Şanlıurfa’da ayn titremesi ameliyatı yapıldı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde ayn titremesi ameliyatı gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Harran Üniversitesi Hastanesi Ayn Hastalıkları Anabilim Dalı marifetiyle hastanede ilk kez göz titremesi ameliyatı yapılarak marazlı sağlığına kavuşturuldu.

Ayn titremesi, göz kayması ve düzgüsüz başlangıç pozisyonu şikayeti mevcut 10 yaşında İhsan Yasin Çetin, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesine başvurdu.

Ayn Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Lokman Balyen vasıtasıyla yapılan muayenede Müşkül’un çırılçıplak her iki flaş kayma ve titreme tespit edildi. Yapılan cerrahi müdahale sonrası Çetince’un gözündeki kayma, titreme düzeltildi.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Dr. Öğr. Üyesi Lokman Balyen, Nistagmus, toplumda bildik adıyla göz titremesi, gözün istemsiz aynı şekilde ufki, dikey yahut rotasyonel şekilde acul şekilde cereyan etmesi olduğunu belirtti.

Şaşılığı kâin bu hastalar çift görmemek amacıyla gâh hareketler yaptığını ve bunun bile esas hâlet bozukluklarına neden olduğunu rapor eden Balyen, “Nistagmus ameliyatında hedefimiz ayn titremesinin azaltılmak ve görme kesinliğini arttırmaktır. Bu yüzden operasyon öncesi şümullü ve tafsilatlı benzeri şekilde etüt çok büyük ehemmiyet taşıyor. Teknik namına, ameliyatta düzlük bakışta rüyet keskinliğini arttırma, göz titremesini kısıntı ve istemsiz çıban pozisyonun düzeltilmesini planlıyoruz. Hastamızda ameliyat sonrası rastgele iki gözü koşut ve tam aynı vaziyete geldi. Bire Bir zamanda ayn titremesinde bile salah ve anormal kelle pozisyonu da düzeldi.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan bile hastanede haddinden fazla cesim operasyonlara imza attıklarını ve bunlara ayrımsız yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını rapor ederek, “Hastanemizde ilk kez Nistigmus yani göz titremesi ameliyatı gerçekleştirildi. Liyakatli geçen benzeri ameliyatın sonucunda hastamız iyileşme gösterdi. Bu anlamda Göz Hastalıkları Anabilim Dalı hocalarımızı ve personelimizi kutlama ediyorum.” dedi.

Share: