de hep ayrımsız kat tutulmuş. 6 milyon araştırı yaparken günde dahi 600-700 bandında faaliyetler rakamlarına ulaştık. 300 civarında iç görüm yapıyoruz, 80 civarında anjiyografi yapıyoruz. Bizim görüntüleme ünitelerimizde günlük bin 500 civarında ultrasonografi, esasen bin 500 civarında tomografi yapılıyor. Değme periyot 750-800 civarında MR çekiliyor. Bu insanımıza ve yetersiz dışından hastanemize nitelikli keyif hizmeti üzere mevrut bilcümle dünya vatandaşlarımıza sunduğumuz bire bir hizmet” değerlendirmesinde bulundu.

“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemiz arsıulusal denklik belgesini aldı”

Uluslararası nitelik akreditasyonuna eş olmanın ana görevlerinden tıpkı tanesi olduğunu belirten Surel, “Bununla ilgili mevzuat sürecini Sağlık Bakanlığı tamamladı ve nitelik denklik belgesi düz kurumlarımızda Bakanlığımızın tanımladığı mükemmellik merkezlerinin oluşturulmasına dayalı mevzuat yayınlandı. O yüzden esas amaçlarımızdan biri, uluslararası nitelik akreditasyonunu Türkiye Esenlik Enstitüleri Başkanlığının TÜSKA akreditasyonuyla verilen arsıulusal esenlik akreditasyonu belgesi almaktı. Bunu bile şükürler olsun 2022 yılında başardık. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin önceki olarak Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Hastanemiz uluslararası akreditasyon belgesini aldı” ifadelerini kullandı.

“Randevuya gelmeyen oranımız yüzdelik 10’lara büyüklüğünde düştü”

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın tahminî 2 aydır termin düzlük vatandaşların muayeneye gitmemesinin ne sonuçlar doğurduğuna dikkati çektiğini hatırlatan Surel, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bakanımızın Icap içtimai iletişim araçları üzerinden, icap medya üzerinden yaptığı kavrayışsız dönüşlere, vatandaşlarımız çok müspet karşılık verdi. Bizim yüzdelik 30-35’lerde randevuya gelmeyen oranımız varken bu yüzde 10’lara kadar düştü. Fakat Türkiye genelini düşündüğünüzde birlikte yüzdelik 10 haddinden fazla çetin aynı rakam.”

Share: