Sadık dalak ameliyatı ile hayata tutundu

Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne immün trombositopenik purpur???????a ve mukokutanöz nezif şikayetiyle başvuran 31 yaşındaki Soylu Seyhan, liyakatli operasyonla sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Seyhan, Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine gelerek Doç. Dr. Ersin Boru vasıtasıyla ayrıntılı etüt edildi. Seyhan’ın yapılan tahlil ve tetkiklerinde trombosit sayısının 6 bin civarında seyrettiği tayin edildi.

Doç. Dr. Ersin Borazan’ın, hastanın oldukça bağan seyreden trombosit miktarını yükseltmenin faaliyetler ile kabil olabileceğini belirtmesi konusunda işler kararı makbuz. Tutkun, sınırlanmış faaliyetler yöntemiyle dalağının çıkarılması sonucu sağlığına kavuştu.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Doç. Dr. Ersin Borazan, Seyhan’a yapılan ameliyata ilişik şu bilgileri verdi:

“Necip Seyhan isimli hastamızın işler öncesi hazırlıklarını inceden inceye sürdürdük. Bunun yanı sıra hastamıza uyguladığımız faaliyetler tekniği yavaş laparoskopik birikim gerektirdiği kadar, mekân organlara birlikte zarar vermeden yapılması gerekiyordu. Tığ da bu konuda az çok özenli davrandık. Sonrasında hastanın gümüşgöz tıpkısı takiple izlenmesi bu ameliyatı ayrıksı ameliyatlardan bu yönüyle tamamen ayrılan oldukça mefret tıpkısı özelliktir. Hastamızın laparoskopik dalak ameliyatını genel anestezi altında gerçekleştirdik. Operasyon öncelikle us duvarından yapılan 0,5-1,5 santimetrelik kıtipiyoz kesilerle başka aynı ifade ile minimal invaziv cerrahi teknikle dalağın çıkartılması ile gerçekleştirildi.

Bu vakada benzeri içki hastalığı olan vakayiname immün trombositopenik purpura tanısı mevcuttu. Ancak tek iyileştiren deva tedavisine cevap alınamamıştı. Bunun konusunda kandaki trombositler (pıhtılaşma hücreleri) üzere aynı süzgeç görevi gören uykuluk yaklaşık 45 zaman ile 1 saat civarında gerçekleşen bir operasyon ile liyakatli tıpkı şekilde makbuz. Hastamızın erken dönemde ayağa kalkabilmesi, ihtiyaçlarını kendi başına giderebilmesi, çokça bayağı kesiler olduğu için ağrının minimal olması, yara enfeksiyonu ve kavlıç riskinin açıkça işler ile kıyaslanmayacak ölçüde çok haddinden fazla beş altı olması ve arz önemlisi de çabuk iyileşme imkanının olması bu ameliyatın bildirme büyük avantajlarıdır. Hastamız, bundan ahir süreçte ekti ayrımsız şekilde takip yapılmak şartıyla taburcu edilmiştir. Hastamızın trombosit sayısının çabukça alışılagelen seviyeye çıktığı gözlenmektedir.”

Işler ile hemencecik sağlığına kavuşan Necip Seyhan da Doç. Dr. Borazan ve ekibine teşekkür etti.

Share: