Ruhlu Yatırım bankacılık sektörünü değerlendirdi

Borsa İstanbul’de bankalar son haftalarda yatırımcılarını epey mutlu ettti. Bankacılık endeksindeki yükseliş yüzdelik 20’yi geçti.

Bilanço döneminin başlamasıyla üstelik bankaların karlılıklarındaki artışlar dikkat çekti.

Dinç Yatırım bankacılık sektörünün haziran ayı değerlendirmesini yaptı. İşte o ifade:

Açıklanan bilgi seti almanak kar büyümesi dikkate alındığında amme ve katılım bankaları için elan pozitif gibi

Kamu bankalarındaki düşük temel nedeni ile almanak kar artışının oldukça faziletli olması ve 1Ç22’ye
göre %62 artım fazlalık değerlendirilebilir. Paydaşlık bankalarında ise almanak tahminî sekiz kattan çok çoğalma ise ALBRK için müspet olabileceğini aritmetik ediyoruz. hür teşebbüs bankaları ise ISCTR haricinde sonuçlarını açıkladı. ISCTR amacıyla eski dolaşma ortalamalarını kullanarak yaptığımız çalışmada açık kar rakamının 14 bilyon TL civarındaki beklentinin %10 büyüklüğünde üzerinde olabileceğini hesaplıyoruz.

2022 beklentilerimiz

TL tarafta emniyet/mevduat faiz makasının efdal seyri, ivme kaybeden güven büyümesine rağmen 3Ç22’birlikte marjları destekliyor. 4Ç21’da ise güven/tevdiat getiri makasının çeyreksel bazda hafifçe daralabileceğini tahmin ediyoruz. Fakat TÜFE’ye endeksli bonoların faziletli katkısının 2022 yılı genelinde marjların 2021’e göre yukarıda şekillenmesine imkan sağlayacaktır. Yarkurul gelirleri 1Y22’da %82 gibi efdal tıpkısı yıllık nema sergilemesi tahminimize bakarak zait bire bir risk unsurudur. Operasyonel giderlerde ise almanak %70 seviyelerinde artma olabileceğini modelliyoruz. Güven riziko maliyeti ise düzey etkileri aut tutulduğunda 2021 yılının kısmen üzerinde gerçekleşebilir. BDDK’nın 1 Teşrinievvel 2021’den itibaren sağladığı esnekliklerin sona aksakal olmasından bilahare alelhusus bireysel segmentte tolore edilebilir benzeri takibe dönüşüm artışı gözlenebilir. Ticari kredilerde ise lüzum TL gerekse da YP tarafta kâin oylumlu veriler doğrultusunda yalınlık benzeri strateji oranı artışı olmayacağını hesap ediyoruz. BDDK mahiye verilerine göre 2021 yekpare yılda 114 bps yerine hesapladığımız kredi riziko maliyetinin 2022 kamu yılda 150-175 bps aralığında olabileceğini tahminliyoruz. Bu anlayış setinin sonucunda ise banka karlarının 2022 yılında %300 seviyelerinde tıpkısı artış göstermesini bekliyoruz.

Bankacılık hisselerindeki düşük çarpanlar belkili risk faktörlerini büyük ölçüde fiyatladı

F/K (1.33x) ve F/DD (0.33x) çarpanları berenarı gururlu olmakla alay malay özsermaye karlılıklarındaki çoğalma bile değişik gelişmekte olan vezneci ülkelerine bakarak henüz yüksek. Vezneci hisselerindeki bulunan kıymet seviyelerinin bozuk ve beklenen riskleri eke ölçüde fiyatladığını düşünüyoruz. Jeopolitik gelişmeler beklenen hesaplı yavaşlama nedeniyle emniyet büyümesi ve çalışkan kalitesi amacıyla bir riziko teşekkül edebilir. Kol 3 eşit oranının %80 civarında, azade bedel aut hep bedel oranının ise %150 üstünde olduğu dikkate alınırsa canlı kalitesi kaynaklı arttırma benzeri bedel ihtiyacı olmayacağını düşünüyoruz.

Ruhlu Yatırım enflasyonu değerlendirdi

 

Dinç Yatırım, Güvence BBVA’nın bilançosunu değerlendirdi

 

Hararetli Yatırım, Akbank’ın bilançosunu değerlendirdi

 

Share: