Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Vali Zülkif Dağlı, Şehremini Mustafa Demir ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin şehit ve gazilere şükran verecekli olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Umum Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Ilbay Numan Hatipoğlu, Tokat Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının zinde destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün umum yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara mahsus minnet, minnettarlık duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Fırka Tokat Saylav Mustafa Aslan, CHP Tokat Mebus Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Güdücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkanı Barış Ayhan ve gazi dernekleri vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından imtina etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Dikici, Gaziler Günü tebrik etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle benzeri otelde kahvaltıda buluştu.

Peşi Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Ekinci, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, bir kavga meydanındaki yeryüzü faziletkâr mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin üstelik bildirme faziletkâr ikinci keyif olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Rençper ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer eliyle şehitlerin ruhu üzere dua edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda planlı törende Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Sancak Salih Nazik, Belediye Reisi İsmail Hakkı Sağ ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini belirten konuşmanın peşi sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Büro Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayan ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı bire bir zaman olduğunu söyledi.

Konuşmanın arkası sıra Kore Gazisi Mustafa Kurt ve bire bir mektepli tarafından şiir okundu.

Anıt Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Kültür Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali Avni Çakır, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Büro Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra program Umum Eğitim Bilimi Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün mana ve önemini belirten konuşmasının ardından şiirler okundu.

Elan sonraları Doğa Kültür Köyü’ndeki programda konuşan Vali Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin alım çalım ve şerefle dolu olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Sağlıklı Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan sonradan ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle ahbapça etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Harabelik, Şehremaneti Komutan Vekili Cemal Rüya Kılıç, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Bölüm Başkanı Ahmet Ünverdi, kurum müdürleri ve gaziler katıldı.Share: