Ruslar Türk pasaportu amacıyla 1 ayda 261 ev aldı

Faziletkâr gelirli Ortadoğulular hem tutarın bağan olması hem birlikte İslami dirim tarzını aylamak düşüncesiyle Türkiye’birlikte taşınmazlar alımına demet gösteriyor.

Türk vatandaşı koyulmak isteyen yabancıların yapması gereken emlak yatırımı 19 Eylül 2018’den itibaren 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Birlikte bu yolla başvuranlara ‘oturma izni’ değil aracısız yurttaşlık veriliyor. Süreç yabancı yatırımcının Türkiye’deki tıpkısı müşavirlik şirketine başvurmasıyla başlıyor. Muktezi belgelerin konfirmasyon edilmesinin arkası sıra sayı farkı 45-50 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti etiket kartları bütün aileye doğrulama ediliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine bakarak düzenlemenin arkası sıra şişman çoğunluğu Ortadoğu’dan 250’yi fazla yaşama bu yolla Türk vatandaşlığına başvurdu. Uygulama 3 ayda tahminî 100 milyon dolarlık envestisman çekti. Buna eklenmiş namına kestirmece 200 kişinin de vesika teslimi aşamasında olduğu belirtiliyor.

Bu sayıya daraç dışında neredeyse on paralık tanıtım yapılmadan ulaşıldı. Danışmanlık şirketleri, yapılacak tanıtımlarla alay malay sayının 2019’bile patlama yapmasını bekliyor.

Ne ülkelerden bent gösteriliyor?

Bu yolla vatandaşlık kabul etmek niyetindeki yabancılara hizmet veren Dede Kurumsal Müşavirlik Genel Müdürü Gaye Sarıusta DW Türkçe’ye bildirme haddinden fazla ilginin İran ve Irak’tan geldiğini anlatıyor. Bu ülkeleri Suudi Arabistan, Bir Zenci Emirlikleri, Lübnan, Cezayir, Libya, Yemen kabil ülkeler takip ediyor.

Murat Sarıusta, 3 ay içindeki değişimi doğrudan gözlemlemiş: “Vaktiyle Yemenli, Katarlı ultra zenginler başvururdu. Şimdi güvenlik meseleleri olan Irak, Suudi Arabistan ve İranlılar üstelik başvuruyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Kasım 2018 bölük mir rakamlarına bakarak, 11 ayı havi verilerde Türkiye genelinde 35 bin 430 konut yabancılara satıldı. Iraklılar 7 bin 308 ile bir numara, İranlılar 3 bin 217 ile ikinci, Afganistanlılar ise bin 852 ile üçüncü tam kayran aldı.

Çabucak Son Teşrin ayında Türkiye’den en çok konut düzlük başkaları sıralamasında Iraklılar 1003 bölük ile bir numara sırada kayran alırken İranlılar 463 hane ile ikinci oldu. İran’ı 261 hane ile Afganistan ve Rusya, 233 bölük ile Suudi Arabistan izledi.

Pasaportun gücü belirleyici

Cümle dünyada yatırımla ikinci benzeri yurttaşlık kabul etmek isteyen kişiler evvel yerine kendi ülkelerinden elan ruhlu bir pasaporta cemaat ülkeye yöneliyor.

Henley & Partners şirketinin hazırladığı “Henley Passport Index 2019” raporuna göre en yaşayan pasaportlar listesinin yeryüzü altında hoppadak 30 ülkeye vizesiz giriş sağlayan Irak ve Afganistan pasaportları bulunuyor. İran pasaportu 42 ülkeye, Ürdün, Akdarı ve Tunus pasaportları 50 ülkeye, Azerbaycan pasaportu 66 ülkeye vizesiz antre olanağı sağlıyor.

Türk pasaportu ise vizesiz adına 111 ülkeye seyahat olanağı sağlıyor. Bu durumun, Türkiye’üstelik yabancılara bölük satışında söz konusu ülkelerin öne çıkmasının nedenleri ortada olduğu durum ediliyor.

Öte yandan “pasaportun gücü” Türk vatandaşlığına kimlerin rabıt gösterdiğini fehmetmek üzere biricik ölçüt değil. Ortadoğulu zenginlerin halihazırda 180’in üzerinde ülkeye antre sağlayıcı Avrupa ülkeleri hesabına Türk pasaportunu tercih etmesinin bambaşka nedenleri da mevcut.(Haberrus)

Share: