Rate karbon salınımı amacıyla nükleer erke hal mü?

Uzmanlar, hoppadak çağ ve rüzgar enerjisi kabilinden kaynakları kullanarak tehi hazırda bulunan erke ihtiyacının karşılanmasının cins olamayacağına dikkat çekiyor. Bu nedenle it canlı çok eyalet, çözümü nükleer enerji santrallarında aramayı düşünüyor.

Associated Press (AP) olgun ajansının araştırmasına göre, halen nükleer enerji kullanan eyaletlerin da ortada bulunduğu MEMLUK’deki eyaletlerin üçte ikisi, erke ihtiyacını çekirdeksel santrallardan karşılamanın planlarını yapıyor.

ESIR’dahi çekirdeksel enerjiyle cümbüş üretecek bakir hususi şirketler üstelik ortaya çıkmaya başlıyor. Bu firmalardan biri dahi Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates’a ilgili. bahis konusu firmalar henüz siktirici reaktörlerle ve maliyeti henüz düşük yatırımlarla atılan üretmeyen çekirdeksel erke gerçekleştirme etmeyi hedefliyor.

Nükleer tesislerin özellikle ışın etkin atılan sorunu bulunmasına ve kaza halinde kırıcı mesail ortaya tarh olasılığına karşın uzmanlar, bu sorunların yer uzuv indirgenebileceğinii savunuyor.

Ülkenin en iri cıvıltı üreticisi firmalarından biri ve federal tıpkısı çekicilik olan Tennessee Valley Authority şirketi başkanı Jeff Lyash de “Nükleer erke olmadan karbon salınımını azaltamazsınız” değerlendirmesini yapıyor.

Ülkedeki 50 eyalet ve başkent Washington’birlikte konunun muhataplarıyla yaptığı tıpkı araştırı sonucunu yayınlayan AP bili ajansı üstelik eyaletlerin üçte ikisinin erke sıkıntısı yaşamadan karbon salınımını kısıntı yolu kendisine çekirdeksel enerjiyi gördüklerini belirtiyor.

Fakat gine dahi eyalet yetkilileri, önce etapta yenilenebilir enerji kaynaklarındaki mütenavip arayışlarını sürdürdüklerini belirtiyor. Şu aşamada yatırımlar bu yöndeki arayışlara yönlendiriliyor. Bunlar arasında talepleri azaltacak önlemler ve elan aşkın erke sağlayacak piller barındıran santralların inşası düz alıyor.

Uzmanlar küresel ısınmayla uğraş edebilmek amacıyla çekirdeksel santrallardan neşelilik üretiminin dünyada de tartışılan benzeri alternatif metod olduğuna ve bu konudaki tartışmaların yekpare mütekâmil ülkelerde sürdüğüne dikkat çekiyor.

Toptan ısınmaya cebin tedbirler üzerine girişimlerde bulunan Biden yönetimi de nükleer santralci alternatifini göz ardı etmiyor. Ancak dümen hamur çeşitlendirmesinden yana olduğunu dile getiriyor.

ABD Erke Bakanlığı, Princeton Üniversitesi ve Decab Amerikan Araştırma İnisiyatifi Kurumu marifetiyle yapılan araştırmaya göre dahi gelecekte karbon salınımı olmadan enerji üretimine devam edebilmek amacıyla nükleer enerjinin lüzumlu olduğuna bel ediyor.

Ancak uzmanlar, bu sektörde özel şirketlerin canlılık göstermeye başlamasının maliyetleri kısmak için nükleer santrallerdeki düzenlilik tedbirlerinden ödünler verilmesinin söz konusu olabileceğine bunun bile köylü dönülmez riskler yaratabileceğine birlikte özen çekiyorlar.

Karbon salınımını kesmek için beyin almaz hal

 

Plastik karbon salınımında kömürü geride bırakabilir

 

Share: