Ruhsat süresi dolan ticari araçların süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş akşam açıkladığı TL’yi özendirici yeni düzenlemeler, döviz kurlarında sert düşüşleri birlikte getirdi. TL mevduatın motivasyon edilmesi ve kurda yaşanan düşüşlerin peşi sıra gözler son haftalarda rekor zamlara fon olan otomotiv piyasasına çevrildi.

Dolar/TL zaman 11.10, Euro/TL ise 12.50 seviyelerini gördü. Kurdaki sert düşüşlerin otomobil fiyatlarına hangi zaman ve ne kadarlık bire bir yasıması olacağı zül konusu. DÜNYA’evet konuşan fasıl temsilcileri, kurdaki gerilemenin temelli olması durumunda araba fiyatlarında düşüş olabileceğini belirtirken, gelişigüzel markanın ayrımlı tıpkı siyasa izleyeceğine bel ediyor.

Otomotiv fiyatları ağırlıklı olarak Euro’ya endeksli. Stoktaki araçlar önceki dolaşma erdemli kurlarla münfail olduğu üzere iskonto alelacele yansımayabilir. İthal vesait elhak gümrükten çekildiği günkü kura göre fiyatlandırılıyor. Fakat düzey düştüğünde markalar, liste fiyatını değiştirmese üstelik alelumum çeşitli kampanyalar yaparak denk indirimi sağlıyor. Çizgilik fiyatlarının düşmesi ise fakat kurda abra sağlanması ile cins oluyor.

‘Kur farkı kapalı yansıtılmıştı’

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Yüce Bilaloğlu, kurdaki düşüşün otomobil fiyatlarına beklenen etkilerini şöyle değerlendirdi: “Seçkin ayraç kendi ticari politikası çerçevesinde remiks uyguladı. Farklı ölçülü vadeli döviz sıska beklentisi çerçevesinde bindirim yaptı yahut yapmadı. Döviz kurlarının çabuk yükseldiği serencam haftalarda araçların fiyatlarına bire bir oranlarda zamlar yapılmadı. Bu perspektiften bakıldığında önümüzdeki devir diliminde temas işaret ve rastgele modelin farklı şekilde fiyatlaması gerçekleşecek. Karşılık değişikliğine gidecek değme bellik, değişik yöntemler ile bunu yapacak. Değer değişimi modele bakarak de ayrımlılık gösterecek.”

‘Haddinden Fazla hızlı tepki beklemeyin’

Ayrımsız markanın CEO’su bile, “Eğer inişin stabil olacağı kanaati oluşursa olur bedel revizyonu ve kampanyalar gibi. Amma biraz temkinli debi edilir. Haddinden Fazla hızlı tepki beklememek geçişsiz” dedi.

Zamlar beklemeye alındı

Farklı yandan, Cumhur Reisi’nın açıklaması sonrasında ara sıra markaların zaman yapmayı planladığı zamları hoşgörüsüz çektiği öğrenildi. Volkswagen, Fiat üzere bazen markalarda şu anda kıymet listesine ulaşılamıyor. Fiyat güncellemesi yapılıyor.

1 ayda yüzdelik 100 remiks gelmişti

Döviz kuruna endeksli otomobil fiyatları, 1 ayda yüzde 50’den aşkın arttı. Bazen modellerde karşılık artışı yüzdelik 100’ü buldu. Türkiye’bile 300 bin TL’nin altında tek benzeri araba modeli kaldı. 

Otomobilde kur krizi!

 

Makine stokçularına alın yıpranmamış aşama!

 

Türkiye, Avrupa’bile makine satışlarında 6. mevki oldu

 

Share: