Seçkin ortaklık ayrımsız enerji şirketidir

Rapora göre 10 sene sonraları “enerji ve sürdürülebilirlik” departmanı sıfır tıpkısı şeriklik neredeyse kalmayacak. Raporda şu ifadelere kayran veriliyor: “Ayrımsız şirketin tükettiği enerji hakkındaki bilinçsizliği, tıpkı kişinin süpermarkette içinde ne olduğunu ve fiyatını bilmeden ağzına kadar doldurduğu aynı alışveriş sepetinin parasını ödemesine analog. Bu yaklaşım, eser ve hizmetlerin maliyetlerinin her an arttığı bire bir dönemde başarılı tıpkı ameliyat yöntemi değildir.”
22 Orak Ayı 2011, İstanbul; Türkiye’de Teftiş, Kazanç, Müşavirlik, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Riziko alanlarında 25. bakım yılını dolduran Deloitte aracılığıyla enerji ve sürdürülebilirlik konularına değişik aynı bakış açısının getirildiği “Temas Şeriklik Bire Bir Enerji Şirketidir; Değilse Üstelik, Yakında Olacaktır” başlıklı raporu yayımladı. Ifade, dünyada anbean artık ehemmiyet kazanan ve aşina enerji ile sürdürebilirlik konularını birçok açıdan masaya yatırıyor ve farklı önermeler getiriyor. Rapora göre değme şeriklik benzeri erke şirketi. Bu rapor çoğu kişiye mucize gelse dahi rapora bakarak bundan 10 yıl sonra “erke ve sürdürülebilirlik” departmanı olmayan bir iştirak, herif kaynakları departmanı olmayan bire bir ortaklık kadar kıymetli görülecek, ve bu şirketler rekabette irtibatsız kalacak.
Müşareket maliyetlerinin %5 – 20’si erke tüketiminden gelirken ferah aynı operasyon yönetimi amacıyla bu maliyeti vermek eşya
arada bir görünür olmasa birlikte erke tüketiminin tıpkısı işletmenin harcamasında balaban tıpkı ağırlığa ehil olduğuna ve alışılagelen aynı şirketin maliyetlerinin %5-20’sini enerji tüketiminin oluşturduğuna dikkat çekilen raporda, “Tıpkı şirketin tükettiği erke hakkındaki bilinçsizliği, ayrımsız kişinin süpermarkette içindekileri ve fiyatını körlemeden ağzına büyüklüğünde doldurduğu ayrımsız alışveriş sepetinin parasını ödemesine benzer. Bu yaklaşım, kitap ve hizmetlerin maliyetlerinin her an arttığı ayrımsız dönemde kalburüstü bir faaliyetler yöntemi değildir. Gelişigüzel şirketin bir aksiyon stratejisi; ayrımsız riziko yönetimi stratejisi; pazarını gelişmek amacıyla tıpkısı stratejisi, koca kaynaklarını tevil etmek üzere bir stratejisi ve gayrı bambaşka stratejileri vardır. Ancak daha bir nice şirketin bırakın su, yerey ve diğer kaynakların kullanımının yönetilmesi için degaje ayrımsız sürdürülebilirlik stratejisini, bire bir enerji stratejisi bile yoktur” deniliyor.
“Enerji ve hakikat kullanımı stratejisi oluşturmanın zamanı geldi”
Deloitte Erke ve Saf Kaynaklar Endüstrisi Mesul Ortağı Sibel Çetinkaya, rapora ilgili şunları söyledi: “Çıktı şirketlerin benzeri erke ve mahiyet kullanımı stratejisi oluşturmalarının zamanı geldi. Enerji yönetimi yer yalınç anlatımla şirketlerin enerjiyi tedbir etme ve kullanma yaklaşımlarını kendilerinin ve sonunda toplumun faydasına olacak şekilde baştan tasarlamalarını anlatım ediyor. Şirketler tıpkı erke ve gerçeklik kullanımı stratejisi yetiştirmek kanalıyla ihtiyaçlarına arz akla yatkın erke tedarik yapısını kurgulamalı, operasyonlarını enerji tüketimlerini optimize edecek şekilde iyileştirmeli ve nihayetinde karlılıktan ödün vermeksizin erke maliyetlerini minimize emretmek durumundadır.”
Sibel Çetinkaya sözlerine şöyle bitmeme etti: “Şirketler tıpkı zamanda erke ve kaynak kullanımında toplumun faydasını dahi beslemek durumundadır. Bizce tıpkı erke stratejisi geliştirmek yemeden içmeden koruma alanında banal tıpkısı aşama adına kalmamalı, aynı şirketin ve toplumun kârını artırabilecek müspet bir kadem rolü oynamalıdır. Aynı şekilde moda olandan dahi kaçınmalıdır: Bu hemen çevreye duyar üzere girişmek evet üstelik ‘şık yeşil’ olmakla ilgili değildir. Enerji ve sürdürülebilirlik stratejileri, bildirme metanetli aksiyon kararlarıyla ilgilidir, kaynakları ve cins kullanımını yönetmenin temellerine inmekle ilgilidir. Kıtlık, kârlılığın azalması anlamına gelebilir ve etraflı vadede işin sağlığını tehlikeye düşürebilir. Son namına şirketler ve devletler fosil yakıtların başat olduğu şu anki dönemden bozulmamış enerjinin anne güç kaynağı olacağı ati döneme tıpkısı geçiş yapmanın yolunu bulmalıdırlar. Bu aynı evet da iki batın boyunca sürdürülecek aynı savaşım olacaktır. Bu raporla alay malay buna yönelik önerilerimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”
Erke yönetimi ve sürdürülebilirliğin dolay plana sâdır meslekleri ise raporda şöyle sıralanıyor:
• Erke verimliliği uzmanları, mühendisler, strateji uzmanları ve yöneticilerin hepsi karbon fiyatı yükselirse şirketler amacıyla her an küsurat bir öneme topluluk olacak.
• Alım genelinde erke kullanımından sorumlu enerji yöneticiliği, teknoloji, davranışsal değiş, ahenklilik ve mübayaa kabil konularda birikim gerektirir.
• Kurumların yasalar ve farklı prosedürlerle uyumluluğunu sağlayan mekân yöneticileri.
• Şirketin karbon ayak izini izleyen ve sunu organ indiren tedbir zinciri uzmanları.
• Yazılım geliştiriciler, bilgelik yöneticileri, dizge yöneticileri ve taharri mühendisleri

Erke kullanımı vicdani aynı davranış
Günümüzde her yerde vatandaşlar ve kurumların uyanmış olduğu ve yetkiyi ele aldığı tamlanan raporda, “Enerji kullanımı artık bilinçli benzeri debi ve vicdani bir çizi. Bu şuurlu çizgi, konuşu gücün ve sürdürülebilirliğin temeli. Bu davranış efdal olmayla, kazançlı olmayla ait ve yanında yiğitlik caba elde ediliyor.” ifadelerine saha veriliyor.
Binalardaki erke kullanımını %15 azaltabilsek 295 bilyon dolar artırım edeceğiz
Politik tıpkı hal veya akman enerji teknolojisi yönünde şişman aynı değiş olmadığı sürece, topluluk olunan enerjiyi çevirmek bildirme önemli evleviyet haline geliyor. Daha birkaç kaynakla henüz aşkın husus yapabilmenin önemi artıyor. Söz Gelişi, enerji tüketimini averaj %30 – 50 oranında azaltan yeşil binalar dünyada yaygınlaşıyor. Binalardaki vakit kaybetmeden %15 oranında elan az enerji tüketimi, mecmu dünyada 295 milyar dolarlık erke artırım anlamına geliyor. Rapora göre kurumların enerji yönetimi ve sürdürülebilirlik stratejilerinde artırım potansiyellerini dahi göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Share: