SARS-CoV-2 virüsünü ‘avlamak’ için reçete geliştirildi

Bilgelik insanları, ağızotu kullanarak balık yakalamaya benzeyen benzeri mekanizma ile Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünü tutmak amacıyla, yem görevi görecek tıpkısı reçete üretmeyi düşündüler ve bu stratejinin, insanlaştırılmış efsanevi modelleri üstünde keskin Kovid-19 enfeksiyona sadık ahiret yolculuğu ve akciğer hasarının önlenmesinde oldukça canlı olduğunu kanıtladılar.

SARS-CoV-2’nin spike proteini, kayırıcı hücrelerinde kâin katıksız protein reseptörlerine (ACE2) bağlanarak herif hücrelerine bulaşıyor. ESIR’nin Illinois Üniversitesi’ndeki ayrımsız kadro marifetiyle geliştirilen eskimemiş çıkar yol, spike proteinine yepyeni bir faziletli intisap kapasitesine erbap olacak şekilde düşünülmüş, insan hücrelerindekine benzer tıpkısı proteinden oluşuyor ve eş hücrelerine bağlanmadan evvel virüslere bağlanıyor.

Biberli semptomların görüldüğü Kovid-19 hastalığı ile ait yerine hayvan bilimi üzerinde yapılan çalışmalarda araştırmacılar, herif ACE2 proteinini taşımaları amacıyla tasarlanan fare modellerini kullandılar. İlaç, enfekte olan farelere soy yolundan verildi.

Araştırmacıların, New England Journal of Medicine dergisinde dün yayınlanan çalışmalarına bakarak, ilacın verildiği farelerin ahiret yolculuğu oranında heybetli bire bir eksilme görüldü. Antrparantez hastalığın ayırt edici özelliği olan ve ölüm nedenlerinin başında yer düz yara akut teneffüs sendromunun oluştuğuna müteveccih şanlı ayrımsız iddia bulunamazken, salah belirtisi olarak farelerin iştahları düzeldi ve kilogram aldı.

Fareler, agresif Gama varyantına maruz bırakılsa birlikte ilacın yararlı olduğu görüldü, bu da ilacın kullanılmamış ortaya sâdır Kovid-19 varyantlarına karşı uygulanabilirliğini gösteriyor.

Çalışmanın yayınlanması ile eş anlı olarak Illinois Üniversitesi internet sitesinde yayınlanan ayrımsız raporda, Farmakoloji ve Rejeneratif Tıp Bölümü Profesörü ve çalışmanın başlangıç araştırmacısı Asrar Sahip, “Tedavi grubunda akciğerlerde elan bağan nakit birikmesi ve ölüm oranları görülmesi, ACE2 yeminin dağ semptomlar işlek Kovid-19 hastalarına yardım etme imkanlarını gösteriyor” dedi.

Akciğerlerde gösterişli oranda likit birikmesi, hastaların zaman almasını zorlaştıran ve solunum cihazına ihtiyaç duymalarına neden olan Kovid-19 komplikasyonlarından birini oluşum ediyor.

Araştırmacılar yaptıkları ilişik çalışmalarda, bahis konusu yemin virüsün anide aşkın varyantına hangi kadar mebzul bağlanıp, tembel ayla getirdiğini imtihan etti. Bu icraat esnasında mevcut olan Alfa, Beta, Gama, Gelta ve Epsilon varyantlarını içeren testlerde ilacın tüm varyantların spike proteinlerine bağlanabildiğini belirleme ettiler. Antrparantez ilacın virüsün özgün türü ile varyantlarına, denk şekilde bağlanabildiğini gözlemlediler.

Farmakoloji ve Rejeneratif Tababet Bölümü’nden tıpkı profesör ve çalışmanın eş yazarı olan Jalees Rehman, “Omikron’un ortaya çıkışı göze alındığında, ACE2 ile atık ahit bir nice varyanta bağlanıp aylak arkaç getirmesi haddinden fazla gani. Bu, virüsün yıpranmamış veya gelecekte çıkabilecek varyantlarına karşı da, ilacın ayrımsız tedavi kendisine potansiyelini arttırır” dedi.

Rehman “İlaçla ilişik delici şeylerden biri, ilacın sair ilaçlarla, özellikle birlikte hücrelere girmiş virüsün çoğalmasını engelleyen yahut Kovid-19 komplikasyonlarının kötüleşmesine yol açan ötede bağışıklık tepkisini karşıcı ilaçlarla alay malay kullanılabilmesidir” açıklamasında bulundu.

Araştırmacılar ayrımsız zamanda, soluma eliyle yem kendisine sunulan proteinin aracısız farelerin akciğerlerine gidebildiğini tespit ettiler, bu da ilacın enjeksiyon veya inhalasyon marifetiyle kullanılabileceği anlamına geliyor. Eskimemiş ilaçlar üretmeye müteveccih bu tür girişimlerin değeri, virüsün eskimemiş varyantların ortaya çıkmasıyla gelişigüzel salgından, endemik tıpkısı virüse akla yatkın transformasyon aşamasına ilerlemesi ile artıyor.

Aşılar, enfeksiyonu, uzun süreli semptomları ve Kovid-19’a kapalı can kaybını önlemek için sunma dolgunca alternatif olmaya bitmeme etse de, risk altındaki hastalar üzere canlı ilaçlar geliştirmeye müteveccih ivedili bire bir gerekseme bulunuyor.

Rehman “Virüse yakalanma riski olan kırılan eşhas, aşılanmamış veya bağışıklığın baskılanması sıkıntısı zihayat kişilerdir. Bağışıklığı baskılanan kişilerin, bağışıklık sistemleri aşılar ve ekleme dozlar aldıktan sonraları birlikte koruma sağlamaz. Bunun beraberinde, Omikron üzere bakir varyantlar muafiyet sisteminden kısmen kaçıyorlar ve çor riski altında olanlar için süper enfeksiyona neden olabiliyorlar. Tedavi sağlayan tarafların, hastaların bireysel olarak hastalık evresine ve semptomlarının şiddetine vabeste namına, sunu akıllıca ilacı yahut derman kombinasyonunu seçebilmelerini uydurmak üzere bir kol otama geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

DSÖ, Kovid-19 tedavisi üzere çıkar yol önerdi

 

Gürcistan pazarı Türkiye’den getirilecek ilaçlara açıldı

 

Share: