Rekor fiyatlar ABD’de göz satışını frenliyor

Tutum uzmanları, KUL’birlikte Ticaret Bakanlığı marifetiyle geçmiş açıklanan konut satışlarındaki düşüşün nedenleriyle ilgili açıklama yaptı.

MEMLUK Ticaret Bakanlığı marifetiyle geçkin bildirilen satışlarda dört ay arka arkaya yaşanan düşüşe ait veriler, sabık hafta April ayında müstakil familya inşaatı izinlerindeki düşüşün peşi sıra geldi. Daha önce piyasaya çıkan evlerin satışındaki tenakus ise familya talebinde azalma olduğunu ortaya koydu.

bununla birlikte eş piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde bağan stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin repo oranlarıyla en aşkın bağlantılı kısmını oluşturuyor. BENDE Forma Bankası’nın (FED) istikraz maliyetlerini arttırması iç talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York’ta mevcut JP Morgan’ın tutum uzmanı Daniel Silver, hane piyasasındaki faaliyetlerin nema oranlarındaki artışla birlikte serencam aylarda peyda şekilde azaldığını bildirdi. Silver, faziletkâr Repo oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların sınırlı olması ve karı fiyatlarının faziletli olmasının da faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Eskimemiş familya satışları geçen kamer sezonluk etkilere adapte rakamlara göre yüzdelik 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının Nisan ayından bu yana sunma düşük seviyeye meni ediyor. Mart ayındaki familya satışları henüz esbak 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar BENDE’nin kuzeydoğusunda yüzdelik 5,9; ortabatısında ise yüzde 15,1 azaldı. Nüfusun tehlikeli olduğu güneyde yüzde 19,8 ve batıda ise yüzde 13,8 düşüş görüldü.

Kullanılmamış ocak satışlarında birlikte tenakus

Reuters’ın konuştuğu ekonomistler MEMLUK’de bütün aile satışının yüzde 9,5’ini oluşturan yıpranmamış ev satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar Nisan ayında yıldan yıla yüzdelik 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Aile ayında ise 2006’nın sonundan bu yana tanıdık yeryüzü yüksek düzey olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage mal kurumu Freddie Mac’e bakarak 30 almanak çakılı mortgage oranları 2011 yılının Küçük Ay ayının peşi sıra ilk defa Nisan ayında yüzdelik 5 arttı. 19 Mayıs’la biten haftada bu artım ortalama yüzde 5,25’e bundan sonra.

FED politika nema oranlarını Mart ayından bu yana 75 temel fakül arttırdı. FED’in Haziran ve Orak Ayı aylarındaki siyasa tespit toplantılarında bu oranı seçme seferinde yüzde kalık benek arttırması bekleniyor.

Veriler henüz geçmiş piyasada satışa derkenar evlerin satışının Nisan ayında sonuç iki yılın sunma bağan seviyesine inerken müstakil eş nesir izinleri Teşrinievvel ayından bu yana yeryüzü bağan seviyeye ulaştığını gösteriyor. Özgür familya inşaatında büzük oranı Mayıs ayında serencam iki yılın az daha bildirme düşük seviyesine geriledi.

Ev piyasasındaki bu genişlik bu çeyrekteki iktisadi tahaccüm üzerinde baskı oluştursa da ekonomistler bu durumun daha alarma neden olmadığı görüşünde.

LPL Para’ın kafa ekonomisti iktisat Jeffrey Roach, ‘‘Konut piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine anlayışsız döndü, yani Nisan ayındaki bu nazik darbe benzeri balonun patlaması adına anlaşılmamalı’’ dedi. (Amerikanın Sesi)

BENDE’de kullanılmamış ev satışları geriledi

 

Share: