Sahn sigortasının geleceği fintek işbirlikleriyle olanaklı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Dünyanın önceki hayat sigortası şirketi Amiable Society for Perpetual Assurance Office’mağara kurulmasından bu yana sabık 325 yılda, sahn sigortacılarının sağlam temellere dayanan pratikleri büro içerisinde oldukça iti aynı pozisyonda oldu. Doğası gereği riskten kaçınan bire bir alanda etkin sigorta şirketleri da bu nedenle rastgele kusuru olmadığını düşündükleri pratiklerini yetiştirmek üzere çabalama harcamadı. Ayrıksı sektörlerin tersine tüketiciler yaşam güvencesi alanında makro değişimler talep etmiyor.

Forbes’un haberine göre 2020 yılının böylece bin tüketiciyle yapılan ankette katılımcıların sadece %15’i maltalık ya üstelik keyif sigortasını finansal sağlıkları konusundaki üç evleviyet beyninde gösterdi. Fakat tekmil dahi bu noktada yaşam güvencesi şirketlerinin karşılaştığı ağırlık ortaya çıkıyor. Müşteri edinim ve elde tutma konusunda tıpkısı mücadele verilmesi gerekiyor. Bu kapsam hayat sigortasının, hayatlarında şanlı ölçüde ayar yaratmadığını düşünen tüketiciler üzere haddinden fazla elan doğru.

Bunun karşısında inovatif sigorta teknolojisi start-up’larının yükselişi, bu şirketlerin kişiselleştirilmiş hizmetleri ve mütekâmil azrail deneyimiyle ne büyüklüğünde kolay almaç çekebildiğini gösterdi. Bu nedenle hayat sigortası şirketlerini muntazır gelecek oldukça yıldızlı. Kürsü yüzyıllardır gösterişli benzeri çarpış almadan bugünlere gelebilmiş olsa birlikte, sigorta şirketleri bu pratiklerin değişmesi gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya. Ancak bu değişim sürecini yegâne başlarına avutmak zorunda değiller.

Değiş gerçekleşebilmesi için anadan görme sigorta şirketlerinin, sektöre eskimemiş antre yapan sigorta teknolojisi şirketleriyle işbirliği yapması gerekiyor. Tamam bu şirketlerin güçlerini birleştirmesi hastalık lazım? Geleneksel sigorta şirketleri sahip oldukları dip deneyim, devir bilgisi ve çalışkan tıpkı şekilde operasyonlarını yürütebilmek üzere lüzumlu olan kaynaklara eş. Sektöre bakir giren sigorta teknolojisi şirketlerinin istediği sonuçları alabilmesi üzere bu kaynaklara ihtiyacı var.

yaşam sigortası özge cemi sigorta türlerinden elan farklı. Gayrimenkul sigortası, örneğin tıpkı apartman dairesini bulunduğu âlem, yapı yaşı, güvenlik özellikleri kabil unsurları asıl alarak güvence altına alabilir. Buna rağmen yaşam sigortası poliçelerinin maliyeti haddinden fazla daha ağdalı değişkenler üstüne kurulu. Bunlar da poliçe sahiplerinin sağlıkları ve beklenen yaşam süreleriyle ilişkili. Bu ebat ise yaşam güvencesi şirketlerinin değerlendirmesi gereken verileri berenarı ağdalanmış bire bir kuzuluk getiriyor.

Tam birlikte bu noktada genişlik şişman anadan görme sigorta oyuncusu reasürans şirketleri devreye giriyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu emin kurumlar teferruatlı süredir sektörün karşı karşıya olduğu zorlukları yönetiyor. Resülmal rezervleri az çok faziletkâr ve risklere karşı dayanabilen. Ikili Sigorta pazarının toplamının 2020 yılındaki 402 milyar dolarlık seviyeden bu sene %8’lik tıpkı nema oranıyla 435 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Sigorta teknolojisi şirketlerinin ilişki payı ise 2,7 milyar dolar.

Ara Sıra sigorta teknolojisi tevessül-up’ları ise kişiselleştirilmiş sigorta deneyimlerini sunmak amacıyla bu sermayenin gücüne ihtiyaç duyuyor. Anadan Görme sigorta şirketleri, riskten kaçınırken, tevessül-up şirketleri riziko kabul etmek istiyor. Yıpranmamış yavru şirketlerin riziko iştahı ise anadan görme şirketlerin azrail iktisap ve elde tutma çabalarını geliştirebilmesi üzere bir fırsat. Ilavesi bu asıl aynı işbirliği, yaşam sigortası alanında az çok macerasız gerçekleşebilir. Ikili Sigorta şirketleri alelumum doğrudan sigorta teknolojisi şirketleriyle fiilen henüz şişman tıpkısı mütemmim tabanına ulaşabiliyor.

Dahası başlama-up şirketlerinin geleneksel şirketlerin içre bulunduğumuz dijital çağa adaptasyonunu nail olmak kabil dirimsel tıpkı rolü dahi var. 2018 yılında Deloitte tarafından yapılan bire bir faaliyet sigorta poliçesi sahiplerinin yalnızca %11’inin sigorta alımlarını dijital platformlar üzerinden gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Fakat tetkikat benzeri zamanda dijital işlemlerin kullanılmamış müşterilerin akseptans sürecini kısalttığını ve detaylı, bürokratik süreçleri ortadan kaldırdığını üstelik gösteriyor.

yaşam sigortası alanı geçtiğimiz 325 yılda majör bir değişim geçirmemiş olsa birlikte zarfında bulunduğumuz yüzyılın gereklilikleri, çabuk bire bir değişime meni ediyor. Bu nedenle de yaşam güvencesi şirketlerinin bakir döneme uyarlanmış olabilmesi üzere eskimemiş işbirliği ve inovasyon modellerine ihtiyaç duyuluyor.

Y kuşağı başlattı: Kripto maaş devri

 

Alzheimer riskine alın ‘kognoskopi” öneriliyor

 

Dr. Cenkçi: Omikron elan sinsi, lal ve nişanlık kaybı yapmıyor!

 

Share: