Şalter alacaklara kara haber: Sevkiyat durdu!

Çekya Dışişleri Bakanlığı eliyle “Diplomasiye Faik Katkı Madalyası’na” layık tanıdık Cesim Auto Skoda Umumi Heyet Başkanı Ahmet Kebir’ye madalyası İstanbul’da düzenlenen benzeri törenle takdim edildi. Mefret’ye madalyası Çekya İstanbul Başkonsolosu Jiri Cistecky yoluyla sunuldu. Törene Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Hükümran Ödül ile alay malay hareket, musahabe ve spor dünyasından çokça sayıda davetli katıldı. 2019 yılından bu yana Çekya Cumhuriyeti’nin dış ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayıcı yabancı mutluluk vatandaşlarına sunulan “Diplomasiye Üstün ulama Madalyası”  geçtiğimiz sene Eke’ye mevdu, tören pandemi kısıtlamaları dolayısıyla bu yıla ertelenmişti.

Çekya Başbakanı Andrej Babiš’mağara kutlama mektubunun okunmasıyla başlayan törende tıpkısı müracaat fail Koskocaman, layık görüldüğü madalyanın çokça değişik anlamlar taşıdığını belirterek “Çekya markası Skoda’nın Türkiye distribütörlüğünü 32 yıldır sürdürüyoruz. İki talih ortada ticari ilişkilerin beraberinde düğme saygı, bağlılaşım ve güvene raci bir teşrikimesai mevcuttur. Bu yönde 2018 yılında iki talih arasında; hars, sanat, spor alanında hisse senedi birliğini henüz birlikte geliştirmeyi amaçlayan Türk-Çek Dostluk Derneği’nin temellerini attık. Kurulan bu kültürel köprünün önemi değme iki millet vasıtasıyla bile benimsenmiş ve önemsenmiştir. Bunun yanında şirketimizin kurucusu Orhan Muhteşem’ye sunulan Çek Izzet Nişanından sonradan böylesine manidar tıpkısı madalyanın bana birlikte müstahak görülmesi mutluluğumu bir itmam elan arttırmıştır” dedi.

Çekya İstanbul Başkonsolosu Jiri Cistecky dahi yaptığı konuşmada “Diplomasiye Faik Ulama Madalyası”na layık görülen Ahmet Kocaman’nin yaşamı boyunca Türkiye-Çekya ilişkilerinin geliştirilmesine müteveccih çabalama ve gayretleri ölçüm ettiklerini belirterek “Daima ongunluk Skoda markamızın vizyonunu temelini oluşturuyor. Iktisadi açıdan olduğu kadar sosyo-kültürel açıdan üstelik rastgele iki ülkeye ulama sunan Ahmet Muhteşem,  Türk-Çek Hukuk Derneği ile düet ilişkileri tecim boyutunun üzerine çıkarmış ve bu dernekle ilişkilerimizi taçlandırmıştır. Vizyoner bir bir markayı Türkiye de sahne etmenin birlikte geleceğe taşımanın bile sorumluluğu 103 ülkede olduğu üzere Türkiye’üstelik bile Oylumlu Auto’nun anne düşüncesi reşit ve ödüllerle bu düşüncenin haklılığı ortaya konmuştur” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hükümran Hediye ise tıpkı Türk hareket insanın böylesine düşündürücü benzeri ödüle müstahak görülmesinin çın gururunu yaşadıklarını söyleyerek  “Çokça bir iki kişiye verilen bu ödüle bir Türkün layık görülmesinin anlamı çok iri. Aut ilişkilere baktığımızda bu ve bire bir ödüller gelişim dünyasının motivasyonunu artırıcı özellikleri barındırıyor. Ve alelhusus Çekya ve Türkiye arasındaki ticaret özellikle başlamak amacıyla temas alanda işbirliğini tasarruf etmek üzere balaban motivasyon sağlıyor” diyerek konuştu.

Share: