Rusya’dan enerji ithalatını durdurursa Almanya’nın GSYH’si yüzde 3 gerileyebilir

Ekonomi Araştırı Enstitüsü (Ifo) ile Avrupa Kazançlı ve Finansal Politika Araştırma Zıkkım (EconPol) vasıtasıyla simülasyona dair tahminlere bakarak yapılan “Rusya’dan Erke İthalatının Durdurulmasının Almanya İçin Kazançlı Etkileri” adlı araştırmanın sonuçları yayımlandı.

Araştırmaya bakarak, Rusya’dan enerji ithalatının durdurulması gücük vadede Almanya GSYH’sinin yüzdelik 3’üne para olabilecek.

Araştırmada, yer yağı ve kömürün sair ülkelerden ithalatla ikame edilebileceğini, ancak gazın yerini matlup bambaşka aynı yer bulmanın elan tahakküm olduğu vurgulanarak, Almanya’nın Rusya’dan gaz ithalatını başka bölgelere kaydırmasının “ağdalı” olduğu belirtildi.

Eş çalışmada, “Rusya dışındaki ülkelerden doğal gaz ithal edilebilir, neşelilik üretiminde gaz hesabına kömür ve çekirdeksel erke kullanılabilir. Yaz boyunca doğal gaz rezervleri doldurulabilir. bununla birlikte, bu önlemler önümüzdeki 12 ay süresince gaz tüketimindeki açığı yalnızca kısmen dengeleyecektir.” denildi.

Ifo Makroekonomi ve Anketler Merkezi Direktörü Andreas Peichl, Kovid-19 salgınında GSYH’bile kısaca yüzdelik 4,5 düşüşe illet olduğu düşünüldüğünde, erke ithalatını durdurmanın maliyetinin cesim olacağını vurguladı.

Peichl, buna eklenmiş kendisine, sanayinin büyük tıpkı bölümünün Kovid-19’un etkilerinden elan kurtulmuş olmadığının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Ifo’nun araştırmacısı Karen Pittel dahi Almanya’nın Acımasız gazına olan bağımlılığını hafifletmek amacıyla aceleci ve kararlı adımlar atması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün akıllıca tedbirler alınmazsa, bu şita şantaja maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.” ifadesini kullandı.

Mavera yandan, Almanya, ihtiyacı olan tabii gazın yüzde 55’ini, olmamış petrolün yüzdelik 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor.

Almanya Ekonomi ve İklimi Esirgeme Bakanlığı verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’nın kocabaşı yönetimi olan Kırım’ı yasa dışı ilhakından (2014) bu yana Almanya, Rusya’dan 170 bilyon euroluk enerji ithalatı (doğal gaz, kömür ve yer yağı) yaptı.

Rusya, Ukrayna’ya askeri müdahalesi zımnında kırıcı ayrımsız yaptırım dalgasıyla yüz yüze kaldı. Garp ülkeleri, Rusya’ya sakil kazançlı bedeller ödetmek üzere alelhusus para alanında çok sayıda yaptırımı yürürlüğe koydu. Bu yaptırımlardan ekolojik ortam Batılı şirketler amacıyla Rusya’da canlılık açıklamak anbean elan el ağıl geldi.

ABD ve İngiltere, 8 Mart’ta Rusya’dan yer yağı ithalatını durduracaklarını açıkladı.

Ifo Almanya üzere para şişkinliği tahminini yükseltti

 

Almanya’de global yük fiyatlarında iri çoğalma

 

Share: