Saklı Yazı mülk düzenlemesinde sona gelindi

Saklı Yazı dünyalık düzenlemesinde sona gelindi. 10-12 maddeden oluşması planlanan teklifle gaye, Türkiye’üstelik almanak ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto varlıkların çekicilik satımının yapıldığı piyasayı yapmak.

BORSALARA ANAMAL ŞARTI GETİRİLECEK

Çalışmayla, saklı yazı varlıkların alım satımını kombinasyon eden ve “yerli borsalar” adına tabir edilen firmalara anamal şartı getiriliyor.

NTV’den Müstakil Akbaş’ın haberine bakarak, bu firmaların sermayesinin 1 bilyon liranın altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu amma yapılan piyasa çalışması sonrası limite ilgilendiren tamam kararın verileceği tabir ediliyor.

Düzenlemeyle bu firmaların, ”finansal kurum” halini almaları bankalar kabilinden, oranları, gelirleri ve karlarını saydam tıpkı şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak.

Türkiye’deki kurallara tabi sıfır, MASAK denetiminin de dışında artan dar dışı kaynaklı borsaların Türkiye’da yerleşik cümle altyapısı kurmasına ilişik maddenin birlikte teklifte vadi alması bekleniyor.

BANAL YATIRIMCI KORUNACAK

Yatırımcının korunması amacıyla de bankacılık düzenlemesine eş benzeri çatı da öngörülüyor. Firma sorumlu tutulacak, mahbes cezası da devreye girebilecek.

Domestik borsalar, kendilerinde kâin varlığının yüzdelik 97’sinin koruma altında olduğunu doğacak sürseler dahi saklı yazı varlıkların elbette saklanacağına dayalı bir aranjman birlikte getirilmesi öngörülüyor.

KRİPTO PARADAN VERGİ ALINACAK MI?

Bireysel yatırımcıdan idrak alınmaması görüşü alçak basıyor.

Saklı Yazı mal milyarderleri 27 milyar dolar kaybetti

 

Endişelendiren kripto raporu: Mufassal süre düşebilir!

 

Share: