Salgın evden çalışmanın üstelik artağan olabileceğini gösterdi

Evden düzentileme döneminde verimin korunduğuna belen eden Simon-Kucher&Partners Direktörü Çokluk Balıkçıoğlu, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Gine ofiste emek döneminde üstelik mutluluk korunacaktır. Kebir olan işletmelerin çalışanlarının sağlığını koruyacak adımları atabilmesi. Değişimli yazıhane çalışması, eğlenceli dezenfeksiyon, toplantı odaları kullanımındaki değişimler ayrıca çekicilik sirkülasyonu konusunda analizör getirmeleri gerekiyor. Adaptasyonu zorlaştıracak sunma eke amil çalışanın kendini afiyet açısından huzursuz hissetmesi.” diye konuştu.

“Çıktı as mağazada değil, her yerde”

Balıkçıoğlu, salgının herhangi bir sektördeki etkisinin değişik olacağını belirterek, “Umum sektörlerin ortak namına özen etmesi müstelzim molekül kamera odağı. Mütebeddil müşteri beklentilerine ve taleplerine kadem uydurulması gerekiyor. Anadan Görme mağaza bey yapısı, müşteriye toplumsal mecralar, online kanallar, aptal telefonlar kabilinden müşteri alışkanlıklarının daha şen izleme edilebileceği ve buna mecbur aksiyonlar alınacağı yapıya bırakıyor. Imdi satış mağazada değil, her yerde.” şeklinde konuştu.

Daha önceki e-ticarete cebin dirençli olan müşterilerin üstelik online alışverişi tercih ettiklerini belirten Balıkçıoğlu, şunları söyledi:

“Teknolojinin kullanım hızı herhangi bir gözyaşı aralığında artmış durumda. E-ticaret’e olan talebin artışı aynı zamanda bazı ürün gruplarında fiyatların artışını da yanında getirdi ve devam edecektir. Karı elektroniği, bilgisayar, hıfzıssıhha ürünleri, bazen çabuk tüketim ürünlerinde fiyatlar eskisine bakarak yüksek seviyeleri koruyacaktır. E-ticaretteki ek kazancın lojistik sektörü ile makul paylaşımı kebir. 13 ülkede yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 47’si geçmiş döneme nazaran, akse döneminde henüz fazla online ahzüita yaptığını söylüyor. Çin özelinde bu rakam yüzdelik 67’ye çıkıyor. İtalya’üstelik bile online satışlar heybetli ölçüde büyüdü. Cenup Kore’de çevrimiçi savruk markası WeMakePrice’ın gıda ve esenlikle ilişkin satışlarının, şubatta yüzde 700’den aşkın büyüdü.”

Türkiye’nin üstelik benzer senaryoları göreceğini kaydeden Balıkçıoğlu, “Online kanala yönelim kırıcı oranda arttı. Şart-içecek sektörünün lider markalarından birinde, güneş tacı öncesi dönemde eve servisin yüzdelik 60 oranında olduğunu görüyorduk. Bu ölçü akse döneminde yüzdelik 75’e daha çok. Perakende sektöründe ise artım az çok çok. Savruk sektöründe çalıştığımız aynı şirketin, online kanalı üzerinden gerçekleştirdiği satışların dört katına çıktığını gözlemledik.” diye niteleyerek konuştu.

E-ticaretin tıpkısı çok bitiren ürünleri sektörünün birkaç ve evet haddinden fazla tıpkısı parçası olduğunu aktaran Balıkçıoğlu, “Online kanalda temel saldırış, yayın satışı üzere tıpkısı aracı geçek kullanan endüstrilerde olacaktır. Ve bu endüstriler bundan sonra, hemen işaret değil, servis+kitap satışını online kanallar üzerinden gerçekleştirebilirler.” dedi.

9 ilden korkulu korona virüs rakamları!

“Dünya ticareti değişimin sinyallerini veriyor”

Balıkçıoğlu, çeşitli sektörlerde arka düzey yöneticilerle yaptıkları aynı araştırmada, işlerinin mevcut durumu ve geleceğe dair öngörüleri sorulduğunda yüzde 50’den fazlasının belli belirsiz karamsar, yüzdelik 10’unun ise karamsar namına cevapladığını belirtti.

Bodur vadede cirolarında hangi üzere tıpkısı sıklet beklendiği sorulduğunda yüzdelik 26’sının düşüş beklediğini anlatım eden Balıkçıoğlu, şunları söyledi:

“Bu devlet, etraflı vadede yüzdelik 16. Çin’de açıklanan veriler üstelik buna koşut. Şubatta Çin’birlikte istihsal sektörü ciroları yüzdelik 16,1 azaldı, ciro kaybı ile beraber kar kaybı çokça pahal boyutta yüzde -42,6. Değişimler ve etkiler yalnız iç tüketimden kaynaklı değil. Dünyanın en balaban açık ihracatçısı Çin, şubatta net dış alımcı konumundaydı. Ki böyle tıpkı kapsam, 2008-2009 krizi dönemindeki herhangi bir kamer gerçekleşmedi. Bu veriler acun ticaretindeki değişimin sinyallerini veriyor. Balaban dış satım pazarlarının çoğu bodur dönemde bir nice ülkenin ihracatını hırçın etkileyecektir, ölçülü vadede ise ülkeler yaşanan evcil kazançlı sıkıntıları düzeltebilmek adına ithalat adına domestik üretimi destekleyeceklerdir.”

Selçuk: Okulların açılması tıpkısı sosyete sağlığı meselesidir

“Akıllıca analizle, Türk şirketleri ihracatta rüzgarı bilakis çevirebilir”

Ülkelerin erdemli munzam ayar gördüğü sektöre öncelik vereceğini belirten Balıkçıoğlu, “Katma değerli ürünü otomotiv ağırlıklı olan ülkelerin otomotiv taraf uran amacıyla henüz gururlu olabileceğini öngörebiliriz. Teknoloji olan ülkeler dahi elektronik vuzuh malı ithalinin yükseleceğini öngörebiliriz. Benzer şekilde benzeri haddinden fazla alt sektörü ile istihdam yaratabilecek inşaat sektörü da gâh ülkeler amacıyla akıllıcasına yatırım olacaktır. Akıllıca fen, akilane analiz ve akıllıcasına önceliklendirme ile birlikte Türk şirketleri ihracatta rüzgarı bilakis çevirebilir.” dedi.

Şirketlerin bu dönemdeki yer nazik ihtiyacının müşterilere mümasil olabilmek olduğunu aktaran Balıkçıoğlu, “Bu dönemdeki yer akla yatkın adım iki ihtiyacı tek noktada birleştirebilen sayısal hizmetler olacaktır. Vahi el altında makbul kapıya teslimat hizmetleri hem tüketiciye hem dahi şirketlere genişlik haddinden fazla faydayı sağlayıcı girişimler oldu. Eskimemiş liyakatli girişimler bile çok sayıda küçük işletmeyi haddinden fazla sayıda tüketici ile biricik benzeri noktada buluşturan sayısal hizmetler olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Balıkçıoğlu, alelhusus nihai nişane ihraç fail Türk firmaların bu durumdan negatif etkilenebileceğini belirtirken, mesafe malı ihraç eden firmaları bu durumu avantaja çevirebileceğini ifade etti.

IMF haziranda tahminlerini değiştirebilir

Share: