‘Roket bilimciler ve karın cerrahları ortalama insandan elan çokbilmiş değil’

Sky News’mağara haberine bakarak, BMJ dergisinde yayımlanan araştırı, havacılık mühendisleri ve bellek cerrahlarının genel nüfustan daha çokbilmiş olmadıklarını ve şayet özverili benzeri ceht ortaya konulursa seçkin iki alanda üstelik kariyer yapma imkanına herkesin erişebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar İngiltere, Avrupa, ABD ve Kanada genelinde internetten işe alınan 329 havacılık mühendisi, 72 beyin cerrahı ile İngiltere’den 18 bin 257 kişinin zekasını karşılaştırdı.

Katılımcılara cinslik, yaş, yaşadıkları havza ve eksperlik alanlarındaki repertuvar düzeyleriyle ilişkin sorular sorulurken Cognitron platformu yoluyla hazırlanan 12 çevrim içi duyum görevini tamamlamaları istendi. bahis konusu istifham ve görevlerle katılımcıların algılama, planlama, beyin icra, mesai belleği, dikkat ve kalp işleme yeteneklerini içine kayran özellikleri incelendi. Katılımcıların değerlendirmelerinden elde edilen bulgular, genel kanaatin bilakis, kanı cerrahları, havacılık mühendisleri ve umumi nüfusun zekası arasındaki farkın haddinden fazla az olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, çalışmanın amacının roket bilimi ve nöroşirürji hakkındaki rahat kanaatin akla yatkın olup olmadığını sorgulamak olduğunu ifade etti.

Araştırma: Aşının uygulanma saati, antikor seviyesini etkiliyor

 

Araştırı: Karı işleri yaşlılıkta metin kalmayı sağlıyor

 

Pfizer/BioNTech aşısıyla ilişkin keder donör araştırma

 

Share: