Seçme 10 hastadan 7’si ‘Uzun Kovid’ etkisinde!

İngiltere’dahi Kovid-19 zımnında hastaneye kaldırılan hastaların, mufassal vadeli esenlik durumunu araştıran Taburcu Sonrası Kovid-19 (Phosp-Covid) araştırmasında, Kovid-19 dolayısıyla hastaneye kaldırılan 10 hastadan 7’sinin 5 ay sonra bibi kül adına iyileşemediği aktarıldı.

İngiltere’de Leicester NHS Trust Darülfünun Hastaneleri’nden uzmanlar tarafından yönetilen Taburcu Sonrası Kovid-19 araştırması (Phosp-Covid), Kovid-19 dolayısıyla hastaneye kaldırılan hastaların sağlıkları üzerindeki uzun vadeli etkisini anlamayı ve geliştirmeyi amaçlıyor.

BİN 77 KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU TAKİBE ALINDI

BBC Türkçe’deki habere göre; Phosp-Covid araştırması 2020’nin Mart ve Son Teşrin ayları arasında taburcu edilen bin 77 kişinin keyif durumunu takipte kaldı. Ayrıca bu kişilerin, ağır sıklet hizmet hastalarından hastaneyi sadece biraz saatliğine musahabe edenleri üstelik kapsadığı belirtildi.

Tetkikat, Kovid-19 dolayısıyla hastaneye kaldırılan 10 hastadan 7’sinin 5 ay sonra hala cemi kendisine iyileşemediğini ve semptomlarına göre 4 farklı kategoriye ayrıldığını gösteriyor.

5 kamer sonra hastaların bildirdikleri sunma oylumlu 10 belirti; adale ağrısı, yorgunluk, fiziksel yavaşlama, yenilgi gaflet kalitesi, eklem ağrısı veya şişik, uzuvlarda güçsüzlük, nefes darlığı, balkı, güdük kesiksiz bellek yitimi ve gösterişli hatır olarak saha aldı. Antrparantez hastaların 4’te birinden fazlasının benzeri zamanda klinik yerine mehabetli anksiyete ve can sıkıntısı semptomlarına ve yüzdelik 12’sinin üstelik titreyiş sonrası stres bozukluğu (PTSD) semptomlarına eş olduğu rapor edildi.

HASTALAR UMUMI YERINE 4 FARKLI GURPTAN BİRİNE GİRİYOR

Araştırmanın henüz hakem denetiminden geçmediği birlikte rapor edilirken; araştırmada hastaların zihnî ve fiziksel bozukluklarına göre genel kendisine 4 farlı gruptan birine girdiği bulundu. Çok ızdırap zihinsel ve fiziki afiyet sorunları olanlar hastaların yüzdelik 17’sini, aheste engeli olanlar yüzdelik 21’ini, hafif engeli olanlar yüzde 46’sını, hatır sisi ve ölçülü derecede engeli olan 4’üncü grubun birlikte hastaların yüzdelik 17’sini oluşturduğu belirtildi.

Ilımlı nemli parafin kadınların alelhusus da obez ve soy 2 diyabet, kalp, yahut akciğer hastalığı üzere önceden var olan rahatsızlıkları varsa alelumum önceki 2 kategoriye giriş olasılıkları olduğu belirtildi. Sunma belli belirsiz semptomları bitmeme eden eşhas beyninde genellikle 70 gözyaşı üstü ve 40 yaşın altındaki kişilerin vadi aldığı ve bunun nedeninin şu an belirsiz olduğu belirtildi. Fakat, sağlıklı beden kitle indeksi olan buğulanmış erkeklerin akıl sisi ihya olasılığının sunma faziletkâr olduğu tabir edildi.

İYİLEŞEMEYENLERİN ÇOĞU MUTEDIL YAŞTAKİ KADINLAR

Konu karşı yapılan iki ayrı araştırma, koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına yakalandıktan aylar sonradan bibi iyileşemeyenlerin ağırlıkla itidalli yaştaki kadınlar olduğunu ortaya koydu.

Ilımlı gözyaşı grubundaki kadınlarda etkilerin henüz ince süre görülmesi, uzmanlara bakarak karı bedeninin hastalıkla mücadelede gösterdiği farklılıklarla açıklanabilir.

“HASTALIĞIN ŞİDDETİYLE BAĞLANTILI DEĞİL”

Leicester Üniversitesi öğretim üyesi ve teneffüs yolları hastalıkları uzmanı Dr Rachael Evans, “Kalıcı sağlık problemlerinin mehabetli aynı kısmı, genişlik haddinden fazla de akciğerlerde sefer açtıkları tahribat ile tarif edilen, hastalığın şiddetiyle bağlantılı değil” diyor.

Bu bile uzmanların, ılımlı gözyaşı grubundaki kadınların hastalık hastalıktan elan ayrıntılı müddet etkilendiğinin gerisinde ayrıksı sebepler olabileceği sonucuna varmasına misil açmış.

Türk hekim Kovid’in çoğalmasını yapan özellik geliştirdi

 

Kovid-19’u atlatan gençlerle ilgili can alıcı serencam!

 

Share: