Rusların Türk gayrimenkulüne güç ilgisi

Prian.ru aracılığıyla yapılan araştırmaya bakarak, Rusların İspanya’da yurt mübayaa işlemlerinde tenakus olduğu gözlendi.

Analistlerin yaptıkları hesaplamalara göre, İspanya’birlikte 2019’da gayrimenkule olan talep tıpkısı eski yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 16.7 oranında azaldı. Araştırmaya göre, yılın genişlik fazla arzu gören ülkesi yüzdelik 18’le Türkiye olurken, bu rakamın 2018 verilerinin tahminî iki dinsiz olduğu kaydedildi. İtalya’evet olan dilek yüzdelik 5 ila 7 oranında artarken, Finlandiya ve Karadağ’a olan rica yüzde 31.7 kendisine gerçekleşti.   

Rusların Türkiye’ye olan ilgilerindeki çoğalma domestik istatistiklerle üstelik doğrulandı. İran merkezli Financial Tribune gazetesinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine dayandırarak verdiği bilgilere göre, Ruslar 2019’da Türkiye’den 2.9 bin yurt satın alarak bu ülkeden taşınmazlar satın düzlük İran ve Iraklıların peşi sıra üçüncü tam saha aldı. Rusların Türkiye’deki emlak muamele sayısında benzeri yılda yüzde 26’lık tıpkı artım gözlendi.

Indrikson.ru portalı kurucusu İgor İndriksons, Türkiye’yi erdemli riskli ülkeler beyninde göstererek yemeden içmeden karışık gayrimenkule yatırım yapılmasını önerdi. İndriksons, Türkiye’ye olan faziletkâr ilginin yanında İspanya’ya alın ilginin azalmasını, bu ülkedeki faziletkâr taşınmazlar fiyatları ve hayat pahalılığıyla ilişkilendirdi.

Prian.ru uzmanı Filipp Berezin ise, hele ümranlı tutu programları zımnında İspanya pazarının berenarı istikrarlı olduğunu ve bu ülkede yurt yatırımcıları üzere ‘altın ara sınav’ uygulamasının devam ettiğini belirtti.

Berezin’e göre Finlandiya’evet olan arzu, St.Petersburg, Kaliningrad ve Karelya bölgesi sakinlerinin bu ülkeye olan bunaltıcı ilgisi ve yeni gayrimenkullerin satışa çıkarılması nedeniyle artıyor.

Berezin, Karadağ’a ise Avrupa Birliği (AB) üyesi olması nedeinyle talebin artığına ilgi çekti.

Share: