Rusya ekonomisi ticaret savaşından elan dokuncalı çıkabilir

Analizde, Rusya’nın hesaplı üretiminin Garp ile ticari ilişkilerin değişmeden kalması durumunda etraflı vadede yıllık neredeyse yüzdelik 10 henüz bağan olacağı belirtilerek, ESIR ve Batılı ülke ekonomilerinin ise ayrıntılı vadede çokça daha aşağı kayıplara maruz kalacağı kaydedildi.

Rusya’nın 2020’birlikte aut ticaretinin yüzde 37,3’ünü Avrupa Birliği (DENIZ) ülkeleri ile gerçekleştirdiği dökme analizde, DENIZ’nin dış ticaretinin hemen yüzdelik 4,8’inin Rusya ile olduğu bildirildi. Analizde, “Müttefikler marifetiyle dayatılan ithalat engelleri, Rusya’yı ihracat engellerinden daha kaba vuracaktır.” denildi.

Almanya ve Avusturya’nın almanak GSYH’sinde sırasıyla yüzdelik 0,4 ve yüzdelik 0,3 kayıp olmasının öngörüldüğü tamlanan analizde, söz konusu kaybın BENDE’de yüzde 0,04 kalması dikkati çekti.

Analizde, “Garplı ülkelerle ayrımsız tecim savaşı ile Rusya, Çin kadar ülkelerle ticaretini genişletebilir ve özellikle bu ülkelere daha fazla dış satım yapabilir. Bununla Çin’deki hakiki dirimsel, yılda hoppadak yüzde 0,02 oranında artabilir.” ifadeleri kullandı.

Analizde, Garplı ülkelerle Rusya arasındaki gerilimin sonucuna ilgilendiren birlikte “Soylu Erki olarak Çin, krizin büyük galibi olamaz” değerlendirmesinde bulunuldu.

2020’üstelik Rusya’nın ihracatının az daha yüzdelik 14,6’sı Çin’e giderken, Çin’in ithalatının kısaca yüzdelik 2,8’i Rusya’dan geldi.

“Ince vadede Rusya’nın ekonomisini ciddi şekilde etkileyecek”

IfW araştırmacısı Prof. Dr Alexander Sandkamp, konuya ilgilendiren değerlendirmesinde, “Rusya ile ÇAKER ve müttefikleri arasındaki tıpkı tecim savaşı detaylı vadede Rusya’nın ekonomisini tehlikeli şekilde etkileyecek.” ifadesini kullandı.

Sandkamp, analizde yapılan simülasyona göre, tecim savaşından Mağribî ülkelerin da gelişmemiş vadede kilolu şekilde etkilenmesinin beklenen olduğunu, ayrıntılı vadede bu ülkelerde ekonomik üretimde almanak yüzdelik 0,17 düşüş yaşanabileceğini kaydetti.

Wifo Direktörü Gabriel Felbermayr ise Gün Batısı’nın Rusya’ya yaptırımlarının gelişmemiş vadede alelumum iktisadi etkisi olduğunu, bunun detaylı süre devam etmesi ve kapsamının artması halinde siyasi etkilerinin artabileceğini vurguladı.

Felbermayr, simülasyonların etraflı vadede seçme iki yan amacıyla neyin tehlikede olduğuna dair bir imaj verdiğini belirterek, “Acun ticaretinde bir uyarlama döneminden sonradan ABD ve müttefikleri amacıyla hasar yönetilebilirken, Rusya koca ölçüde zayıflayacak.” ifadelerini kullandı.

‘Savaşın Rusya’ya günce maliyeti 20 doları aşabilir’

 

Rusya, KUL’ye roket motoru sevkiyatını durdurdu

 

Rusya’dan ‘nükleer savaş’ açıklaması!

 

Share: